Želimo proširiti suradnju s Hrvatskom

RAZGOVOR: Ahmet AKYOL, izvršni direktor (CEO) ASELSAN-a

“Kao tvrtka pridonijeli smo i nastavljamo pridonositi opremanju OSRH. Vidimo potencijal i za buduća opremanja, primjerice sustavima protuzračne obrane, mornaričkim sustavima… Postoje i hrvatske tvrtke s kojima surađujemo ili možemo surađivati”

Turska tvrtka ASELSAN bila je jedna od najzapaženijih na nedavnoj izložbi ASDA u Zagrebu. Njezin se izložbeni prostor prostirao na više od 200 četvornih metara, a izložila je neke zanimljive sustave. Nekad specijalizirana uglavnom za elektrooptiku, u suradnji s drugim turskim tvrtkama danas već nudi i neka cjelovita rješenja. Opremila je OSRH brodskim topničkim sustavima SMASH, a uskoro stižu i Baykarove besposadne letjelice TB2 Bayraktar opremljene ASELSAN-ovim senzorima. Kako živimo u vremenu kad se cijela Europa želi naoružati što brže i što bolje, tvrtka ima zaista velike ambicije vezano uz budućnost. Dio tih ambicija odnosi se i na Hrvatsku te susjedne nam zemlje, što je u razgovoru za Hrvatski vojnik potvrdio i prvi čovjek tvrtke.

Ove godine slavite pedesetu godišnjicu osnivanja ASELSAN-a. Prošle ste godine, prema portalu Defense News, zauzeli 42. mjesto na listi 100 najvećih imena svjetske obrambene (vojne) industrije. Što stoji iza tog uspona?

ASELSAN su 1975. godine osnovala četvorica inženjera. Primarna ideja bila im je proizvodnja domaćih, turskih vojnih komunikacijskih sustava. S vremenom je prerasla u tvrtku za proizvodnju različitih vojnih elektroničkih sustava, a danas smo s više od 12 000 tisuća zaposlenih najveća tvrtka turske obrambene industrije. Rekao bih da smo i tehnološki lider u Tuskoj. Već imamo i cilj za idućih deset, dvadeset ili četrdeset godina: učiniti ASELSAN internacionalnim gigantom. Iza toga stoje tri stvari. Prva je usmjerenost na ljudske potencijale. Naši su zaposlenici u prosjeku vrlo mladi, talentirani i dinamični, ali i iskusni. To nas čini konkurentnima na tržištu. Druga je pristup turskih vlasti našoj obrambenoj industriji. Treća je to da smo članica NATO-a i da imamo velike oružane snage. Sustave koje razvijamo prvo isporučujemo njima, i onda dobivamo velik broj ključnih povratnih informacija. Sve to pridonijelo je i tome da smo danas među deset najbrže rastućih tvrtki svjetske obrambene industrije.

U čemu se najviše očituje taj rast?

Trenutačno djelujemo kroz 22 poslovna subjekta u 20 zemalja u području dizajniranja, razvoja te održavanja vojnih sustava, a i ulažemo sve više sredstava za projekte budućnosti. U svoju infrastrukturu, proizvodnju te istraživanje i razvoj ulažemo 250 milijuna dolara godišnje. Prošlog smo tjedna od vlade dobili 600 milijuna dolara za razvoj naših sposobnosti i infrastrukture.

Najveći udio u vlasničkoj strukturi ASELSAN-a ima Zaklada turskih oružanih snaga. O kakvoj je instituciji riječ?

Uspostavljena je na temelju donacija 1970-ih, kad se Turska nalazila u situaciji koja je uključivala embargo na uvoz oružja. Primarni cilj bio je razvoj turske obrambene industrije i naših oružanih snaga. Donacije su postale Zaklada, koja je utemeljila ASELSAN i ostala glavni dioničar. To je bila povijesna lekcija, na temelju koje smo za vlastitu sigurnost počeli graditi samodostatnu obrambenu industriju. Nadzor nad Zakladom ima naša vlada. Dakle, vlada nadzire i ASELSAN, ali tvrtka je vođena kao da je privatna. Naše su dionice izlistane na burzi. Štoviše, danas smo najvrednija tvrtka na Turskoj burzi u Istanbulu.

S kojim ciljevima sudjelujete na ASDA-i?

Prvi smo put na ovom sajmu, ali imamo najveći izložbeni prostor. Želimo pokazati naš odnos prema Hrvatskoj kao saveznici, a primjećujemo i hrvatsku strategiju povećanja sposobnosti OSRH u cilju zaštite od bilo kakvih prijetnji. Hrvatska i Turska imaju usto jednaku viziju glede sigurnosti ove regije. Kao tvrtka pridonijeli smo i nastavljamo pridonositi opremanju OSRH. Vidimo potencijal i za buduća opremanja, primjerice sustavima protuzračne obrane, mornaričkim sustavima… Postoje i hrvatske tvrtke s kojima surađujemo ili možemo surađivati. Ovdje na ASDA-i vidimo interes za nas ne samo iz Hrvatske nego i iz drugih zemalja. Održali smo i niz sastanaka s državnim izaslanstvima.

U najavi sudjelovanja na ASDA-i vaša je tvrtka spomenula svoja inozemna predstavništva, poput onoga u Sjevernoj Makedoniji. No, spomenuli ste i želju za ekspanzijom. Možemo li čuti nešto više o tome?

Uvijek smo orijentirani na pružanje izravne potpore korisnicima naših proizvoda. Danas je u obrambenoj industriji ključno da ih, kad god možete, opskrbljujete, obučavate, održavate opremu… U nekim slučajevima, ako je ekonomski opravdano, korisno je surađivati i s industrijom zemlje korisnice, pa surađujemo s njihovim brendovima, tvrtkama, kroz konzorcije ili druge modele. Tako pružamo potporu i industrijama tih zemalja. Dakle, gledamo na moguće proširenje suradnje s hrvatskim tvrtkama. To još nije odlučeno, ali mi imamo modele suradnje i radimo na njima.

Biste li u budućnosti mogli uspostaviti predstavništvo u Hrvatskoj?

Moguće je.

Izaslanstva MORH-a posjetila su vašu tvrtku u ožujku 2023. i u veljači 2025. godine. Kako su ti posjeti izgledali iz vašeg kuta?

Vaša vlada želi osigurati vašu zemlju, što je i logično. Sigurnost, mir i prosperitet prioriteti su u ovom stoljeću. Gdje god je zemlja smještena, u Europi ili na Bliskom istoku, mora biti sigurna te imati sposobnosti odvraćanja. Hrvatska ima viziju kako to osigurati, a Turska i tvrtke poput ASELSAN-a i Baykara suradnici su u toj viziji. U budućnosti želimo biti još veći suradnici.

Prijeđimo na vaše konkretne proizvode. Opremili ste dva broda Obalne straže RH daljinski upravljivim oružnim stanicama SMASH. Kakve ste dojmove čuli o njima?

Prema informacijama krajnjih korisnika, dojmovi su pozitivni. Nadam se da će u budućnosti biti instalirane na još tipova brodova. Povratne informacije vrlo su bitne. SMASH-u kao sustavu kontinuirano dodajemo nove sposobnosti. One su dostupne i za hrvatske sustave.

Prema objavama u medijima iz studenog prošle godine, upravo ste vi najavili da će hrvatske besposadne letjelice Bayraktar TB2 biti opremljene ASELSAN-ovim elektrooptičkim sustavima ASELFLIR-500. Možemo li ovom prigodom to i potvrditi?

Mogu. Kad govorimo o sustavima FLIR (prednji infracrveni senzor), za njih postoji nekoliko ključnih zahtjeva. Moraju imati dnevnu kameru vrlo visoke rezolucije, jednako kvalitetnu i vrlo čistu termalnu kameru, a za teške uvjete kratkovalnu infracrvenu kameru. Potrebni su i vrlo osjetljivi laserski označivači, kao i softverski sustavi. Cijeli sustav mora biti i cjenovno isplativ. ASELFLIR je sustav treće generacije u koji smo ubacili mnoga rješenja koja smo razvili na osnovi povratnih informacija iz stvarnih scenarija. To je učinio naš tim za elektrooptiku, koji je sigurno najveći u Ankari, a vjerojatno jedan od najvećih uopće: ima više od 2000 djelatnika. Na polju elektrooptike tijesno surađujemo i s drugim turskim tvrtkama i to nam daje veliku prednost. Dodatni plus nam je činjenica da turska vojska vrlo intenzivno koristi naše sustave i svakodnevno nam daje informacije o njihovoj uporabi.

Uoči ASDA-e isticali ste samohodni sustav za protuzračnu obranu Korkut s dva topa kalibra 35 mm. Može li se kupola instalirati na različita vozila?

Može. Riječ je o sustavu kratkog dometa. Turske oružane snage koriste ga na vozilu na gusjenicama. Međutim, u ponudi za neke nama susjedne zemlje instalirali smo ga na vozila na kotačima u konfiguraciji 8 x 8. Instalacija je jednostavna te moguća i na vozila koja se proizvode u Hrvatskoj. Mogu reći da je Korkut vrlo učinkovit protiv dronova, što je pokazao u stvarnim scenarijima. Kad su ga koristile turske oružane snage, eliminirao je niz prijetnji u različitim borbenim zonama. Uz njega nudimo i pametno streljivo koje smo razvili – ideja je na ekonomičan način eliminirati dronove.

Kakvo ste mišljenje stekli o Oružanim snagama RH?

Mogu reći da su – profesionalci. Zahvaljujući turskoj vojsci, poznata su nam njihova postignuća u mnogim NATO-ovim i mirovnim operacijama. Vizija i put razvoja OSRH jasni su, sviđaju mi se i bit ćemo vrlo sretni da budemo dio tog razvoja.

RAZGOVARAO; Domagoj Vlahović; FOTO: Tomislav Brandt