Pomoćnik ministra za obrambenu politiku Ministarstva obrane RH Zoran Drča i parlamentarni državni tajnik Ministarstva…
Posjet West Pointu – jedinstveno iskustvo
Dvoje kadeta Hrvatske vojske početkom je travnja u sklopu programa razmjene studenata boravilo na najpoznatijoj vojnoj akademiji na svijetu. Deset dana prošlo je brzo. Naši su kadeti sudjelovali u nastavi, sportskim aktivnostima, dobili uvid u život i rad američkih kolega te mogućnost usporedbe dvaju sustava vojnog školovanja
Kadetkinja nadnarednica Anita Peran i kadet nadnarednik Ivan Bićanić sudjelovali su u međunarodnom programu razmjene studenata SAD 03 FAEP (Foreign Academy Exchange Program) u okviru kojeg su se upoznali sa životom kadeta na Vojnoj akademiji Sjedinjenih Američkih Država u West Pointu (United States Military Academy – USMA West Point). Tijekom deset dana imali su priliku sudjelovati na nastavi kadeta West Pointa, u njihovim programima tjelovježbe i vojnim obukama, upoznali su se s radom simulacijskog središta i sudjelovali u brojnim drugim aktivnostima. Razmijenili su također iskustva s kadetima iz 26 drugih zemalja koji su tad boravili na West Pointu.
Na West Point došli su 1. travnja. Iznenadio ih je svojom veličinom od 65 četvornih kilometara, ali i ljepotom utvrde projektirane 1778. godine tijekom Američke revolucije. Kompleks su obišli uz pratnju stručnog službenog vodiča. ”Ostali smo bez riječi! To je toliko velik kompleks, u kojem imaju sve što im je potrebno: trgovine, restorane, klubove, bolnicu… Kadetima je ponuđeno: padobranstvo, konjički centar, skijalište, teretane, stijena za penjanje koja prolazi kroz dva kata, nekoliko terena za košarku … Teško je to opisati riječima, to stvarno morate vidjeti,“ opisuju svoje prve dojmove kadeti.
Prva dva dana bili su faza prilagodbe, vrijeme za upoznavanje pa i sudjelovanje u tjelesnim provjerama. U nedjelju su započeli sa službenim sudjelovanjem u aktivnostima, ali to je bilo zabavno kuglanje za kadete iz 26 zemalja.
”Nevjerojatan doživljaj“

”Radni dan kadeta na West Pointu najbolje se može opisati kao busy, zauzet,” kaže kadetkinja Peran uz osmijeh. Ustajanje u 6 sati, zatim postrojavanje i doručak, a u 7:45 početak nastave. Timovi koji se natječu u sportu započinju svoj dan još ranije jutarnjim treningom. Jutarnji dio nastave traje do ručka koji je obvezan za sve kadete. ”Nevjerojatan je to doživljaj. U podne u dvorani za ručak 5000 kadeta čeka znak za početak izvikujući imena svojih timova: Go Dragons! Go Cowboys! i provode razne rituale poput lupanja stolicama,“ pojašnjava kadet Bićanić. U 13 sati vrijeme je za sportske aktivnosti: bejzbol, ragbi, plivanje i drugo. Svi su uključeni u neku od sportskih sekcija. Potom imaju još sat vremena nastave te vojne aktivnosti. Česte su topografske hodnje s teretom i naoružanjem, a vojna je obuka isključivo pješačka. Obvezni raspored završava u 19 sati kad počinju s učenjem ili imaju različite slobodne aktivnosti, a do 23:30 svi moraju biti u svojim sobama.
Hrvatski kadeti prvi su put bili na nastavi na West Pointu u ponedjeljak. Nastava je vrlo zanimljiva zbog pristupa profesora koji se trude na što praktičniji i zanimljiviji način izložiti gradivo. Sudjelovanje u nastavi vrlo je dinamično kroz metodu brainstorminga.
Vojna akademija West Point poznata je po odličnom obrazovanju, ali i čvrstoj stezi. Naši su kadeti to najbolje doživjeli na gađanju s američkim naoružanjem i u simulacijskom središtu. ”Samo gađanje ne razlikuje se toliko od našeg, ali je zanimljivo što cijeli tijek organiziraju i provode kadeti bez nadzora časnika pri čemu je provedba disciplinirana i brza,“ kaže nam kadetkinja Peran. Simulacijsko središte sastoji se od dva dijela. U prvom su računala, a u drugom dijelu moguće je pristupiti svojem pješačkom naoružanju.
”Naoružanje koje koristite replike su koje realno simuliraju masu i trzaj pravog naoružanja. Usmjeravate ga prema velikom zaslonu na kojem se pojavljuje realna situacija na koju onda kadet reagira. U simulacijskom središtu najbolje uočite samoinicijativu i odgovornost. Kadeti djeluju u različitim ulogama i sve provode samostalno bez nadzora časnika što je kod nas teško provesti,“ objašnjava kadet Bićanić.
Posjetili su i New York koji se nalazi 80 kilometara istočno od West Pointa. Imali su također susret i večeru sa zapovjednikom West Pointa general-pukovnikom Darrylom A. Williamsom i tad su mu uručili plaketu Hrvatskog vojnog učilišta ”Dr. Franjo Tuđman”. Tijekom boravka upoznali su ljude iz cijelog svijeta te razmijenili iskustva. ”Najviše smo se družili s Poljacima, Rumunjima, Talijanima i Belgijcima. Iskustva i dojmovi su nam slični, možda zato što dolazimo iz manjih zemalja sa sličnim sustavom obrazovanja,“ kažu nam kadeti.
Sport i strani jezici

Domaćini u Americi bili su im kadetkinja Ava Lusskin i kadet Scott Iliff i pružili im najbolje moguće iskustvo. Naime, tri tjedna prije odlaska u Ameriku hrvatski kadeti bili su njihovi domaćini te su im pokazali način školovanja, život i rad na HVU-u u Zagrebu, Splitu i Zemuniku Donjem. ”U Zagrebu im se svidio kadetski klub koji su naši kadeti uredili sami te dobra povezanost s glavnim gradom jer su oni dosta izdvojeni. Zanimljivo, fascinantna im je bila boja zgrada jer su zgrade na West Pointu sive. Djelovale su im veselije i manje kao vojarna,” doznajemo od kadeta.
Kadete s West Pointa najviše su zanimale dvije stvari što se tiče hrvatskih kadeta: kojim se sportom bave te koje jezike znaju. Iz toga se vidjelo koliki naglasak stavljaju na sport i učenje stranih jezika. Iskustvo multinacionalnog okruženja pokazalo je našim kadetima da mogu biti sigurni u vlastito znanje engleskog jezika, ali su s druge strane uočili i da bi se više pažnje trebalo posvetiti i učenju drugih jezika.
”Ovo je jedinstveno iskustvo u kojem smo mogli vidjeti prednosti i nedostatke našeg i njihova školovanja. Smatramo da je naš sustav bolje koncipiran jer se ranije usmjeravamo prema rodovskoj specijalizaciji, za razliku od kadeta u West Pointu koji specijalizaciju započinju tek kad iziđu iz sustava kadeta. S druge strane, postoje i neke prednosti njihova sustava koje bi bilo dobro implementirati u naš sustav. Stekli smo mnogo iskustva i znanja. Tko god dobije mogućnost posjetiti West Point, treba to i učiniti,” zaključuju kadeti.
TEKST Martina Stanković
Foto privatna arhiva