Žene u IKT sektoru

Međunarodni dan djevojaka i žena u području informacijskih i komunikacijskih tehnologija obilježava se svake godine zadnjeg četvrtka u travnju, a proizišao je iz globalne inicijative koju je pokrenula Međunarodna telekomunikacijska unija (ITU), specijalizirana agencija Ujedinjenih naroda za informacijske i komunikacijske tehnologije

 

Obilježavanje ovog dana potaknuto je željom za rješavanjem problema nedovoljne zastupljenosti žena u IKT sektoru, odnosno promicanjem jednakosti spolova u tehnološkim karijerama. Osim što žene čine samo 17 posto IKT stručnjaka u EU-u, u informacijskom i komunikacijskom sektoru zarađuju 19 posto manje od muškaraca te su slabije zastupljene na vodećim pozicijama. Prema istraživanju Europskog instituta za ravnopravnost spolova o gospodarskim koristima od ravnopravnosti spolova iz 2017. godine, smanjenje razlike između spolova na području STEM-a (Science, Technology, Engineering, and Mathematics) može dovesti do dodatnih 1,2 milijuna radnih mjesta. Sve to dalo je motiv Europskoj komisiji te je 2019. godine, u sklopu Digitalnog dana u Bruxellesu, potpisana Deklaracija o posvećenosti pitanju žena u digitalnom svijetu. Time su se zemlje potpisnice, članice EU-a, obvezale poticati aktivnu i važnu ulogu žena u digitalnom društvu te pridonijeti postizanju ravnopravnosti spolova u području IKT-a kroz suradnju s javnim i privatnim sektorom te civilnim društvom.

U Zapovjedništvu za kibernetički prostor radi 12 posto djevojaka i žena na različitim poslovima, poput administriranja informacijskih sustava, pružanja korisničke potpore, kibernetičke obrane i dr. Mnoge od njih obnašaju voditeljske i zapovjedne dužnosti na razini Zapovjedništva i nižih ustrojstvenih cjelina ZzKP-a. Ne smijemo zanemariti ni djevojke i žene koje obnašaju dužnosti u ostalim funkcionalnim područjima, primjerice u području personalne potpore, obuke, logistike, financija i odnosa s javnošću, a čiji je doprinos funkcioniranju postrojbe i potpori izvršavanju temeljne zadaće vezane uz IT područje nemjerljiv. U nastavku donosimo životne priče nekoliko pripadnica ZzKP-a:

U IT sektoru naglasak se stavlja na znanje, sposobnosti i vještine

poručnica Marija Lovrić

“Moj put prema IT sektoru, moglo bi se reći, počinje od trenutka kad sam birala srednju školu. Budući da me zanimaju tehnologije, upisala sam tehničku školu, smjer tehničar za računalstvo, gdje sam stekla temeljna znanja iz područja informatike i računalstva. Nakon srednje škole slijedio je program Kadet na Hrvatskom vojnom učilištu “Dr. Franjo Tuđman”, smjer Vojno inženjerstvo, gdje sam u dijelu obrazovanja imala određenih doticaja s predmetima usmjerenim na računalne i mrežne sustave, sigurnost podataka, programiranje i sl. Kako sam kroz školovanje razvila preferenciju prema mrežnim tehnologijama i programiranju, završni i diplomski rad fokusirala sam na ta dva područja.

Nakon diplomiranja, u rujnu 2021. dobivam postavljenje u Zapovjedništvu za kibernetički prostor na dužnost časnice za računalne mreže. Iako sam tijekom školovanja na HVU-u stekla određeno znanje o mrežama, moje vještine u tom području konkretno su se počele razvijati tijekom priprema za CCNA
(Cisco Certified Network Associate), kao i radom na sustavu. Trenutačno posjedujem tri certifikata: CCNA, CompTIA Security+ i CompTIA Project+, što mi je omogućilo dublje razumijevanje mrežnih tehnologija, sigurnosnih principa i praksi, kao i metodologija upravljanja projektima u komunikacijsko-informacijskom okruženju.

U svakom su području rada kontinuirano učenje i kvalitetna prilagodba ključ uspjeha. To je posebno istaknuto u IT sektoru, gdje brza i konstantna promjena tehnologija zahtijeva neprekidno prilagođavanje kako bi se uvijek bilo korak ispred, te se naglasak stavlja na znanje, sposobnosti i vještine. Pozivam stoga sve žene koje su zainteresirane za ovo područje rada, ali i za vojsku, da se odvaže i priključe te da svojim znanjem, kreativnošću i inovativnošću pridonesu IT sektoru.”

poručnica vojna specijalistica Marija Miljak

“Što se tiče mojeg puta, nisam uvijek bila usmjerena na IT. Od malih nogu držala sam se prirodoslovnih područja, zato sam završila fiziku na PMF-u. Kroz kasniji akademski rad istaknula sam se među kolegama po modeliranju i programiranju te sam se na to i odlučila fokusirati po završetku studija. Vojnu karijeru započela sam kao vojnik, a prva iskustva rada u sustavu stekla sam kao lokalni tehničar. Osobni razvoj potom sam nastavila radom na aplikativnim rješenjima, završila MCSA (Microsoft Certified Solutions Associate) na HVU-u i potom se upoznala s radom u sigurnosnom području IT-ja. Ovo zadnje jako me privuklo te sam slobodno vrijeme počela provoditi tražeći zanimljivosti i literaturu. Kako se kotač pokrenuo, uz rad su se počeli nizati i industrijski certifikati. Iznimno mi je zadovoljstvo rješavati probleme u području etičkog hakiranja te se u njemu nastavljam razvijati kao časnik. Ponosna sam na stečeni OSCP (Offensive Security Certified Professional) međunarodni certifikat u ovom području jer on znači validaciju mojeg znanja i dosadašnjeg rada. Kroz područja koja sam odabrala na svojem vojnom putu kontinuirani razvoj bio je nužan. Većina je dolazila iz vlastite inicijative, no kako vrijeme ide dalje i zalazim sve dublje u ovo područje, sve više znače suradnje i razvoj koji omogućuje Ministarstvo obrane Republike Hrvatske – od tečajeva u inozemstvu, široke lepeze vojnih vježbi, preko iskustva stečenog na kibernetičkom poligonu, sve do edukacije na svjetski poznatom Mandiantu. Usavršavanje i djelovanje u okvirima OSRH na nacionalnoj i međunarodnoj razini daje mi osjećaj pripadnosti, svrhovitosti i ponosa.

Rad u IT području i rad u OSRH imaju zajednički nazivnik: oba su izrazito muška okruženja. Često se dogodi da žena u takvom okruženju prvo mora pokazati, odnosno dokazati stručnost, što mi je istodobno, iskreno, i frustracija i zadovoljstvo. Zato mi je to veće zadovoljstvo vidjeti kolegice koje su pokazale inicijativu i sposobnosti u rangu s kolegama, pogotovo u OSRH, jer znam da su, osim u stručni razvoj, morale uložiti dodatni napor u ignoriranje ili rušenje predrasuda.”

Osjećaj pripadnosti, svrhovitosti i ponosa

poručnica vojna specijalistica Sonja Vojtkuf

“Moj put u IT sektoru započeo je upisom na tadašnji Elektrotehnički fakultet u Osijeku, smjer Informatika, sadašnji FERIT. Tad je bilo vrlo malo žena u odnosu na muškarce, tek nas pet od 150 studenata. Završetkom studija stekla sam naziv stručne prvostupnice elektrotehnike smjer informatika. Nekoliko godina nakon studija odvažila sam se i prijavila na dragovoljno vojno osposobljavanje i nakon toga počinje moj put u OSRH. Prvih pet godina provela sam u Bojni veze radeći na satelitskom antenskom sustavu, gdje sam se prvi put, kao vojnik, počela upoznavati s IT sektorom u OSRH.

Uz nagovor i ohrabrenje zapovjednika iz Bojne veze prijavila sam se na raspisani natječaj za vojnog specijalista časnika za informatiku. Tijekom programa stažirala sam u Središtu za administriranje komunikacijsko-informacijskih sustava, odnosno u Zapovjedništvu za kibernetički prostor. Dolaskom u SzAKIS upoznala sam svoje mentore, današnje kolege, koji su me odmah prihvatili kao jednu od svojih te su mi nesebično podijelili svoja znanja i iskustva, koja nastavljam dijeliti dalje. Trenutačno administriram rad na poslužiteljskim sustavima, administriram i nadzirem rad servisa kao što su AD (Active Directory), DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol), DNS (Domain Name System) i drugi. Pripremam se za polaganje industrijskog certifikata CompTIA Server+, kao i za pohađanje različitih tečajeva potrebnih za rad i samousavršavanje. Iznimno sam zahvalna svojim kolegama, koji su me prihvatili kao ravnopravnu u timu, kao i voditeljima odsjeka, odjela te zapovjedniku SzAKIS-a. Nadmetanje uvijek postoji, ali više na razini znanja nego na spolnoj osnovi dokazivanja. Nadam se da će naše riječi doći do žena koje se ne mogu odlučiti za rad u OSRH zbog predrasuda i straha te da će ih ovo potaknuti na prijavu, dolazak i jačanje tima u kibernetičkom području, odnosno ZzKP-u.

skupnica Tena Vinaković

“U današnjem dinamičnom svijetu izgradnja uspješne karijere zahtijeva predanost, odlučnost i kontinuiran rad. Za mene je svaka dosadašnja godina bila prilika za rast i razvoj profesionalne priče koja započinje 2016. u 1. oklopno-mehaniziranoj bojni Sokolovi u Našicama na mjestu strijelca. Ondje sam stekla iskustvo kroz terene, vojne vježbe i natjecanja na kojima sam sudjelovala. U Bojni ostajem sve do 2019. godine, kada dobivam poziv na testiranje za Zapovjedništvo za kibernetički prostor. Nakon uspješno završene prekvalifikacije u rod veze u Središtu za obuku ZzKP-a, upućena sam na Temeljnu dočasničku izobrazbu u vojarni “123. brigade HV” u Požegi. Po završetku izobrazbe dobivam postavljenje na mjesto dočasnika za računalne sustave u Središtu za kibernetičko djelovanje ZzKP-a. Sljedeće tri godine radim i usavršavam se u području informatike i telekomunikacija te završavam tečajeve Cisco IT akademije: Introduction to Cybersecurity i Cybersecurity Essentials te tako nadograđujem svoje znanje. U prosincu 2022. prelazim u Satniju razmjestivog komunikacijskog modula (SRKM) na mjesto dočasnika za telekomunikacijske sustave u desetinu koja timskim radom pruža potporu korisnicima te donosi rješenja za sve moguće poteškoće nastale tijekom NATO-ovih vježbi. Dolaskom u SRKM upućena sam na tečaj CompTia Security+, koji certificiram. Osim navedenog, posjedujem i CompTia Server+, industrijski certifikat koji sam također stekla tijekom rada u Satniji. U studenom prošle godine dobila sam priliku sudjelovati na međunarodnom tečaju NCI akademije (NATO Communications and Information Academy) u Portugalu, koji uspješno završavam te time proširujem spektar znanja i postignuća, čemu oduvijek težim. Imati priliku za predstavljanje OSRH u međunarodnom okruženju velika je čast i ponosna sam što sam dio SRKM-a, odnosno Zapovjedništva za kibernetički prostor.”

TEKST: Dolores Uroić-Tončina; FOTO: ZzKP