Svi zainteresirani za temu mogli su u dva dana čuti neke od problema s kojima…
Djeca o ratu
Dječji crteži sačuvani su aktivnošću Hrvatskog školskog muzeja u Zagrebu, koji je prikupljao, obrađivao i javnosti prezentirao njihova likovna svjedočanstva o ratu ističući ih kao važne dokumente vremena u kojem nastaju
Ciklus ratnih plakata HELP CROATIA NOW obuhvaća 16 plakata koji se fotografijama ratnih prizora iz 1991. prije svega obraćaju europskoj i svjetskoj javnosti. Ove godine prisjećamo se 30. obljetnice početka otvorene ratne agresije na Hrvatsku, masovnih razaranja i stradavanja koja su uslijedila u ratnim godinama širom zemlje. I premda se radilo o najvećim ratnim uništavanjima, progonima i patnjama civila na europskom kontinentu od završetka Drugog svjetskog rata, međunarodna je javnost u jasnoći i brzini svojeg reagiranja tad zakazala.
Plakati ciklusa HELP CROATIA NOW jedan su od načina slanja apela uspavanoj savjesti te javnosti. Marijo Reljanović, autor monografije Hrvatski ratni plakat 1991. – 1995., ističe kako je kod plakata ovog ciklusa “(…) ekspresivnost poruke kao jamstvo njene recepcije, odnosno visoke motivacije primatelja poruke za re/akciju postignuta (je) postupkom oblikovanja koji je preuzimao verbalne i slikovne elemente grube ratne svakodnevice”, a uz ukomponirane fotografije s prizorima ratom porušenih i teško oštećenih kuća, crkava, kulturno-povijesnih spomenika, bolnica te progona i patnji civilnog stanovništva, na četiri plakata unutar ciklusa dječji su crteži koji prikazuju njihov doživljaj ratne stvarnosti. Crteži su skupljeni aktivnošću Hrvatskog školskog muzeja u Zagrebu, koji je prikupljao, obrađivao i javnosti prezentirao dječja likovna svjedočanstva o ratu, ističući ih kao važne dokumente vremena u kojem nastaju.
Izdavač ciklusa ratnih plakata HELP CROATIA NOW je Hrvatski informativni centar, tiskani su u Zagrebu 1992. godine, u offsetu, dimenzija su 58 x 41 cm, a nalaze se u Vojnom muzeju MORH-a.
Lada Puljizević