”Vani je -18 stupnjeva, a nas grije ponos“

Pripadnici Oružanih snaga Republike Hrvatske sudjelovali su na prestižnom godišnjem natjecanju u biatlonu Chief-National Guard Bureau Biathlon Championship 2022 u Minnesoti

Pripadnici Oružanih snaga Republike Hrvatske, nadnarednik Tihomir Čordaš, desetnik Slavko Dukarić, desetnik Jozo Projić i razvodnik Ivica Glavinović, sudjelovali su na natjecanju u biatlonu Chief National Guard Bureau Biathlon Championship 2022, održanom od 13. do 17. veljače 2022. u kampu ”Ripley“ u Minnesoti. U pratnji natjecatelja i ulozi vođe tima bio je stožerni provedbeni dočasnik u Uredu prvog dočasnika OSRH časnički namjesnik Tihomir Slanac.

Chief National Guard Bureau Biathlon Championships godišnje je natjecanje u biatlonu koje se održava pod pokroviteljstvom zapovjednika Ureda nacionalnih gardi Sjedinjenih Američkih Država. Provodi se od 1975. godine i ima međunarodni karakter, a svake se godine održava u drugoj saveznoj državi. Domaćin ovogodišnjeg natjecanja bila je partnerska Nacionalna garda Minnesote, a naši pripadnici natjecali su se zajedno s američkim vojnicima iz 22 nacionalne garde Sjedinjenih Američkih Država. O važnosti biatlona i razini natjecanja govori i činjenica da se na Zimskim olimpijskim igrama u Pekingu u sastavu reprezentacije SAD-a natjecalo troje aktivnih pripadnika nacionalnih gardi.

Biatlon je sport koji spaja dvije potpuno različite sportske aktivnosti: skijaško trčanje i streljaštvo. Temelj mu je vojni jer je nastao kao alternativni trening norveške vojske, a vještine koje se nauče na biatlonu, kao što su vještina preživljavanja u zimskim uvjetima, disciplina gađanja i pravilna upotreba opreme, komplementarne su potrebama vojnog poziva.

Kombinacija spremnosti i preciznosti

Ovaj sport zahtijeva kombinaciju visoke kondicijske spremnosti i tehničke preciznosti u obje sportske discipline, skijaškom trčanju i gađanju puškom. Skije za skijaško trčanje u odnosu na alpsko skijanje bitno su uže i duže, kao i štapovi koji su duži i puno čvršći od skijaških štapova te je u ovom sportu potrebna veća snaga prilikom odgurivanja. Natjecatelj razvodnik Ivica Glavinović, pripadnik Gardijske mehanizirane brigade objašnjava: ”Bavimo se alpskim i turno skijanjem i kondicijski smo na visokoj razini, ali na prvom treningu shvatili smo koliko je biatlon drugačija priča. Skije su drugačije kao i tehnika skijanja. Za razliku od klasičnih, rub skija i sama kontrola drugačiji su kao i vez na skiji.“

”Bilo je malo borbe oko prilagodbe na drugačije skije, ali uspjeli smo zahvaljujući pripremama koje je vodio prvi dočasnik HKoV-a, časnički namjesnik Dalibor Dumbović s članovima Hrvatskog biatlonskog saveza: trenerima Ferdinandom Petrovićem i Marijanom Petrovićem te serviserom Alenom Abramovićem,“ kaže nam nadnarednik Tihomir Čordaš, pripadnik Obavještajne pukovnije te dodaje: ”Njihov je doprinos velik i na natjecanju smo bili zlatna sredina, premda je bilo teško nadmetati se s najboljima koji treniraju biatlon već godinama.“

Prilagodba na malokalibarsku pušku kalibra.22 bila je lakša unatoč razlici od standardne vojničke puške. ”Ciljnik je drugačiji i ovdje su milimetri u igri jer je potrebno pogoditi krug od oko 4 cm na udaljenosti od 50 metara u ležećem položaju, odnosno oko 10 cm u stojećem položaju,“ objašnjavaju natjecatelji. ”Nije to tako teško, prije dolaska do paljbene crte malo usporite, smirite se i pogodci budu dobri. Imamo iskustva i treninzi s Hrvatskim biatlonskim savezom bili su kvalitetni pa smo u pogodcima bili uz rame Amerikancima,“ pojašnjava desetnik Projić, pripadnik Gardijske mehanizirane brigade .

Vrhunska organizacija

Granična temperatura za održavanje natjecanja je -20 stupnjeva, no temperature u kampu ”Ripley” spuštale su se i do -28 stupnjeva uz vjetar koji je pojačavao osjet hladnoće. ”Ma nije ta temperatura toliki problem, mislim da je gore kad kod nas na -10 zapuše bura,“ u šali navodi desetnik Projić. “Nije nam bilo teško aklimatizirati se uz odjeću i obuću te skijašku opremu i pripreme koje su nam osigurali Ministarstvo obrane i Hrvatski biatlonski savez,“ nastavlja.

”Tijelo se zagrije u utrci, ali vanjske su temperature niske pa je kvalitetna oprema od iznimne važnosti,“ naglašava nadnarednik Čordaš. Prisjećaju se kako su se smijali jedni drugima nakon povratka iz pojedinačnih utrka: ”Pogledaj kako su mu trepavice slijepljene, smrznute i ukrašene injem.“

Naglašavaju da je organizacija natjecanja bila vrhunska, što ne začuđuje s obzirom na to da se natjecanje provodi više od 45 godina. ”Ljubaznost domaćina veća je od očekivane, vidi se da nas poštuju i cijene. Njihova je potpora bila značajna. Također su nas bodrili i navijali za nas što je također pomoglo,“ kaže desetnik Dukarić, pripadnik Obavještajne pukovnije.

”Bilo je to novo iskustvo, pokazali smo dosta i odradili to i sportski i vojno te stekli nova prijateljstva. Uvijek treba iskoristiti priliku naučiti nešto novo jer se na taj način razvijamo. Kad jednom probate biatlon, tek tad vidite koliko je to zanimljiv sport. Voljeli bismo da se ova priča proširi, da bude više treninga, da jednog dana i u Hrvatskoj možemo organizirati vojno natjecanje u biatlonu,” zaključuju natjecatelji.

Kao najupečatljiviji trenutak opisuju otvorenje natjecanja prije prve utrke štafete u kojoj sudjeluje cijeli tim: ”Temperatura ispred hangara gdje smo smješteni je -18 stupnjeva, na hangaru su istaknute hrvatska i američka zastava, u jednom trenutku svi staju s pripremama jer započinje hrvatska himna, a potom i američka. Vani je -18 stupnjeva, a nama je baš toplo oko srca, osjećamo se ponosno što imamo priliku predstaviti svoju domovinu i vojsku na ovakvom natjecanju.“

TEKST Martina Stanković

Foto privatna arhiva