Dokumentarni film o radu i vrhunskim dostignućima akrogrupe "Krila Oluje". U sklopu DVD-a je i…
“Krila Oluje” novi dokaz svjetske klase
“Znao sam da smo dobro odradili let, ali takve manifestacije prepune su vrhunskih profesionalaca koji se također nastoje prezentirati najbolje što mogu te je teško procijeniti svoje mjesto među njima”, rekao nam je vođa HRZ-ove akrogrupe bojnik Darko Belančić nakon što su u Slovačkoj osvojili nagradu za najbolji nastup
Početkom rujna akrogrupa Hrvatskog ratnog zrakoplovstva “Krila Oluje” nastupila je u Slovačkoj na aeromitingu SIAF 2023 (Slovak International Air Fest). Izvodeći dio svojeg repertoara iznad zb Malacky-Kuchyňa toliko je oduševila gledatelje i zra- koplovne stručnjake da je osvojila prvo mjesto za najbolji nastup. Nakon povratka u Hrvatsku, o uspjehu na 238. nastupu, odnosno 65. međunarodnom nastupu, razgovarali smo s vođom grupe bojnikom Darkom Belančićem.
U Slovačkoj su “Krila Oluje” već poznata. Kako je letjeti na SIAF-u? Koje su posebnosti tog aeromitinga?
Na Slovak International Air Festu letjeli smo već nekoliko puta. Drago nam je da možemo napomenuti kako osvajanje nagrada na tom mitingu nije novost za “Krila Oluje”. Naime, 2017. godine također smo osvojili nagradu, ali za najpreciznije izveden nastup. Nama je to bila također posebna nagrada jer je dodjeljuje struka, tj. primarno Flight Director. S obzirom na to da smo već niz godina poznati po preciznosti i profesionalnosti, to nam je potvrdilo da smo na pravome putu. Također, osobno, to je bila godina u kojoj sam preuzeo mjesto vođe grupe. Osvojiti nagradu u prvoj godini po preuzimanju za mene je svakako bilo značajno. Iako je nagrada za najprecizniji nastup impresivna, nagrada za najbolji nastup ostala je neispunjena želja sve do ove godine. Treba napomenuti da je SIAF dosad bio organiziran u bazi Sliač, ali zbog njezina preuređenja zadnje je dvije godine organiziran u bazi Malacky-Kuchyňa. Ovo je bio naš prvi nastup na toj lokaciji.
Jeste li pripremili neke posebnosti za nastup? Kad ste sletjeli nakon nastupa, jeste li imali osjećaj da ste stvarno odradili čak i iznad svojeg visokog prosjeka?
Program smo definirali početkom ove sezone te ga nismo imali potrebe mijenjati jer je teren bio ravan i nije bilo većih teškoća. Već prvog dana, tek nekoliko sati nakon dolaska, imali smo izviđanje zemaljskih orijentira te generalnu probu. Uobičajeno je da desetak dana prije manifestacije napravimo zemaljsku pripremu, preuzmemo satelitsku sliku te je usporedimo sa slikom našeg aerodroma. Tada usporedimo orijentire te nađemo specifičnosti na aerodromu na kojem ćemo nastupati. Stoga u trenutku kada polijećemo za generalnu probu već okvirno znamo što možemo očekivati te koji su problematični dijelovi terena kako bismo na njih dodatno obratili pažnju. Budući da smo poprilično samokritični, što je iznimno bitno za svakog pilota, a posebno pilota akrogrupe, trenuci nakon leta najčešće su prepuni kritika i komentara kako nešto nije bilo kako treba te što trebamo ispraviti za idući nastup. Znali smo da smo odradili dobar posao, međutim, nismo smatrali da je let bio znatno iznad prosjeka. Cilj nam je da kroz sezonu nastupa i treninga sam prosjek dignemo toliko visoko da, ako i odradimo loš let, on i dalje bude materijal za nastup pred publikom. Tako je bilo i ovaj put.
Jeste li očekivali takvo priznanje?
Na početku nisam. Znao sam da smo dobro odradili let, ali takve manifestacije prepune su vrhunskih profesionalaca koji se također nastoje prezentirati najbolje što mogu te je teško procijeniti svoje mjesto među njima. Zbog organizacijskih razloga, neke od nastupa čak ne stignemo ni pogledati s obzirom na osobnu pripremu koju imamo prije leta i analizu nakon leta. Međutim, kada su organizatori počeli čitati nagrađene, počevši od zadnjeg mjesta, već nakon nekoliko pročitanih vidio sam da je izvjesno da ćemo osvojiti neku od nagrada. Trofej Smik (nazvan po heroju i zračnom asu iz Drugog svjetskog rata, op. aut.) svakako je bio iznad naših očekivanja.
Koji vas nastupi očekuju do kraja godine? Ima li već nekih naznaka i za 2024.?
Sezona nastupa polako se privodi kraju. Za sada nemamo potvrđenih nastupa, međutim, to ne znači da javnost neće imati priliku vidjeti “Krila Oluje” do kraja godine s obzirom na to da uvijek postoje neke manifestacije koje se odobre u zadnji čas. Najbolje je pratiti objave na našim društvenim mrežama jer na njima objavljujemo aktualne informacije. Iduća bi godina tre- bala biti iznimno zanimljiva jer su u najavi okrugle obljetnice nekih od atraktivnih europskih timova. Trenutačno prikupljamo pozivnice na manifestacije. U nekoliko će se idućih mjeseci pozivnice objediniti, rangirati te poslati na odobravanje. Očekujemo da ćemo već početkom iduće godine imati odobren plan međunarodnih nastupa. Što se tuzemnih aktivnosti tiče, za sada nemamo plan. One ne prolaze jednak proces rangiranja i odobravanja kao međunarodne, pa je raspored svakako neizvjesniji. To je nešto na čemu trebamo poraditi kako bismo mogli jasno definirati plan tuzemnih ak- tivnosti. U međuvremenu, nadamo se da ćemo imati priliku nastupima/preletima pokriti znatan dio Lijepe Naše kako bi svi imali priliku vidjeti naš program.
Nakon povratka iz Slovačke nastupili ste na Susretima za Rudija. Ima li ta manifestacija neki poseban značaj za “Krila Oluje”?
Rudolf Perešin, uz još nekoliko pojedinaca, ima poseban značaj za svakog pripadnika Hrvatskog ratnog zrako- plovstva, pa tako i Susreti za Rudija imaju poseban značaj za “Krila Oluje”. Rudi nas je svojim postupkom zadu- žio da nastavimo prezentirati naše zanimanje javnosti te da nastavimo širiti duh zrakoplovstva među ljudima. Susreti za Rudija ujedno su i jedna od rijetkih prilika gdje imamo mogućnost prezentirati program široj hrvatskoj javnosti.
Tekst: Domagoj Vlahović; Foto: Krila Oluje