Hrvatska vojska u Agori

Na inicijativu i u organizaciji Stalnog predstavništva Republike Hrvatske pri NATO-u, u sjedištu NATO-a u Bruxellesu svečano je obilježena 15. obljetnica članstva RH u Sjevernoatlantskom savezu

Naše Stalno predstavništvo željelo je da proslava obljetnice bude osvrt na sve što povezuje Hrvatsku i NATO, Hrvatsku i njezine saveznike

Republika Hrvatska i Republika Albanija 12. travnja slavile su 15 godina od članstva u najmoćnijem vojnom savezu svih vremena u sjedištu NATO-a u Bruxellesu, u velikoj dvorani (holu) Agori (široka 45, duga 245, visoka 32 metra). Prije toga, svoje postignuće obilježavale su u političkim i diplomatskim krugovima, na matičnom teritoriju i u različitim predstavništvima. Isto su činili i njihovi vojnici u međunarodnim misijama i operacijama. No, u Bruxellesu, pred drugim saveznicima i partnerima, obljetnica je imala svoj vrhunac. “Nema boljeg mjesta za proslavu obljetnice od NATO-ova sjedišta koji je srce Saveza”, rekao je albanski ministar obrane Niko Peleshi.

S hrvatske strane, svečanost je održana na inicijativu i u organizaciji Stalnog predstavništva Republike Hrvatske pri NATO-u, uz organizacijsku potporu Ministarstva obrane, Ministarstva vanjskih i europskih poslova te Oružanih snaga Republike Hrvatske. U okviru svečanosti organiziran je diplomatski prijam, izložbe fotografija te nastupi vojnih orkestara hrvatskih i albanskih oružanih snaga. Uz ministra Peleshija svečanosti i prigodnom programu nazočili su, među ostalim, izaslanik potpredsjednika Vlade RH i ministra obrane državni tajnik MORH-a Zdravko Jakop, predsjedavajući Vojnog odbora NATO-a nizozemski admiral Rob Bauer, stalni predstavnik i veleposlanik RH pri NATO-u Mario Nobilo, vojni predstavnik RH pri NATO-u i EU-u general-pukovnik Boris Šerić, direktor Glavnog stožera OSRH general-bojnik Krešo Tuškan, diplomatski i vojni predstavnici savezničkih zemalja u NATO-u i mnogi drugi.

Simfonijski gudački orkestar albanskih Oružanih snaga

Umjetnički dio

Naše Stalno predstavništvo željelo je da proslava bude osvrt na sve što povezuje Hrvatsku i NATO, Hrvatsku i njezine saveznike. Da još jednom upozori na vrijednosti i načela koje dijelimo, na policu sigurnosti koju svi zajedno uživamo te da naši saveznici, diplomatski i vojnodiplomatski predstavnici, djelatnici iz svih članica koji rade i surađuju u Aveniji Leopolda III., možda još i bolje upoznaju našu zemlju, a još više njezinu vojsku. U zabavnijem i opuštenijem dijelu, to je izvrsno učinio Jazz orkestar Hrvatske vojske, s dijelom repertoara po kojem je postao poznat širom Hrvatske i zasluživši gromoglasan pljesak. Pridružio im se i Simfonijski gudački orkestar albanskih Oružanih snaga. U još jednom dijelu, Hrvatska je predstavljena s dvjema izložbama. Prva, u organizaciji Ministarstva vanjskih i europskih poslova, sadržavala je deset fotografija koje prikazuju svjetionike i hrvatski krajolik. Druga je realizirana zahvaljujući MORH-u, tj. Odjelu hrvatskih vojnih glasila i Odjelu multimedijalnih sadržaja Samostalne službe za odnose s javnošću i izdavaštvo i Vojnog muzeja. Ako ste redoviti čitatelj Hrvatskog vojnika, sigurno je da ste upoznati s radom autora izložbe, Tomislava Brandta. Dugogodišnji fotograf i urednik fotografije u vojnostručnom časopisu Hrvatski vojnik nedavno je obilježio vlastitu obljetnicu, 30 godina rada u MORH-u.

Sedmodnevna izložba fotografija izazvala je priličan interes, ne samo uzvanika na obljetnici, nego i časnika, dočasnika i civila iz svih zemalja NATO-a koji rade u briselskom stožeru

Više nevidljivih cjelina

Izložba koju je mala ekipa iz MORH-a predvođena Brandtom postavila 9. travnja u Agori sastojala se od 44 fotografije koje prikazuju povjesnicu i razvoj, opremanje i modernizaciju Hrvatske vojske od Domovinskog rata do danas. Realizirana je uz izvornu ideju, ali i veliku, zaista veliku logističku i svaku drugu pomoć naših domaćina iz Stalnog predstavništva RH pri NATO-u. Koncipirana je u skladu s onom bezbroj puta ponavljanom rečenicom, od koje nemamo bolje: “Slika govori više od tisuću riječi“. Brandt se, želeći da izložba bude potpuna i dostojna Hrvatske vojske, nije zadržao samo na vlastitim djelima. Uključio je izvrsne fotografije svojih kolega. Među njima su njegovi današnji kolege iz MORH-a, stožerni narednik Josip Kopi i desetnik Filip Klen, te drugi fotografi koji su pratili Hrvatsku vojsku od samih njezinih početaka. Najupečatljivije su fotografije, naravno, bile one snimljene tijekom Domovinskog rata. Bilo je tu kadrova za koje su se fotografi izložili čak i opasnosti da izgube život: potresnih scena iz teške 1991. i Vukovara, ali i trijumfalnih kadrova iz Bljeska i Oluje. Fotografije su bile složene kronološki, ali gotovo je svaka pričala više priča. Stoga je i bilo više nevidljivih cjelina, koje je formirao autor, ali mogao ih je formirati i osobni doživljaj svakog tko je razgledao izložbu. Jedna je takva cjelina, primjerice, govorila kako je jedna zemlja i vojska prešla put od izloženosti agresiji, preko otpora i pobjede, sve do etablirane članice međunarodne zajednice, NATO-a i EU-a. Druga je govorila kako se Hrvatska vojska opremala, od jurišnih pušaka u Kranjčevićevoj, preko legendarnih avionskih bojler-bombi, sve do aviona Rafale.   

Jazz orkestar Hrvatske vojske zaslužio je gromoglasan pljesak s dijelom repertoara po kojem je postao poznat širom Hrvatske

Trud se isplatio

Vjerujemo da je naša vojska predstavljena sveobuhvatno i zanimljivo. Osmišljavanje, postavljanje i održavanje izložbe u impresivnom Stožeru NATO-a, uz obvezu i čast dostojnog predstavljanja naše zemlje i vojske, imalo je svojih izazova. No, uz Stalno predstavništvo RH pri NATO-u ništa nije bilo teško. Trud se isplatio jer je od prvog dana sedmodnevna izložba izazvala priličan interes, ne samo uzvanika na obljetnici, nego i časnika, dočasnika i civila iz svih zemalja NATO-a koji rade u briselskom stožeru. Oni koji su bili u prolazu kroz Agoru često su se zaustavljali i razgledali izložbu. A to su ljudi koji se razumiju u geopolitičku, vojnu i vojnopovijesnu tematiku, znaju što gledaju i na što trebaju obratiti pozornost. Imali su i dodatnu pomoć, potpise pod fotografijama, na hrvatskom, engleskom i francuskom jeziku sažeto su opisivali događaj, mjesto i vrijeme u kojem je nastala. Proslava u Bruxellesu bila je diplomatski dostojanstvena, ali imala je i svoju informativno-edukativnu, zabavnu, pa i umjetničku crtu. Baš kao i na svoju povijest i na sva postignuća u proteklih tridesetak godina, Republika Hrvatska može biti ponosna i na sve svoje članstvo i doprinos NATO-u. Baš kao i na svoju vojsku. U Agori je to bilo više nego jasno.


“Hrvatska nosi vrijednosti NATO-a“

Izložbu fotografija o OSRH sa zanimanjem je razgledao i predsjedavajući Vojnog odbora NATO-a admiral Rob Bauer (desno)

 

“Hrvatska je prošla težak put od osamostaljenja i obrane teritorijalne cjelovitosti od oružane agresije, do današnje odgovorne članice međunarodne zajednice i predanog saveznika s modernim Oružanim snagama”, istaknuo je državni tajnik Zdravko Jakop tijekom svečanosti. Govoreći o obljetnici hrvatskog članstva u NATO-u, naglasio je da naša zemlja od samog početka nosi vrijednosti tog Saveza, načelo solidarnosti i izražavanja zajedništva. “Hrvatska je odavno shvatila da se sigurnost i stabilnost zemlje ne brane na njezinim granicama, već da se s izazovima i prijetnjama treba suočiti ondje gdje oni nastaju,” zaključio je državni tajnik. Ministar obrane Albanije Niko Peleshi govorio je o putu svoje zemlje prema članstvu i njezinu današnjem doprinosu NATO-u.


TEKST: Domagoj Vlahović; FOTO: NATO