DEFCROS – dobar početak u Osijeku

Dvodnevni Međunarodni sajam sigurnosti i obrane bio je prije svega skup dobro poznatih hrvatskih tvrtki, ali isticao se i zapaženim nastupom hrvatskih državnih institucija iz tog sektora

Mjesto održavanja, Gospodarski centar Osijek, uistinu je moderan objekt, s glavnom halom, popratnim prostorijama i galerijama koji su svi zajedno dobro opremljeni za održavanje različitih izložbi

Vijest o održavanju Međunarodnog sajma sigurnosti i obrane DEFCROS stigla je u našu redakciju krajem kolovoza zajedno s nekim temeljnim informacijama. Htjeli ili ne, odmah smo počeli uspoređivati osječki sajam s ASDA-om, događajem koji je također posvećen sektoru obrane i sigurnosti i koji je u desetak godina stekao dobru reputaciju i izvan Hrvatske. No, zaključci se nisu mogli donijeti prije 5. rujna i odlaska naše ekipe na otvaranje dvodnevnog sajma. Mjesto održavanja, Gospodarski centar Osijek, strateški je projekt Osječko-baranjske županije. Njegova Zgrada 1. otvorena je u travnju 2023. godine. Riječ je o uistinu modernom objektu, s glavnom halom, popratnim prostorijama i galerijama koji su svi zajedno dobro opremljeni za održavanje različitih izložbi. Naravno, obrambeno-sigurnosni sektor je poseban, neki od tehničkih sustava koje izlagači žele pokazati zahtijevaju veći prostor. Stoga je dobro da se izlagati moglo i na velikom vanjskom prostoru, a tu je do izražaja najviše došla Hrvatska vojska. 

Ministarstvo obrane imalo je svoj štand na kojem su posjetitelji imali prigodu upoznati se s vojnim pozivom i mogućnostima ostvarivanja karijere u Hrvatskoj vojsci, dragovoljnom vojnom osposobljavanju te o studijskim programima na Hrvatskom vojnom učilištu

Odmah vidljiva interakcija

Organizator sajma bila je osječka tvrtka Sky Fort Systems uz potporu Hrvatskog klastera konkurentnosti obrambene industrije (HKKOI). Jedan od razloga i motiva zašto je DEFCROS pokrenut vrlo je jednostavan – globalna sigurnosna situacija koja se u zadnje dvije i pol godine stubokom promijenila vratila je obrambeno-sigurnosni sektor u prvi plan svakog gospodarstva i industrije. Slično je i u Hrvatskoj, i zato smo u Osijeku vidjeli niz štandova dobro poznatih imena hrvatskih tvrtki. U ovom trenutku, ne može se reći da je sajam imao izraženu međunarodnu komponentu, ali zato je bio poseban po nečem drugom – vrlo zapaženom nastupu hrvatskih državnih institucija iz sektora. Uz spomenute OSRH,  predstavili su se i MUP, Ravnateljstvo civilne zaštite te Javna vatrogasna postaja Osijek. A oni su se prije svega predstavili građanima, ljudima koji sajam nisu posjetili kao profesionalci, nego kao ljudi koje zanima moderna tehnologija (oružni sustavi, senzorski sustavi, inženjerijski sustavi, vozila, letjelice, pa čak i plovila…), ili ih zanimaju institucije koje brinu o njihovoj sigurnosti. Ukratko, kako su naveli organizatori, naglasak je bio na “promoviranju važnosti sigurnosti i obrane u modernom društvu“.  I, naravno, u raznim dijelovima velike hale već se nakon samog otvaranja sajma mogla vidjeti interakcija između stručnjaka, donositelja odluka i poduzetnika iz sektora obrane i sigurnosti. Skupovi poput DEFCROS-a dobra su prilika za razmjenu znanja, iskustava, jačanje suradnje, pa možda i dogovaranje kakvog konkretnog posla. Tijekom svečanog otvaranja,  direktor tvrtke Sky Fort Systems Kristijan Ilovača rekao je da je u izazovnim vremenima nužno promovirati vojnu i namjensku industriju. Predsjednik Hrvatskog  klastera konkurentnosti obrambene industrije  i predsjednik Uprave Agencije Alan Goran Basarac istaknuo je da su dosadašnje slične izložbe obrambeno-sigurnosnog sektora bile koncentrirane na njegove pojedine segmente, a DEFCROS, kao kompletna izložba obuhvaća puno više. Dodao je i da je ključno da sajam ima potporu resornih institucija poput MORH-a.

Štandovi HS Produkta (desno) i Česke zbrojovke (sasvim desno), očekivano, bili su među najposjećenijima na sajmu

A ta potpora te suradnja s organizatorom, mogla se vidjeti na prvi pogled. U središnjem dijelu dvorane Ministarstvo obrane imalo je svoj štand na kojem su posjetitelji imali prigodu upoznati se s vojnim pozivom i mogućnostima ostvarivanja karijere u Hrvatskoj vojsci, dobiti sve potrebne informacije o dragovoljnom vojnom osposobljavanju te o studijskim programima na Hrvatskom vojnom učilištu. S druge strane, taktičko-tehnički zbor OSRH na vanjskom izložbenom prostoru bio je zaista velik, sigurno je da je veći onaj koji se organizira na zagrebačkom Jarunu povodom Dana OSRH, a za ostale baš i ne znamo. Izloženi su, među ostalim, helikopteri Black Hawk i Kiowa Warrior, borbena oklopna vozila Patria, tenk M84, vozilo MRAP, sustav za protuzračnu obranu Mistral, različito streljačko naoružanje te druga borbena i neborbena tehnika. Bitno je što je dobar dio tih sustava proizveden u Hrvatskoj. A još je bitnije da su uz njih bili pripadnici OSRH iz različitih postrojbi, koji su unatoč priličnoj vrućini bili na raspolaganju građanima za stručne odgovore na mnoštvo pitanja. Zahvaljujući njima, poziv hrvatskog vojnika u Slavoniji sigurno je dobio jedan novi plus.

Štandovi HS Produkta (desno) i Česke zbrojovke (sasvim desno), očekivano, bili su među najposjećenijima na sajmu

Dva velikana streljačkog oružja

U unutarnjem izložbenom prostoru, samostalno, ili zajednički, predstavilo se oko trideset izlagača. Ponavljamo, bio je to prvi DEFCROS, a dvorana nije velika poput splitske Spaladium arene ili zadarske dvorane Krešimir Ćosić, stoga štandovi nisu bili toliko veliki ili bogato opremljeni kao što su na ASDA-i. Čak bismo rekli da su prostori nekih javnih institucija, recimo Policijske uprave osječko-baranjske, s oružjem i drugim sredstvima koje koriste hrvatski policajci, bili atraktivniji od onih privatnih. No, izloške su barem djelomice mogli kompenzirati promotivni materijali ili razgovori s domaćinima na štandu. Primjerice, iako nešto manji, štand karlovačkog proizvođača streljačkog naoružanja HS Produkta opet je bio iznimno posjećen. Vrlo jednostavno, riječ je o proizvodima svjetske klase koji pokrivaju vojni, policijski, zaštitarski i samoobrambeni sektor. Teško da je itko prošao pokraj štanda, a da nije u ruke uzeo pušku VHS 2 ili pištolj H11 Hellcat. U kratkom, neformalnom razgovoru, saznali smo da nas početkom iduće godine iz tvornice čekaju zanimljive novosti, ali i da ćemo se morati strpjeti da bismo saznali o čemu je riječ. Jedino u što možemo biti sigurni jest da će HS Produkt još jednom potvrditi svoju reputaciju.

DEFCROS nije imao izraženu međunarodnu notu, ali jedan od stranih izlagača privukao je veliku pozornost – Colt CZ Group, konkretnije Česká zbrojovka. Češka je tvrtka u Osijeku izlagala prvi put u Hrvatskoj, te na dobro uređenom štandu pokazala prilično veliku paletu svojih pištolja i pušaka, a najzanimljiviji proizvod bila je nova jurišna puška Bren 3, koja je premijeru imala prije samo nekoliko mjeseci u Parizu. Predstavnik tvrtke Stanislav Bobek rekao je da je svjestan da u Hrvatskoj imamo vlastitog proizvođača, međutim spremni su ponuditi svoja oružja različitim postrojbama specijalne namjene koja imaju ograničene potrebe. Za Bren 3, koja je zapravo poboljšana službena puška češkog OS-a Bren 2, kaže da je prošla različita testiranja, a za serijsku proizvodnju i isporuke bit će spremna iduće godine.

Dio ponude Orqinih FPV (First Person View) dronova i s njima povezanih sustava

Besposadni sustavi i eksplozivna sredstva

Zagrebački proizvođač kopnenih besposadnih vozila DOK-ING te osječki proizvođač besposadnih letjelica i senzorskih sustava Orqa udružili su snage na zajedničkom štandu. Podsjetimo, dvije su tvrtke krajem rujna prošle godine na Hrvatskom vojnom učilištu potpisale Memorandum o razumijevanju kojim zajednički žele doći do kompletnih rješenja u različitim obrambeno-sigurnosnim područjima. “Zajedničke nastupe smatramo prirodnim“, kažu nam na štandu. Cilj je, među ostalim, da se suradnjom, zahvaljujući domaćoj pameti i proizvodima, razviju što bolji sustavi svijesti o situaciji. U Osijeku se mogao vidjeti dio ponude Orqinih FPV (First Person View) dronova i s njima povezanih sustava (recimo FPV naočale), a vani je bilo izloženo jedno od DOK-ING-ovih robotskih vozila koje koristi MUP, odnosno Ravnateljstvo civilne zaštite. Isto tako, čuli smo i najave zajedničkih konkretnih demonstracija rada združenih sustava dviju tvrtki, jedna od njih mogla bi biti organizirana na sajmu ASDA iduće godine. Ali, ne zaboravimo, primarno područje DOK-ING-a još uvijek su robotski strojevi za razminiranje. Nova sigurnosna situacija u svijetu donosi i nove poslove.

Nečim sličnim razminiranju bavi se gospićka tvrtka Demil Tech, koja je imala jedan od najatraktivnijih štandova u Gospodarskom centru. Doduše, na njemu nisu bili izloženi neki novi, inovativni ili moderni oružni sustavi, nego stariji. Riječ je o različitim projektilima, granatama, bombama, minama, mecima i raketama koji su podvrgnuti postupcima industrijske demilitarizacije. Za nas laike, to znači da se streljivo koje je za otpis rastavlja na sastavne dijelove procesom delaboracije. Svaka komponenta određenog sredstva treba biti trajno demilitarizirana, rezanjem, prešanjem, bušenjem ili nečim sličnim. Eksploziv se uništava ili se iskorištava u gospodarske svrhe, a preostale sekundarne  sirovine idu u daljnje zbrinjavanje, poput reciklaže, nabraja nam rukovoditelj proizvodnje Igor Ljevar. Dakle, tvrtka je izvorno njemačka, ali je od 2020. u hrvatskom vlasništvu i ima tridesetak zaposlenih. Rade na hrvatskom, ali sve se više otvaraju i dobivaju poslove na inozemnim tržištima. Zanimljivo, Demil Tech već se bio predstavljao na ASDA-i, ali nekako ih nismo primjećivali. Sada je bio drugi slučaj, jer teško je ravnodušno proći pokraj avionske kasetne bombe BL755 ili torpeda Mark 44 Mod 1.

Ponude iz Broda

Unutarnji štand Đure Đakovića nije imao izložaka, no njihovi se proizvodi mogu vidjeti na taktičko-tehničkom zboru OSRH, primjerice BOV Patria i tenk M-84. A kako se i tvrtka iz Slavonskog Broda želi aktivnije ubaciti u područje razminiranja, vani je bilo izloženo njihovo besposadno vozilo za tu namjenu, tj. teški stroj za razminiranje RM-KA-02A. “Interesa ima te imamo kontakte preko više linija. Podsjećam, još početkom 2000-ih proizveli smo određenu količinu strojeva koji su u razminiranju Hrvatske odradili vrlo ozbiljan posao i svi rade i dandanas, pokazali su se jako dobrim“, kaže nam član uprave Goran Matanić. Nabraja da novi stroj ima novi motor povećane snage, poboljšani pogonski sklop, poboljšani  hidraulički sustavi… Što se tiče vojnih sustava, remont vozila Bradley koji provode Amerikanci uz pomoć ĐĐ-a ide svojim tijekom, a u tvrtki očekuju i potpisivanje ugovora s MORH-om za nova vozila Patria. Nadalje, nude i vojne kamione Tatra, što mogu zbog bliskosti s češkom tvrtkom u vlasničkoj strukturi. “Imamo mogućnost ponuditi kamione koji nisu samo stvar koja će biti isporučena izvana. Dakle, možemo ozbiljno sudjelovati u dizajnu, razvoju, proizvodnji te prilagodbama onome što Hrvatska vojska treba. Možemo ponuditi nešto što bi bilo i hrvatski proizvod, a onda i pružiti ozbiljnu potporu tijekom uporabnog vijeka vozila“, nabraja Matanić. Kad ste na štandu Đure, morate razgovarati i o tenkovima. Premijer Andrej Plenković početkom kolovoza najavio je “nabavu modernog zapadnog tenka za Hrvatsku kopnenu vojsku“. Pitamo bi li se u taj posao mogao uključiti i “Đuro Đaković“? “Naša je intencija uključiti se u sva nova događanja koja su vezana uz tenkove. Smatram da tu možemo puno, da možemo biti na raspolaganju za OS kroz životni vijek tog sredstva koji će biti jako dug“, stiže odgovor. I ne zaboravimo, ĐĐ je još jedna tvrtka iz Slavonije na DEFCROS-u. Matanić nam kaže da njegova tvrtka, koja ima jako dugu tradiciju suradnje s MORH-om i OSRH, podupire sve slične događaje, “oni su jedan korak prema tome da budemo više konsolidirani, više uključeni u rad i život Oružanih snaga“.

Kombinezoni za Rafale

Potporu DEFCROS-u jasno je dao i vlasnik tvrtke HEMCO Slobodan Mihalj, “podržavamo inicijativu Sky Fort Systemsa, MORH-a i svih drugih institucija da se ovako nešto održava u Slavoniji, čak sam iznenađen kako je sve dobro ispalo i nadam se da će se tako i nastaviti“. Njihovi pogoni u Đakovu i dalje napreduju te se moderniziraju, pa kontinuirano izbacuju novitete u zaštitnoj odjeći za profesionalce, uključujući i Hrvatsku vojsku. Napreduju i u inozemstvu, udio inozemnog tržišta u poslovanju trenutačno je veći od 37 %. Njihove proizvode najčešće vidimo kod posada oklopnih vozila te pilota i tehničara HRZ-a. Dakle, i piloti Rafalea ili Black Hawka nose njihove letačke kombinezone. “Jako puno radimo na razvoju i uvijek smo se vodili kontaktima s kupcima te njihovim povratnim informacijama što bi trebalo poboljšati. Točno, za pilote i tehničare koji rade na Rafaleima radili smo potpuni razvoj novih kombinezona, prilagodili smo se svim potrebnim standardima. Koliko god izgledalo jednostavno, vrlo je kompleksno pogoditi svrhu zaštite, pogotovo kod odora kod kojih istodobno trebate riješiti vatrootpornost, udobnost i komociju, a ograničeni ste nekim normama“, govori nam Mihalj. 

U svojim javnim obraćanjima, svi organizatori i uzvanici složili su se da DEFCROS ima budućnost. Potpredsjednik Vlade i ministar obrane Anušić istaknuo je kako je uvjeren da će sajam postati tradicionalni događaj. Goran Basarac dodao je da u budućnosti vidi ovu izložbu kako jača i jača te postaje središnje mjesto okupljanja hrvatskog vojno-sigurnosnog sektora i industrije, naglasivši da želi da se što prije opet vidimo u Osijeku, “na punoj većoj razini, da dodatno ojačamo cijeli ovaj skup“. Prvi DEFCROS kvalitetan je ohrabrujući početak. Ideja o istodobnom predstavljanju javnih i privatnih dionika obrambeno-sigurnosnog sektora vrlo je dobra, i sigurno je da povećava interes šireg kruga posjetitelja. Dobro je što je sajam organiziran u Osijeku, može biti poticaj općem razvoju vojne industrije u Slavoniji, ali i još boljeg povezivanja vojske s građanima. Kakva će biti budućnost sajma, najviše ovisi o njegovim organizatorima te potencijalnim izlagačima. Sigurno je da postoji perspektiva da potonjih bude i više, posebno iz stranih zemalja, s još ambicioznijim izložbenim prostorima. U svakom slučaju, uz ASDA-u, čije je sljedeće izdanje najavljeno od 8. do 10. travnja 2025. u zagrebačkoj Areni, u Hrvatskoj imamo razlog očekivati još jedan zanimljiv stručni, ali i javni događaj vezan uz obrambeno-sigurnosni sektor.


predstavnike organizatora, izlagača i druge sudionike DEFCROS-a, na svečanom otvaranju bili su i potpredsjednik Vlade i ministar obrane RH Ivan Anušić, načelnik Glavnog stožera OSRH general-pukovnik Tihomir Kundid, potpredsjednik Hrvatskog sabora i gradonačelnik Vukovara Ivan Penava, zamjenik župana Osječko-baranjske županije koji obnaša dužnost župana Mato Lukić, predsjednik HKKOI-ja i predsjednik Uprave Agencije Alan Goran Basarac, predstavnici državnih te institucija lokalne i područne samouprave, predstavnici ustrojstvenih cjelina MORH-a i OSRH, Diplomatskog i Vojnodiplomatskog zbora i drugi.


Govoreći o daljnjim planovima modernizacije i opremanja Hrvatske vojske najmodernijom borbenom tehnologijom, ministar Anušić osvrnuo se i na neke od najznačajnijh projekata ulaganja u razvoj sposobnosti OSRH te istaknuo kako se mir i sigurnost nikada ne smiju uzeti zdravo za gotovo. “Zato Hrvatska danas ima 12 VBA Rafale i od najvažnijeg saveznika i partnera SAD-a nabavlja raketne sustave HIMARS, naoružanje kakve samo tri europske države imaju, a jedna od njih bit će i RH. Tu su i helikopteri Black Hawk, Bradleyji koji će uskoro biti predstavljeni, Patrije, obalni ophodni brod kao i bespilotne letjelice”, podsjetio je. Na kraju je ministar Anušić sudionicima i posjetiteljima DEFCROS-a poručio: “Opremanje i snaženje Hrvatske vojske ulaganje je u budućnost i sigurnost hrvatske države što će nam omogućiti jako gospodarstvo, ekonomiju te bolju demografsku situaciju. Moramo imati snažnu industriju koju trebamo razvijati i dalje, snažne i opremljene Oružane snage s najnaprednijim sustavima naoružanja”


PriPREMIO: Domagoj Vlahović; Foto: Filip Klen