Na opće iznenađenje prvu marku koja obilježava taj povijesni događaj za Europsku uniju izdala je…
Marke: Kolumbija
Među zemlje s mnoštvom maraka vojne tematike ubraja se Kolumbija (španj. República de Colombia). Ime je dobila po pomorcu Kristofu Kolumbu, rođenom Talijanu koji je plovio pod španjolskom zastavom
Otkad su krajem XVIII. i početkom XIX. stoljeća na području Južne Amerike počeli ozbiljniji ustanci protiv kolonizatora, gotovo nema događaja koji danas nisu dokumenitirani i na markama. Nekolicina američkih zemalja prikazuje vojskovođu i državnika Simóna Bolívara (1783. – 1830). Predvodio je Revolucionarno-oslobodilačku vojsku s kojom je pobijedio španjolske snage u petnaestak bitaka te oslobodio velika područja koja je objedinio u federativnu republiku Veliku Kolumbiju. Ona se 1830. raspala na samostalne republike: Ekvador, Venezuelu, Kolumbiju, Novu Granadu i Panamu. Po njemu je ime dobila Bolivija.
Osvajanje Cartagene (današnje sjedište kolumbijskog departmana Bolívar na Karipskom moru), 1811. glavnog španjolskog vojnog uporišta u Latinskoj Americi, Kolumbija je prikazala na marki iz 2011. godine. Marke iz 2010., odnosno 2013., prikazuju ustanak u Bogoti 1810. te donošenje Deklaracije o neovisnosti 1813. godine. U tom se razdoblju, prema obljetničarskoj marki iz 2007., istaknuo general José María Córdova (1799. – 1829.), po kojem je nazvana vojna akademija u Bogoti.
Danas je Kolumbija s pedesetak milijuna stanovnika druga najmnogoljudnija zemlja u Južnoj Americi, a čak 95 posto stanovništva živi u glavnom gradu Bogoti i njegovoj okolici. Za Kolumbiju su karakteristične ljevičarske gerile nastale 60-ih i početkom 70-ih: Nacionalnooslobodilačka vojska (ELN), Revolucionarne oružane snage Kolumbije (FARC), Narodnooslobodilačka vojska (EPL), Pokret 19. travnja (M-19) i dr. Broj poginulih od početka sukoba s gerilskim skupinama procjenjuje se na približno 250 tisuća, a broj raseljenih na više od pet milijuna stanovnika.
Ilegalna proizvodnja droge te utjecaj organiziranog kriminala (narkokarteli) još je jedno veliko negativno obilježje Kolumbije. Agencije UN-a procjenjuju kako se čak 60 posto svjetske ilegalne proizvodnje obavlja u Kolumbiji i to najviše za tržište SAD-a. Granica duga 9200 kilometara te rijetka naseljenost područja u kojem prevladavaju planine i džungle velik su izazov za vojsku i policiju u rješavanju spomenutih problema.
Ivo Aščić