Za slobodnu Hrvatsku najzaslužniji su hrvatski branitelji

U Zadru je obilježena 31. obljetnica vojno-redarstvene operacija Maslenica kojom je oslobođeno zadarsko zaleđe te uspostavljena veza između sjevera i juga Hrvatske. Obilježavanje je započelo na središnjem zadarskom groblju polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća u spomen na poginule, nestale i umrle hrvatske branitelje

Situacija u zadarskom zaleđu na prijelazu iz 1992. u 1993. godinu nije bila laka. Velikosrpski agresor na zadarskom je području bio pred ostvarenjem svojeg cilja. Hrvatska je komunikacijski gotovo bila presječena na dva dijela. Željeznički promet između sjevera i juga zemlje bio je potpuno prekinut, a cestovni promet odvijao se preko otoka Paga. Bojišnica je utvrđena na samom ulazu u grad Zadar i sve je bilo prilično neizvjesno. Hrvatska je čitavo vrijeme pokušavala brojnim pregovorima naći kompromisno rješenje s pobunjenim Srbima no niti jedan dogovor nije urodio plodom. Uvidjevši da kršenju sporazuma nema kraja te da pobunjeni Srbi čine sve kako bi izigrali Rezoluciju Vijeća sigurnosti UN-a hrvatsko državno vodstvo donosi odluku o provedbi operacije sa svrhom ponovnog cestovnog povezivanja sjeverne i južne Hrvatske, koja je u svakom pogledu trpjela zbog prometne izoliranosti. Operacija kodnog naziva Gusar, kako ne bi odala cilj i pravac djelovanja, započela je 22. a okončana 27. siječnja. Cilj je bio osloboditi zadarsko zaleđe i grad Zadar od neposrednog neprijateljskog djelovanja, odbaciti neprijatelja od hrvatske obale, presjeći osnovne cestovne smjerove Gračac – Obrovac i Benkovac – Knin te osloboditi pravac Zadar – Maslenica – Karlobag radi ponovnog povezivanja sjevera i juga Hrvatske. Trebalo je osloboditi zračnu luku Zemunik te zauzeti ključne objekte na Velebitu koji će služiti kao oslonac izvođenju aktivne obrane i daljnjim napadnim djelovanjima.

Zadar ponosan na Hrvatsku vojsku

Operacija je uspješno privedena kraju, a sve su zadaće izvršene te neprijatelj više nije prijetio Zadru, a Hrvatska je cestovno povezala sjever i jug. Cijena slobode bila je iznimno visoka jer je poginulo 127 hrvatskih branitelja dok ih je 158 ranjeno. Zadar i zadarska okolica, ali i čitava Hrvatska, to nikad nisu zaboravili. Ove je godine obilježena 31. obljetnice ove oslobodilačke akcije. Zadrani su s ponosom dočekali svečani mimohod pripadnika OSRH i MUP-a s ratnim zastavama svih postrojbi iz Domovinskog rata, a u čast svih onih koji su svoje živote položili na oltar domovine. Za sve njih služena je misa zadužnica u crkvi sv. Šimuna. Osim na središnjem zadarskom groblju vijenci su položeni kod spomen-obilježja 3. bojni Imotski sokolovi i 4. gardijskoj brigadi Pauci u Ulici Ante Starčevića, zatim u uvali Jazine kod Kocke, spomenika hrvatskim braniteljima. Počast je odana i kod spomen-obilježja 3. gardijske brigade Kune u Kašiću gdje je život izgubilo 32 pripadnika 3. gardijske brigade Kune. Potom se obilježavanje obljetnice nastavilo u Islamu Latinskom gdje se nalazi spomenik palim pripadnicima 4. gardijske brigade Pauci te na sjevernoj strani Masleničkog mosta. Na obilježavanju obljetnice bili su potpredsjednik Vlade i ministar obrane Ivan Anušić, potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved, izaslanik Predsjednika Republike Hrvatske i vrhovnog zapovjednika Oružanih snaga Republike Hrvatske načelnik Glavnog  stožera Oružanih snaga RH admiral Robert Hranj, ministar regionalnog razvoja i fondova EU Šime Erlić, glavni ravnatelj policije Nikola Milina, izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora zastupnik u Hrvatskom saboru Rade Šimičević te brojni sadašnji i bivši zapovjednici Oružanih snaga i predstavnici lokalnih i regionalnih vlasti.

Operacija Maslenica kao temelj za daljnje oslobađanje zemlje

“Akcijom smo dokazali da nismo više samo operativno sposobni braniti naš teritorij, nego i oslobađati. Bila je to jedna u nizu uspješnih operacija koja je završila operacijom Oluja i potpunim oslobođenjem hrvatskog teritorija. Maslenica je svakako bila jedna od većih i bitnijih akcija u Domovinskom ratu za koju možemo reći da je uspjela spojiti jug Hrvatske s ostatkom države“, rekao je ministar obrane Ivan Anušić te dodao kako je cijelu 1993. godinu proveo na terenu u zadarskom zaleđu. “Bio sam u Smokoviću i Kašiću. Cijeli Domovinski rat proveo sam na terenima i na područjima na kojima su bile ratne operacije. Kad su u Slavoniji ratne operacije stale ’91. godine nastavile su se ovdje na Južnom bojištu. Moja sjećanja su ponos i slava, ali i naravno tuga za onim ljudima koji više nisu s nama. Njihovi su životi utkani u temelje neovisne Republike Hrvatske i njih moramo poštivati. Isplatilo se sve što smo radili jer imamo samostalnu i neovisnu Republiku Hrvatsku za koju su najzaslužniji hrvatski branitelji. A svi drugi onda mogu iza njih doći u red,“ istaknuo je ministar obrane.

“Moramo se prisjetiti svih strahota koje smo proživjeli zbog Miloševićeve velikosrpske agresije na Hrvatsku i svih stradanja od Dubrovnika do Vukovara, kao i ovdje zadarskog zaleđa i grada Zadra. Moramo se prisjećati svega što se događalo u tim godinama, kao i odlučnosti prvog predsjednika dr. Franje Tuđmana, načelnika Glavnog stožera generala Janka Bobetka, zapovjednika generala Ante Gotovine i svih drugih zapovjednika, ali na poseban način hrabrih hrvatskih branitelja,“ rekao je ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved.

“Operacija Maslenica bila je naznaka kako će Hrvatska izići iz Domovinskog rata kao pobjednica. U njoj su sudjelovale sve grane oružanih snaga. Pokazao se značaj dragovoljnosti, ali isto tako i profesionalnosti oružanih snaga,“ rekao je na obilježavanju obljetnice načelnik Glavnog stožera admiral Robert Hranj. Operacija Maslenica ostat će trajno zabilježena u hrvatskoj povijesti po jasno upućenoj poruci neprijatelju kakav ga završetak očekuje na tada okupiranim područjima. U svega nekoliko dana Hrvatska vojska uspješno je izvršila planirane ciljeve. Značenje ove operacije očitovalo se i prema međunarodnoj zajednici koja je dotad izražavala duboku sumnju u osposobljenost i snagu hrvatskih Oružanih snaga. Ta je sumnja odbačena kao neutemeljena i međunarodna je javnost nakon operacije Maslenica shvatila kako su hrvatske Oružane snage sposobne osloboditi svoju zemlju. Operacija je Hrvatskoj vojsci donijela niz iskustava koja su joj uvelike pomogle u daljnjem jačanju, organizaciji, razvoju i uporabi postrojbi, što se očitovalo u kasnijim akcijama u kojima su oslobođena sva hrvatska područja.

TEKST: Tomislav Vidaković; FOTO: Filip Klen