Hodnjom pokazali zahvalnost i poštovanje

Dostojanstveno i s pijetetom brojni su građani hodajući korak po korak iskazali poštovanje ubijenim škabrnjskim civilima i poginulim hrvatskim braniteljima

 

Kolonom sjećanja Korak po korak i polaganjem vijenaca 18. studenog odana je počast i poštovanje žrtvama Škabrnje, u prigodi obilježavanja Dana sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dana sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje. U Koloni sjećanja okupljeni su krenuli do Spomen-obilježja masovne grobnice, gdje je zajednički vijenac u ime svih izaslanstava položilo izaslanstvo Zajednice udruga hrvatskih civilnih stradalnika Domovinskog rata. Na početku obilježavanja sjećanja na žrtve Škabrnje na prigodnom komemorativnom skupu istaknuto je kako je u Škabrnji na taj dan počinjen zločin koji nikad ne smijemo zaboraviti. Izaslanik predsjednika Vlade Republike Hrvatske, potpredsjednik Vlade RH i ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković poručio je kako je potrebno živjeti u miru i bez zaborava na žrtvu koju su podnijeli Vukovar i Škabrnja te sve koji su dali svoje živote i podnijeli žrtvu. “S posebnom zahvalnošću prisjećat ćemo se toga, s nadom da se nikad više neće ponoviti. Neka im je vječna slava i hvala,” istaknuo je Butković.

U crkvi Uznesenja Blažene Djevice Marije za sve stradale u Domovinskom ratu koncelebrirano euharistijsko slavlje predvodio je zadarski nadbiskup mons. Milan Zgrablić u zajedništvu sa šibenskim biskupom mons. Tomislavom Roglićem te umirovljenim biskupom mons. Antom Ivasom te brojnim svećenicima. U prigodnoj homiliji nadbiskup Zgrablić podsjetio je kako se Škabrnja ponosno prisjeća svojih heroja, a njihova priča služi kao podsjetnik na vrijednosti slobode, mira i zajedništva te dodao: “U ovom euharistijskom slavlju Bogu upućujemo molitve za sve duše poginule u Škabrnji, kao i za duše svih pokojnika, civila i branitelja u Vukovaru i cijelom Domovinskom ratu. Naše molitve upućujemo i za sve nestale i ranjene u Domovinskom ratu kao i za sve njihove obitelji.”Na mjesnom groblju sv. Luke podno Središnjeg križa kod spomen-obilježja vijence su položile obitelji poginulih branitelja i civilnih žrtava i predstavnici koordinacije svih udruga proizišlih iz Domovinskog rata, zatim izaslanstvo Predsjednika Republike Hrvatske predvođeno izaslanikom Predsjednika RH, predstojnikom Ureda Orsatom Miljanićem, izaslanstvo Hrvatskog sabora predvođeno izaslanikom predsjednika Hrvatskog sabora i zastupnikom u Hrvatskom saboru Antom Sanaderom, izaslanstvo Vlade Republike Hrvatske predvođeno izaslanikom predsjednika Vlade RH, potpredsjednikom Vlade RH i ministrom mora, prometa i infrastrukture Olegom Butkovićem, u kojemu je bio i izaslanik potpredsjednika Vlade i ministra obrane, o.d. glavnog tajnika u Ministarstvu obrane Petar Barać, predstavnici ratnih postrojbi, izaslanstvo Zadarske županije i Općine Škabrnja te drugi. Brojni okupljeni građani svojom su nazočnošću u Škabrnji nedvosmisleno pokazali važnost očuvanja sjećanja na Domovinski rat i njegove žrtve. Tog dana ubijeno je 43 civila i 15 hrvatskih branitelja, a nakon rata još je šest mještana stradalo od minsko-eksplozivnih sredstava. Do Oluje u Škabrnji je ubijeno 86 osoba, a tijekom čitanja njihovih imena za svakog od njih ostavljena je ruža kao podsjetnik na podnesenu žrtvu.


Zločin u Škabrnji izveden je planski, istodobno kad su pripadnici JNA i četnici divljali u okupiranom Vukovaru i u drugim područjima Hrvatske gdje su počinjeni zločini.

Uz žrtvu Vukovara, prisjećamo se i pokolja 43 hrvatska civila u Škabrnji koji su istog dana 1991. godine počinili pripadnici JNA, srpske paravojne snage SAO Krajine i dobrovoljačke skupine iz Srbije i Bosne i Hercegovine. Nakon napada Škabrnja je spaljena i u potpunosti uništena, a katolička crkva do temelja srušena. Nakon što je selo opustošeno, cijeli je kraj miniran. Civili koji su bili pošteđeni kasnije su predani hrvatskoj strani u mjestu Pristeg, a muškarci su zatočeni u kninskim logorima te kasnije razmijenjeni. Nakon oslobođenja Škabrnje u vojno-redarstvenoj operaciji Oluja te povratka u Škabrnju, još je civila poginulo od posljedica kretanja kroz minska polja.


TEKST: Željko Stipanović; FOTO: Tomislav Brandt