Najsuroviji test ljudske izdržljivosti

Temeljna obuka za specijalna djelovanja, poznatija kao commando obuka, jedna je od najizazovnijih i psihofizički najtežih obuka u OSRH, kojoj je cilj odabrati, obučiti i osposobiti vojnike/mornare, dočasnike i časnike za obnašanje dužnosti u sastavu Zapovjedništva specijalnih snaga. Od početka prijave do zadnjeg dana je eliminacijska…

Temeljna obuka za specijalna djelovanja, poznatija kao commando obuka, jedna je od najizazovnijih i psihofizički najtežih obuka u OSRH, kojoj je cilj odabrati, obučiti i osposobiti vojnike/mornare, dočasnike i časnike za obnašanje dužnosti u sastavu Zapovjedništva specijalnih snaga. Koncipirana je po fazama i razdobljima, u kojima se simuliranjem što realnijih uvjeta provjerava sposobnost i spremnost kandidata. Od početka prijave do zadnjeg dana je eliminacijska, tj. polaznici u svakom trenutku mogu na osobni zahtjev prekinuti sudjelovanje u obuci ili ih se odlukom mjerodavnih može s nje isključiti. Cijelo vrijeme instruktori prate svaki korak kandidata, ponašanje i reakcije, a vojni psiholog s njima provodi ciljana psihološka testiranja.
Polaznici ne nose oznake i ne oslovljavaju se po činovima, što simbolično pokazuje kako su svi jednaki i kako imaju jednake šanse završiti obuku, a istodobno se promiče duh zajedništva. Uz instruktore ZSS-a, sama obuka provodi se u suradnji s ostalim granama i rodovima OSRH te vanjskim suradnicima.

Pakleni tjedan

Iz tjedna u tjedan povećava se intenzitet zadaća koje se postavljaju pred kandidate. Prvo iznimno zahtjevno psihofizičko testiranje događa se u tzv. paklenom tjednu, prvom tjednu faze commando, za njih tjelesno i mentalno vjerojatno najizazovnijem i najzahtjevnijem razdoblju. Do tog su trenutka prošli predselekciju, odradili i usvojili brojne vještine na individualnoj razini, a nakon toga i na razini tima. Tijekom cijelog tog razdoblja broj kandidata se smanjivao, a ostajali su samo najsposobniji te fizički i mentalno najizdržljiviji. To je faza u kojoj su pod stalnim psihičkim i fizičkim naporima, stresom, neispavani i prilično iscrpljeni, no upravo to joj i jest cilj, jer se, ističu instruktori, u takvim okolnostima najbolje može procijeniti koliko je kandidat uopće sposoban i spreman nositi se i funkcionirati pod velikim opterećenjima. Upravo im se u zadnjem danu paklenog tjedna pridružila i novinarska ekipa Hrvatskog vojnika. Nije nam to bilo prvi put, ali pretvorilo se u izazov i za nas same.

Vidimo ih u daljini kako se približavaju. Naš novinarski tim čeka ih s instruktorima koji im pripremaju vatreni doček. Iza njih je nekoliko dana bez sna, praćenih stalnim i intenzivnim fizičkim provjerama i tjelovježbom. Rafali s tornja zaustavljaju ih u napredovanju, ima ranjenih… Instruktori su se raspršili po terenu, prate njihove reakcije, pružanje prve pomoći, izvlačenje… upozoravaju na pogreške: “Brže, brže, vuci ranjenog, izvlači se…” Bez odmora nastavljaju dalje, slijedi 60 minuta trčanja. Već prilično iscrpljeni u trku stižu do balvana na rubu šumskog puta. “Diži, kreni, nosi, radi kao tim…”, viču instruktori. “Ajmooo…”, hrabre se kandidati međusobno… Upravo nošenje teških balvana i njihovo prebacivanje s jednog ramena na drugo zahtijeva od kandidata sposobnost timskog igrača i daju li u tome svoj maksimum. A budnom oku instruktora ništa ne može promaknuti, uvijek su u blizini i uvijek sve vide. Dril se nastavlja, ponovno u skupinama podižu nosila s teretom, opet provjera timskog rada, popusti li i jedan od njih, ranjenik pada s nosila.

Ni olujno nebo nije ih štedjelo. Spustio se pljusak, ili preciznije, bio je to pravi potop. Ne znaš pada li više odozgo ili odozdo, u nekoliko minuta sve je plivalo u vodi, i kandidati i mi zajedno s njima. Provjera se nastavlja, teška nosila s pijeskom sada natopljena kišom još su teža, ali oni u trku nastavljaju dalje. Ni u jednom trenutku ne znaju kad će sve to završiti i što ih još čeka, nema vremena ni snage za razmišljanje, napori su na rubu izdržljivosti… “Ne štedi se…”, izvikuju instruktori i već su u novoj ulozi, pokazati koliko su dobri u borilačkim vještinama, hrvanju, padovima… Oglašava se zviždaljka i počinje novi krug! Sklekovi, marinci, trbušnjaci, zgibovi, čučnjevi s teškim utezima… “Daj sve od sebe, ti to možeš, izdrži, diži se, spuštaj, jače, brže…”, isprepliću se motivirajući glasovi instruktora. “Možeš li?” – “Mogu! Odustaješ li?” – “NEEE!” Opet zviždaljka. Novi krug. Kiša pljušti. Skupina sad u trku kreće prema obližnjem brdu: “Penji se… nema čekanja… ajde gore… brže, brže…” Jedan krug, drugi, peti, jedanaesti… Voda je sad već prekrila cestu, a u jarcima pokraj moglo se i zaplivati. “Dolje, spusti se dolje, puži…”, stiže novi zahtjev instruktora. Izvlačeći i posljednje atome snage skupina nastavlja puzati i metar po metar bliže je kraju te zaista jedinstvene obuke i provjere, ne samo fizičke nego prije svega psihičke.

Instruktori nam objašnjavaju da je u toj fazi obuke cilj držati ih pod stresom i testirati njihovu izdržljivost do krajnjih psihičkih i fizičkih granica, dovesti ih do ruba, ali i znati kada treba popustiti. Najjači i najstabilniji dolaze do kraja, a upravo je to cilj cjelokupne selekcije i ove iznimno naporne obuke. Pakleni tjedan završava svojevrsnom inicijacijom i zajedničkom molitvom hrvatskih komandosa. Oni koji su stigli do te točke, napominju instruktori, imaju velike šanse završiti obuku, ali… Pred kandidatima su do kraja još nebrojeni izazovi, a uloga je instruktora naučiti ih što više i što bolje ih pripremiti za trenutak kada će sve to znanje morati i primijeniti. Nakon paklenog tjedna polaznici koji su ga uspješno svladali kreću u nove izazove, slijede operacije u vodenom i planinskom okružju.

Vodena, planinska i faza stalne operacije

Lokacije izvođenja tih faza i njihov raspored promjenjivi su kako bi se sačuvao faktor iznenađenja i time svaku generaciju polaznika dovelo u drugačije uvjete. Cilj je svladavanje tehnika koje su važne za opstanak u vodenom i planinskom okružju. Poznato je kako je voda kao medij vrlo iscrpljujuća za tijelo stoga je vodena faza, uz pakleni tjedan, jedna od najzahtjevnijih. Osim svladavanja određenih tehnika plivanja, od polaznika se očekuje i plivanje s opremom u dnevnim, ali i noćnim uvjetima. Važno je napomenuti kako su upravo duljina boravka i temperatura vode ključni faktori koji utječu na iscrpljivanje polaznika. U toj fazi polaznici uvježbavaju tehnike prelaska vodenih prepreka, a najveći izazov je tzv. sijanje na vodenu površinu iz čamca i helikoptera u pokretu, kao i izvlačenje helikopterom s vodene površine s pomoću konopa.

Poput vodene faze, i planinska ima svoje specifičnosti. Tu se od polaznika očekuje svladavanje osnovnih i naprednijih penjačkih tehnika u stijeni, kretanje po planinskom teško prohodnom terenu, te sve karakteristike duljeg boravka u prirodi, od logorovanja do bivakiranja, odnosno boravka u prirodi izvan čvrstog objekta. Osim toga, tu fazu obilježavaju i višesatne hodnje po strmim kamenim stijenama s kompletnom opremom i osobnim naoružanjem, te s kartom lokacije i GPS uređajem treba u predviđeno vrijeme stići na zadanu lokaciju. Uči se kako svladati uspon na najsigurniji način, stoga često provjeravaju polaznike jesu li zapamtili upućene informacije. Gleda se svaki položaj noge i ruke na stijeni, a posebno se prati obvezatna komunikacija između penjača i kolege na dnu koji ga osigurava držeći konop. Onaj koji je zadužen za osiguravanje penjanja mora pozorno pratiti penjača kako bi mogao pravodobno reagirati na svaki njegov pokret. Osim fizičke snage, ta faza iziskuje od polaznika veliku koncentraciju. U njoj dobivaju informacije te moraju uspješno odraditi završne vježbe u kojima je sadržano sve što su tijekom pojedinih faza usvojili. Izazov je u tom drugom razdoblju svakako faza stalnih operacija, koje uključuju sve dotad naučeno. Cilj je provesti zadaće kroz kreirani scenarij uz minimalnu logističku potporu, koristeći sve naučeno – od taktike malih postrojbi do preživljavanja.


Obvezatni uvjeti za pristupanje TOzSD-u:

  • kategorija vojne osobe: vojnik/mornar, dočasnik i časnik
  • prijava i pristupanje obuci: dragovoljno
  • navršenih devet mjeseci djelatne vojne službe u godini kad se provodi promidžba postrojbi s posebnim uvjetima popune
  • vojnik/mornar mlađi od 28 godina u tekućoj kalendarskoj godini
  • dočasnik mlađi od 30 godina u tekućoj kalendarskoj godini
  • časnik mlađi od 30 godina u tekućoj kalendarskoj godini
  • tjelesna spremnost: zadovoljeni uvjeti testa tjelesne spremnosti.
  • plivač.

U suradnji ZSS-a s ostalim granama i rodovima, a posebno zahvaljujući suradnji s HVU-om “Dr. Franjo
Tuđman” i Personalnoj upravi GS OSRH, novina u Programu Temeljne obuke za specijalna djelovanja jest razdoblje na obuci kojem pristupaju vojnici/mornari koji su uspješno završili TOzSD, a kandidati su za dočasnike. Ako postoji upražnjeno ustrojbeno mjesto, oni se osposobljavaju u znanjima i vještinama potrebnim za vođenje tima/skupine za prve dočasničke dužnosti te završetkom obuke stječu pravo na prvi dočasnički čin.


TEKST: Vesna Pintarić, ZSS; Foto: Tomislav Brandt, ZSS