Krav Maga – vještina koja može spasiti život

Razvijanje tjelesne spremnosti i izdržljivosti naglasak je u treningu, a usporedno s tim i izgradnja mentalne snage kako bi se kod pojedinca razvio borbeni duh i osjećaj nepobjedivosti, čak i onda kad su za njega okolnosti iznimno nepovoljne…

Krav Maga vještina je bliske borbe popularna u vojnim i policijskim postrojbama za specijalne namjene pa tako i među našim pripadnicima Zapovjedništva specijalnih snaga. Riječ je o izvorno izraelskoj borilačkoj vještini i u njezinim se tehnikama najčešće obučavaju postrojbe koje se mogu naći u smrtonosnim situacijama tijekom provedbe svojih zadaća. Borba protiv više napadača, talačke situacije, borbe u skučenim i mračnim prostorima, na stepenicama ili u vodi, borbe s ozlijeđenim ekstremitetima, svezanih ruku samo su neke od situacija u obuci. Onaj tko ovlada tom vještinom sposoban je prevenirati napad, uspješno riješiti ugrozu od hladnog ili vatrenog oružja, zna kako iskoristiti predmete iz okoline u cilju obrane, kako izbjeći sukob ili ga riješiti u što kraćem vremenu. Razvijanje tjelesne spremnosti i izdržljivosti naglasak je u treningu, a usporedno s tim i izgradnja mentalne snage kako bi se kod pojedinca razvio borbeni duh i osjećaj nepobjedivosti, čak i onda kad su za njega okolnosti iznimno nepovoljne. Zato je bilo zadovoljstvo, tijekom našeg zadnjeg posjeta delničkoj vojarni, vidjeti mlade pripadnike ZSS-a kako vrlo motivirano i s lakoćom svladavaju tehnike ove jedinstvene vještine.


Ono što Krav Magu čini jednim od najkvalitetnijih sustava bliske borbe jest stalno usavršavanje tehnika. Ona je hibrid tradicionalnih borilačkih vještina koji integrira sve najučinkovitije elemente drugih vještina te ih oblikuje u visokoučinkovit borilački sustav. Ona je živi sustav koji se stalno nadograđuje, poboljšava i oblikuje sukladno potrebama nastalim iz stvarnih situacija u svijetu. Upravo je to svrstava u sam vrh borilačkih vještina. Druga joj je velika prednost jednostavnost i lakoća učenja i svladavanja tehnike. Naime, prosječnom čovjeku treba oko 100 sati treninga kako bi bio spreman obraniti se od većine ugroza koje ga očekuju u njegovu okružju, neovisno o tome je li riječ o vojnoj osobi, policijskom službeniku, zaštitaru ili civilu u obavljanju svakodnevnih poslova.


Poznavanjem vještina bliske borbe i samoobrane pojedinac se osnažuje kako bi svoj posao mogao što kvalitetnije odraditi i lakše se prilagoditi čestim promjenama dužnosti. Oružane snage, odnosno postrojbe koje su integrirale ovu vještinu bliske borbe, moći će se uspješnije i kvalitetnije nositi s izazovima u kojima bi se mogli naći.


Pripremila: Vesna Pintarić; Foto: Tomislav Brandt