Izobrazba časnika za stožerne dužnosti

Izobrazbu je uspješno završilo 48 polaznika: devet iz upravljanja ljudskim resursima, šest iz sigurnosno-obavještajnog područja, petnaest iz operativnog i obrambenog planiranja i CIMIC-a, trinaest iz područja logistike i upravljanja financijskim resursima i pet iz komunikacijsko-informacijskih sustava

Obuka časnika u funkcionalnom području Zapovjedno-stožerne škole “Blago Zadro“ trajala je 5 mjeseci ili 468 nastavnih sati i provodi se modularno. U općem modulu  nastava traje 190 nastavnih sati, u vojnostrukovnom 170, u modulu operativnog umijeća i planiranja operacija 90 nastavnih sati, a ostali sadržaji 18 nastavnih sati. Uspješno ju je završilo 48 polaznika: devet iz upravljanja ljudskim resursima, šest iz sigurnosno-obavještajnog područja, petnaest iz operativnog i obrambenog planiranja i CIMIC-a, trinaest iz područja logistike i upravljanja financijskim resursima i pet iz komunikacijsko-informacijskih sustava. Od 48 polaznika jedanaest je časnica Hrvatske vojske, a prosjek uspjeha naraštaja je 4,68 odnosno izvrsno.

“Samo vrhunski obrazovani časnici mogu pridonijeti razvoju funkcionalnog područja u kojem ostvaruju i svoj karijerni razvoj,“ rekao je u obraćanju polaznicima načelnik Zapovjedno-stožerne škole “Blago Zadro“ kapetan bojnog broda Marijan Dražetić i dodao kako je upravo to temeljna zadaća ove izobrazbe odnosno stvaranje kompetentnih i sposobnih časnika koji će tijekom službe biti spremni preuzeti odgovornost vođenja, ali i razvoja funkcionalnog područja. Predsjednik RH i vrhovni zapovjednik OSRH predložio je satnicu Gabrijelu Pravdić Nemet, kao najbolju polaznicu 15. naraštaja, za medalju izvrsnosti. Satnika Franu Mrdežu predložio je ministar obrane za dodjelu medalje izvrsnosti kao drugorangiranog polaznika naraštaja, a načelnik Glavnog stožera za medalju izvrsnosti predložio je bojnika Hrvoja Matkovića kao trećerangiranog polaznika naraštaja.

 

“Kao i Blago Zadro 1991. nalazila sam se u opkoljenom gradu Vukovaru sa svojom obitelji, naglasila je u svojem govoru najbolja polaznica izobrazbe,“ satnica Gabrijela Pravdić Nemet i dodala kako joj je djed ubijen na Ovčari dok je otac bio ranjen i zbog toga joj priznanje najbolje polaznice škole koja nosi ime heroja obrane Vukovara još i više znači. Cilj je izobrazbe osposobiti časnike za obnašanje stožernih dužnosti u združenim, nacionalnim i multinacionalnim zapovjedništvima, stožerima te snagama na operativnoj i strateškoj razini planiranja i provedbe združenih operacija. Izobrazba časnika priprema je za obnašanje stožernih i drugih funkcionalnih dužnosti na združenoj razini u nacionalnim i multinacionalnim zapovjedništvima, operacijama na bojištu, operacijama potpore miru te za potrebe drugih tijela obrambenog sustava na operativnoj i strateškoj razini. Težište u izobrazbi usmjereno je na planiranje, pripremu, organizaciju i provedbu operacija u zemlji te NATO/EU i UN-ovih vođenih operacija.

Ovaj obrazovani program namijenjen je časnicima za obnašanje poslova na razini stožera. Edukacija se provodi iz područja: upravljanje ljudskim resursima, obavještajno-sigurnosno područje, operativno i obrambeno planiranje i CIMIC, logistika i upravljanje financijskim resursima te komunikacijsko-informacijskih sustava. Izobrazba se provodi jednom godišnje, a pohađa je po 50 časnika u svakoj generaciji čina razine satnika i bojnika i to isključivo iz Oružanih snaga RH i MORH-a. Promociji polaznika i polaznica nazočio je izaslanik ministra obrane ravnatelj Uprave za ljudske potencijale Ivan Jušić, koji je rekao kako je Ministarstvo obrane, kao i Hrvatska vojska, još tijekom Domovinskog rata čvrsto usvojilo uvjerenje kako je znanje i sustavna primjena iskustava ono što čini prevagu i donosi rezultate i pobjedu. “Polaznici ove izobrazbe imat će priliku svoja stečena znanja, iskustva i vještine primijeniti na novim dužnostima koje ih očekuju te će na taj način pridonijeti razvoju sposobnosti Hrvatske vojske,“ rekao je izaslanik načelnika Glavnog stožera OSRH zapovjednik Zapovjednog operativnog središta Glavnog stožera brigadni general Ivan Turkalj.

TEKST  Tomislav Vidaković; FOTO  Tomislav Brandt