Polaznici 34. naraštaja Napredne dočasničke izobrazbe Dočasničke škole "Damir Tomljanović Gavran" iz Požege boravili su…
Vukovar je simbol zajedništva
“Trebamo učiti generacije koje dolaze poslije nas o Vukovaru, o snazi i hrabrosti grada Vukovara, koji je najveća tragedija u novijoj hrvatskoj povijesti. Međutim, iz te goleme tragedije, koja i danas boli svakoga od nas, proizišao je golem prkos i ponos te danas Vukovar znači poseban izvor i motivaciju za sve nas“, istaknuo je potpredsjednik Vlade i ministar obrane Ivan Anušić
Trideset trećoj obljetnici Bitke za Vukovar i ustrojavanja legendarne 204. brigade Hrvatske vojske, uz brojne okupljene branitelje i članove njihovih obitelji i posljednjeg zapovjednika obrane Vukovara Branka Borkovića, nazočio je potpredsjednik Vlade Republike Hrvatske i ministar obrane Ivan Anušić; izaslanik predsjednika Vlade potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved; potpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede, šumarstva i ribarstva Josip Dabro; izaslanik Predsjednika Republike načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga RH general-pukovnik Tihomir Kundid; izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora saborski zastupnik Nikola Mažar; glavni inspektor obrane general-pukovnik Siniša Jurković; posebni savjetnik ministra obrane umirovljeni general Željko Živanović, brojni predstavnici grana i postrojbi Hrvatske vojske, MUP-a, Ministarstva hrvatskih branitelja, predstavnici braniteljskih udruga, lokalne zajednice te mnogi drugi. Obilježavanje obljetnice započelo je u ranim jutarnjim satima budnicom vukovarskim ulicama, nakon čega je iz vojarne “204. brigade HV” krenuo mimohod ratnih zastava. Na Memorijalnom groblju žrtava iz Domovinskog rata položeni su zatim vijenci i zapaljene svijeće.
Zahvala svim braniteljima
Ministar obrane svim je vukovarskim braniteljima zahvalio na slobodi i uzoru i primjeru kako se spremno odaziva na poziv domovine te brane vlastite granice i mir. “Trebamo se pokloniti svima koji su se borili u Vukovaru. Svim dragovoljcima, braniteljima i civilima koji su ostali ovdje i prošli kalvariju 18. studenog, kad je u konačnici slomljen otpor hrvatskih branitelja”, rekao je. Istaknuo je izniman značaj Grada Heroja u hrvatskoj povijesti te naglasio: “Trebamo učiti generacije koje dolaze poslije nas o Vukovaru, o snazi i hrabrosti grada Vukovara, koji je najveća tragedija u novijoj hrvatskoj povijesti. Međutim, iz te goleme tragedije, koja i danas boli svakoga od nas, proizišao je golem prkos i ponos te danas Vukovar znači poseban izvor i motivaciju za sve nas”. U kontekstu Hrvatske vojske, koja je nasljednica ponosnih hrvatskih branitelja, ministar je istaknuo koliko je jedinstven put njezina nastanka: “Danas je Hrvatska vojska nasljednik hrabrih boraca, hrvatskih branitelja koji su branili i obranili Hrvatsku. Danas smo pobjednička vojska, koja ima svoju jedinstvenu povijest, kao niti jedna vojska u svijetu.”
Pozdravljajući okupljene u ime predsjednika Vlade Andreja Plenkovića, ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved podsjetio je kako su ratne 1991., dok su branitelji Vukovara ustrojavali obranu i odolijevali sve žešćim napadima, s druge strane Dunava bacanjem cvijeća na tenkove slavili dolazak JNA na Vukovar i Hrvatsku. “Ta slika u kolektivnoj je memoriji hrvatskog naroda. To je istina o velikosrpskoj agresiji na Hrvatsku, koja se najzornije očitava kroz žrtvu Vukovara, a huškačka retorika koja se i danas može čuti u Srbiji upozorava nas da neki iz povijesti nisu baš ništa naučili“, poručio je ministar Medved.
Simbol herojskog otpora
“Hrvatska pamti Vukovar, koji je puna tri mjeseca odolijevao žestokim napadima i u toj borbi postao simbol nepobjedivosti. Vukovar je simbol herojskog otpora hrvatskih branitelja, ali i simbol zajedništva koje nas je dovelo do pobjede u Domovinskom ratu, u kojem Bitka za Vukovar zauzima posebno mjesto“, kazao je Medved. U prigodnom programu u povodu obilježavanja Bitke za Vukovar tijekom dana brojni okupljeni građani razgledali su taktičko-tehnički zbor naoružanja, borbene i neborbene tehnike i opreme postrojbi Oružanih snaga Republike Hrvatske, a prikazane su i sposobnosti Hrvatske vojske te vojno-akrobatske vježbe Počasno-zaštitne bojne. Nad vukovarskim nebom letjela su dva višenamjenska borbena aviona Rafale, a počast Gradu Heroju preletom je odao i helikopter Black Hawk. Vukovar je bio i prigoda za upoznavanje s načinom života hrvatskih vojnika. Moglo se usto saznati više detalja o načinima ostvarivanja karijere u Oružanim snagama Republike Hrvatske: od početka na dragovoljnom vojnom osposobljavanju do studija na Hrvatskom vojnom učilištu “Dr. Franjo Tuđman”. Obilježavanje je održano u organizaciji ministarstava hrvatskih branitelja, obrane i unutarnjih poslova te u suradnji s Vukovarsko-srijemskom županijom i Gradom Vukovarom.
U borbama je poginulo oko 900 branitelja grada, a nakon zarobljavanja u masovnim ratnim zločinima još njih oko 600. Još oko 1000 hrvatskih branitelja poginulo je u borbama na širem području Vukovara, koje su također predstavljale dio bitke. Poginulo je i oko 1000 civila, a oko 7000 hrvatskih vojnika i civila završilo je u zarobljeničkim logorima u Srbiji, gdje su bili izloženi zlostavljanjima. Još ni danas nisu procesuirani svi počinitelji ratnih zločina.
Na desetke neprijateljskih tenkova i oklopnih transportera zaustavljeno je na Trpinjskoj cesti prozvanoj Groblje tenkova. Početkom listopada u potpunom okruženju Vukovar je trpio neprekidna topnička razaranja i bombardiranja. Svi sposobni za borbu, Vukovarci i mladići iz cijele Hrvatske bili su na crtama diljem grada, na koji je dnevno padalo 7000 različitih projektila. U opkoljeni grad 19. listopada 1991. uspio je ući humanitarni konvoj i spasiti stotinjak ranjenih branitelja iz Vukovarske bolnice. Vukovarci nisu 56 dana imali struje, vode, hrane, telefona. Nestale su kuće, zgrade, skloništa, a nastale stotine grobova palih heroja, među kojima je i legendarni zapovjednik obrane Vukovara, Blago Zadro. Herojski otpor slomljen je 18. studenog 1991.
PRIPREMILI: Jelena Jakšić, Željko Stipanović: FOTO: Josip Kopi