Sudionici vježbe Sava Star 23 prikazali su sposobnosti postrojbi te prezentirali uvježbane združene taktičke aktivnosti…
Deset godina uspjeha
Tečaj za instruktore rodne perspektive u vojnim operacijama održan u RACVIAC-u nastavak je niza aktivnosti započetih 2014. godine s ciljem promicanja politika rodne ravnopravnosti i jednakih mogućnosti u sektoru sigurnosti
Od 2. do 13. rujna u Centru za sigurnosnu suradnju RACVIAC u Rakitju provodi se Tečaj za instruktore rodne perspektive u vojnim operacijama (Gender Training of the Trainers Course – GToT). Riječ je o jednoj od glavnih aktivnosti koju organizira Centar, a provodi se u suradnji s Nordijskim centrom za rodna pitanja u vojnim operacijama (Nordic Centre for Gender in Military Operations – NCGM) i Oružanim snagama RH. Na tečaju sudjeluje više od 20 polaznica i polaznika iz više zemalja i organizacija: Albanije, Crne Gore, Grčke, Hrvatske, Jordana, Rumunjske, Ukrajine, NCGM-a, NATO-ova Vrhovnog zapovjedništva savezničkih snaga u Europi (SHAPE) te sarajevskog Centra za obuku za operacije podrške miru (PSOTC). Tečaj se provodi u skladu s NCGM-ovim programom koji je NATO certificirao, te se sastoji od naprednog distribuiranog učenja, predavanja, rasprava, zajedničkog rada i pojedinačnih studija slučaja.
Znanje, vještine, kompetencije
Tečaj su službeno otvorili direktor RACVIAC-a, veleposlanik Constantin Mihail-Grigorie, švedska pukovnica Lena Kvarving iz NCGM-a i Katarina Adžić iz Ministarstva obrane RH te naglasili da on obilježava desetu obljetnicu. Direktor RACVIAC-a istaknuo je kako je aktualni tečaj nastavak niza aktivnosti započetih 2014. godine s ciljem promicanja politika rodne ravnopravnosti i jednakih mogućnosti u sektoru sigurnosti. On pokazuje uključenost i važnost RACVIAC-a kao regionalnog središta za rodno osviještenu politiku u regiji jugoistočne Europe i šire. Osvrćući se na svrhu tečaja, veleposlanik Grigorie rekao je da on priprema instruktore i obučavatelje za uspješno planiranje, provođenje i evaluaciju obrazovanja, obuke i vježbi o tome kako integrirati rodnu perspektivu unutar vlastitog funkcionalnog područja. Osim toga, tečaj polaznicima pruža znanje o okvirima i smjernicama za reguliranje rodne ravnopravnosti u vojnim operacijama kao i vještine i kompetencije potrebne za učinkovito planiranje, provođenje i evaluaciju obuke osoblja sektora sigurnosti u nacionalnom i međunarodnom kontekstu. Na kraju obraćanja direktor RACVIAC-a istaknuo je kako je GToT Course postao tradicionalan događaj, a s vremenom sve internacionalniji i bogatiji. Katarina Adžić, koordinatorica za ravnopravnost spolova u Ministarstvu obrane i OSRH, istaknula je kako je tečaj polučio iznimne rezultate za MORH i OSRH te je ključni element za implementaciju rodne perspektive u postrojbe i obrazovne ustanove Oružanih snaga RH. ”Dopustite mi da izrazim našu zahvalnost na iznimno uspješnoj 10-godišnjoj suradnji i predanom radu svih dionika ovog kolegija“, rekla je. Nadalje, pozvala je sudionike da iskoriste prisutnost stručnjaka, njihovo znanje i iskustvo te da budu aktivni tijekom cijelog tečaja.
Iskustva stručnjaka
Pukovnica Lena Kvarving iskoristila je prigodu da sudionicima Tečaja predstavi rad NCGM-a. Poželila je dobrodošlicu svima i izjavila kako je NCGM vrlo ponosan što već deset godina uspješno surađuje s RACVIAC-om te da je ovo postignuće koje govori o kvaliteti posla koji RACVIAC obavlja. Na kraju izlaganja iskoristila je prigodu i uručila plaketu zahvalnosti ravnatelju RACVIAC-a i čestitala mu na 10. obljetnici tečaja. Među zanimljivijim dijelovima tečaja bila je panel-rasprava pod nazivom “Vrijednost obuke u integraciji rodne perspektive u vojne operacije – 10 godina uspjeha” na kojoj su sudjelovali i predstavnici NCGM-a te drugi stručnjaci. General-bojnica Gordana Garašić podijelila je svoja iskustva u osmišljavanju GToT-a tijekom obnašanja dužnosti zamjenice ravnatelja RACVIAC-a, prednosti i izazove integracije rodne perspektive u Republici Hrvatskoj te iskustva koja je stekla kao savjetnica zapovjednika misije ISAF za rodna pitanja. Ostali sudionici panela, pukovnica Diana Morais iz portugalskog ministarstva obrane pukovnica Lena Kvarving iz NCGM-a i voditelj Službe za izobrazbu MORH-a brigadir Boženko Đevoić također su podijelili svoja dragocjena iskustva i uvide vezane uz nacionalne napore u promicanju ravnopravnosti spolova u sigurnosnom sektoru.
Tekst : Jasmina Vrgoč; Foto: Tomislav Brandt, Nenad Bužan