Pripadnici Dočasničkog zbora Zapovjedništva za obuku i doktrinu "Fran Krsto Frankopan", prvi dočasnici grana, pristožernih…
Hrvatski branitelji na Ultramaratonu Vukovar – Srebrenica
Među četvorkom koja je istrčala sve dionice trojica su umirovljenih pripadnika HV-a, a na prvoj dionici pridružila su im se i dvojica djelatnih. Na taj su način odali počast žrtvama dviju najvećih europskih tragedija nakon Drugog svjetskog rata
U povodu 26. godišnjice srebreničkog genocida održan je od 6. do 10. srpnja jubilarni deseti Ultramaraton Vukovar – Srebrenica. Namjera je organizatora podsjetiti na sve nevino stradale tijekom srpske agresije na Republiku Hrvatsku i Bosnu i Hercegovinu, a posebno na žrtve Vukovara i Srebrenice. Ultramaraton je održan pod pokroviteljstvom predsjednika RH Zorana Milanovića, članova Predsjedništva Bosne i Hercegovine Šefika Džaferovića i Željka Komšića te gradova Zagreba i Sarajeva, a u organizaciji Vijeća bošnjačke nacionalne manjine Grada Zagreba.
Zbog pandemije prošle je godine Ultramaraton bio ograničen samo na prvu dionicu, od spomen-obilježja Ovčara do centra Vinkovaca (31 km). Ove je godine istrčano svih pet dionica: druga do Brčkog (55 km), treća do Janje (50 km), četvrta do Zvornika (45 km) i peta do Memorijalnog centra Srebrenica u Potočarima (46 km). To znači da je četvorka koja je istrčala sve dionice prešla ukupno 227 kilometara. Među njima trojica su umirovljenih hrvatskih branitelja: Elvir Rakipović, Duško Štrbac i Robert Kasumović, kao i Dražen Čučić (42). Umirovljeni dočasnik HV-a Duško Štrbac (61) idejni je začetnik Ultramaratona Vukovar – Srebrenica i među najaktivnijim je ultramaratoncima u Hrvatskoj, a i ostali su aktivni trkači na duge pruge i uglavnom sudjeluju na memorijalnim i humanitarnim utrkama.
Na pojedinim su se etapama ultramaratonskoj četvorci pridruživali i drugi trkači. Na prvoj su dionici među njima drugi put bili i djelatni pripadnici OSRH – brigadir Ivan Galović i pukovnik Miroslav Varžić, obojica djelatnici Zapovjedništva ZOD-a. Sudionik Domovinskog rata i više međunarodnih misija i operacija te stručni suradnik Hrvatskog vojnika, Galović se već više godina u slobodno vrijeme bavi trčanjem na duge pruge i sudjelovao je na više maratonskih utrka. Ultramaratoni su najzahtjevniji i najdulji, no jasno je da na memorijalnim utrkama nema rezultata, trči se zadanim tempom i prilagođava najsporijem trkaču.
Tempo se u prosjeku kreće oko šest, šest i pol minuta po kilometru. Kako su temperature u srpnju uglavnom više od 30 stupnjeva teško je trčati, ali zbog postavljenog cilja mora se izdržati. Staje se nakon svakih pet do sedam kilometara i slijedi osvježenje. Na prvoj dionici tradicionalno se staje u Bogdanovcima, u centru sela ispred spomenika Bogdanovački mučenici, a ove godine i prvi put u centru Nuštra (25 km), gdje je zapaljena svijeća ispred spomenika poginulim braniteljima.
Dionica na maratonu Vukovar – Srebrenica za brigadira Galovića nešto je posebno: “Na ovaj način odaje se počast žrtvama Vukovara i Srebrenice, ali i podsjeća na neriješena pitanja brojnih nestalih te potiče na djelovanje da se oni što prije pronađu. Ultramaraton je hvalevrijedna inicijativa koja pomaže da se prošlost ne zaboravi, ali i da se strahote rata i nezamislive tragedije više ne dogode. Nikad i nigdje!”
Pripremio: Domagoj VLAHOVIĆ
Foto: privatna arhiva