Logistika i suvremeni tokovi

Kada vojni mislioci i planeri govore o takvim poželjnim karakteristikama oružanih snaga kao što su agilnost, mobilnost i fleksibilnost, oni u biti govore o brzini

Foto: US DoD

Brzina u borbi ne može se održati bez logističke potpore koja je također brza ili, točnije rečeno, pravodobna. To je ono na što misle logističari kada ponavljaju mantru: “dati pravu potporu postrojbama na pravom mjestu, u pravo vrijeme i u pravim količinama”. Ni jedna borbena snaga neće održati svoju brzinu ako ostane bez goriva, streljiva, hrane, rezervnih dijelova, lijekova ili drugih pogodnosti kojima ih opskrbljuju logističari. To je razlog zašto je informacija toliko važna, te zašto napredak u informacijskoj tehnologiji daje brojne mogućnosti logističarima u potpori snagama na bojištu kao nikad prije. U eri informacija pobjedu odnosi ona snaga koja raspolaže pravom informacijom u pravo vrijeme. Prava informacija dat će zapovjednicima svjesnost situacije koja mu je potrebna da bi donijeli prave odluke koje će ih dovesti do pobjede. Ali, ta informacija i stvarna svjesnost situacije na bojnom polju nije potpuna bez pravodobne logističke informacije. Pravodobna logistička informacija osigurat će pravodobnu doopskrbu te tako povećati povjerenje borbenih postrojbi u svoju potporu i svoje logističare. To je moguće postići informacijskim povezivanjem logističkih funkcija i logističke potpore na svim razinama.
Primjenjujući suvremene informatičke alate u logističkoj potpori, moguće je ostvariti razvoj, prilagodbu i razmjenu važnih podataka, informacija i znanja preko računalnog prikaza zasnovanog na približno stvarnom vremenu i globalnom povezanošću između sustava održavanja, opskrbe i transporta s logističkom potporom postrojbi na njihovoj mirnodopskoj lokaciji kao i na bojištu.

Računalni logistički prikaz ako je integriran i s relevantnim informacijama omogućava prikupljanje, obradu, razmjenu i prikaz svih potrebnih informacija u svakom logističkom elementu vertikalno i horizontalno kako bi logističari mogli na vrijeme i precizno zadovoljiti zahtjeve zapovjednika snaga na bojištu.
Ovakav logistički prikaz danas se postiže informacijskim sustavom zasnovanim na Web tehnologiji, okruženju koje sadrži virtualno skladište podataka i alate potpore logističkom upravljanju. Sofisticirano upravljanje informacijama i dinamika razvoja programskih aplikacija omogućava razmjenu i vladanje informacijama u približno realnom vremenu. Sustav omogućava svakoj razini pristup svim podacima i dopunu informacija izravno s pojedine lokacije.
Ovaj računalni prikaz povećava borbenu spremnost osiguravajući sekcijama održavanja i opskrbe brzi pristup izvorima podataka, elektroničkim tehničkim publikacijama i uputama te bazama podataka. Rezultat toga je brz i djelotvoran put za dogradnju znanja i potporu zapovjednika, njihovih postrojbi i oružnih sustava.

Menadžment opskrbnog lanca
Da bi ostvarile podrživost snaga u visoko tehnološki integriranom okružju, oružane snage moraju učiniti puno više od modernizacije opreme i informacijskog sustava. Oružane snage moraju razmišljati o tome kako pripremati, rasporediti snage i podržavati operacije. Primjena iskustava poslovnih poduzeća u upravljanju opskrbnim lancem te njegovoj prilagodbi specifičnostima vojne organizacije može pridonijeti rješavanju navedenih zahtjevnih zadaća.

Menadžment opskrbnog lanca (MOL) je integrirani pristup nabavi, proizvodnji i isporuci proizvoda i usluga klijentima i orijentiran je prema tom procesu. Ne odnosi se samo na upravljanje materijalnim (fizičkim) tokovima materijala i sirovina, dijelova, komponenata, poluproizvoda i gotovih proizvoda, nego također i na upravljanje podacima koji prate materijalne tokove (primjerice, podacima o stanju narudžbi-zahtjeva, o raspoloživosti distribucijskih kanala, itd.) te upravljanju stvarnim instancama ili entitetima koji izvršavaju poslovne procese u pojedinim fazama opskrbnog lanca. Danas se integracija i upravljanje poslovnim procesima duž poslovnog lanca ostvaruje primjenom odgovarajućeg računalnog softvera i aplikacija. MOL ima širok okvir koji uključuje dobavljače, poddobavljače, unutarnje operacije, kupce na veliko i kupce na malo kao krajnje korisnike. On također pokriva upravljanje materijalom, informacijama i zalihama. MOL obuhvaća cijeli proces od materijala za proizvodnju (sirovina) do zadnjeg klijenta.
Kako bismo bolje razumjeli koncept MOL-a, nužno je odrediti opskrbni lanac. Opskrbni lanac čine svi proizvođači i dobavljači koji osiguravaju materijale i sirovine koji čine pojedini proizvod, uključuje također i aktivnosti proizvodnje, skladištenja i distribucije kojima se dostavlja sredstvo, pretvara materijal u poluproizvode i gotove proizvode koji se potom distribuiraju klijentima. Opskrbni lanac postoji i u proizvodnim i u uslužnim djelatnostima. U svakom slučaju kompleksnost i organizacija opskrbnog lanca znatno varira od djelatnosti do djelatnosti i od organizacije do organizacije. Iako nam se čini da su MOL i opskrbni lanac vrlo slični, treba znati da je MOL proces čija je zadaća integriranje i sinkronizacija opskrbnog lanca s ciljem postizanja zahtjeva organizacije u kojoj on egzistira. Menadžment poduzeća nastoji naći rješenje kako zadovoljiti dvije dijametralno suprotstavljene snage: korisnički zahtjevi za boljim i pogodnijim proizvodima i bržim uslugama te istodobnom potrebom poduzeća za rastom i zaradom. Za postizanje oba ova zahtjeva poslovne organizacije rabe menadžment opskrbnog lanca.

Foto: Australian DoD

Očekivanja korisnika glede uslužnosti, brzine, niže cijene i odabira proizvoda kontinuirano rastu. Poslovni trend je osigurati brže od konkurencije korisnicima ono što žele s pogodnijom cijenom od konkurentske cijene i u realnom vremenu. Menadžment opskrbnog lanca organizira ukupni poslovni proces stvarajući sposobnosti profitabilne transformacije od sirovina preko proizvodnje u gotove proizvode te njihove pravodobne distribucije do krajnjih korisnika kako bi se zadovoljili njihovi zahtjevi. Da bismo shvatili ulogu menadžmenta opskrbnog lanca vojnih organizacija, nužno ga je definirati u kontekstu prepoznavanja potreba korisnika.

Prepoznavanje potreba korisnika – vojna inačica upravljanja opskrbnim lancem
Kao i u poslovnom svijetu u kojem se nastoji zadovoljiti zahtjeve kupca uz istodobno smanjenje troškova proizvodnje, i u oružanim snagama nužno je uspostaviti optimalan odnos između potrebe veće dostupnosti sredstava i bolje potpore manevra snaga s jedne strane te potrebe smanjenja troškova i smanjenja logističkog osoblja s druge strane.

Moderni logistički koncepti opskrbe vođeni su sljedećim načelima:
• Potpuna integracija opskrbnog lanca (uključujući vojnu industriju) s mogućnošću brzog prijenosa roba i informacija, i time povećanje brzine logističkog odgovora
• Opći uvid u logističke resurse – omogućava zapovjedniku brzo spajanje operativnih zahtjeva i raspoloživih logističkih mogućnosti.
• Opskrba u pravo vrijeme – reducira skladištenje i inventuru i povećava propusnost opskrbnog lanca.
• Povećavanje brzine prometa materijala kroz opskrbni lanac tako da zahtijevane stavke mogu biti brzo premještene do korisnika od vojnih ili civilnih opskrbnih kanala što znatno smanjuje troškove i povećava agilnost logističke potpore.

Poslovni menadžment opskrbnog lanca i vojna preduhitriva logistika za potporu borbenih postrojbi iako slična ima i evidentne razlike. Dok se anticipirajuća ili preduhitriva logistika koncentrira na opskrbu taktičkih postrojbi (brigade i niže razine), što predstavlja dio opskrbnog lanca koji završava s korisnicima, menadžment opskrbnog lanca civilnih poduzeća koristi holistički pristup u čitavom opskrbnom lancu. U budućnosti će se vojna logistika razvijati prema holističkom pristupu, jednako kao i napori poslovnog MOL-a s ciljem povećanja logističkih sposobnosti uz istodobno smanjenje logističkih izdataka.
Rezultati primjene upravljanja opskrbnim lancem su sljedeći:
• Smanjena količina zaliha na skladištu
• Smanjena logistička infrastruktura
• Brže vrijeme isporuke
• Bolja potpora korisnicima s manje logističkog osoblja
Prepoznati potrebu i preduhitriti korisnikov zahtjev, imperativ je koji suvremeni logistički koncept podrazumijeva i nastoji postići.
Vojna inačica upravljanja opskrbnim lancem zasniva se na konceptu poslovnog upravljanja opskrbnim lancem povezivanjem svih funkcija od predviđanja, praćenja i određivanja potreba korisnika do nabave skladištenja i uvođenja sredstava u sustav, distribucijom do krajnjeg korisnika.

Logistička potpora temeljena na distribuciji
Tradicionalni oblik opskrbe gomilanjem vojnog materijala na bojištu neće još dugo biti održiv. Na to će ponajprije utjecati neprihvatljivost prevelikih troškova i nedostatna sposobnost potpore dinamici promjena na bojištu. Novi koncept projekcije sile zahtijeva od oružanih snaga brzo razmještanje postrojbi, prihvaćanje početne borbe i istodobnu autonomnu potporu borbi.  Oružane snage moraju uspostaviti procese i procedure u logistici koje će biti djelotvorne, prilagodljive i prikladne konkretnim borbenim postrojbama koje podupiru s jedinstvenim ciljem dostave materijala na bojišnicu.
Za postizanje ovog cilja nužno je koncentrirati se na četiri temeljna koncepta:
• prilagoditi doktrinu,
• preoblikovati strukturu snaga,
• dizajniranje i primjenu tehnoloških mogućnosti,
• promjenu programa obuke.
Rezultat tih promjena je logistička potpora temeljena na distribuciji. Potpora temeljena na distribuciji ovisi o informaciji s bojnog polja. Sposobnost iskorištavanja mogućnosti koje pruža informacijska tehnologija rezultira smanjenjem vremena odgovora na logističke zahtjeve i prijelaza potpore od reaktivne do predvidive primjene resursa.
Novi informacijski sustavi omogućuju logističarima uvid u operativnu sliku na bojištu u približno realnom vremenu te osiguravaju “vidljivost” materijala u logističkom potpornom kanalu. Informacijsko povezivanje je važan i neizbježan element koncepta logističke potpore temeljene na distribuciji, koja rabi najbolja iskustva poslovne prakse civilnih poduzeća u upravljanju opskrbnim lancem.
Taktički informacijski sustav omogućava logističarima na taktičkoj razini dobivanje istog situacijskog uvida kakav imaju taktički zapovjednici. Na osnovi tog logističari će biti u mogućnosti ostvarivati uvid u stanje zaliha kod borbenih postrojbi, upravljati transportom unutar područja operacija i na vrijeme primati prognostičke i dijagnostičke podatke sa senzora. Ovaj sustav također osigurava blizu realnovremenski status zaliha postrojbi i zaliha opskrbnih točki.
Poboljšanje situacijskog uvida omogućava logističkim menadžerima na svim razinama nadzor logističkih potpornih kanala od proizvodnje ili nabave do potrošnje. Logistički menadžeri mogu to postići primjenjujući približno stvarno vremenski informacijski sustav koji osigurava potpuni uvid u zalihe opskrbnih sredstava, uvid u sadržaj u tranzitu i sustav praćenja kretanja. Ovi sustavi omogućuju logističarima dinamičan uvid u potporni kanal radi osiguranja maksimalne propusnosti i težnje sustava podrživosti za anticipiranjem i predviđanjem u rješavanju prioriteta logističke potpore.

Praćenje konvoja vojnih vozila moguće je primjenom satelitskih sustava u kombinaciji s RFID – radiofrekventnim identifikatorima koji prikazuju lokaciju vozila u realnom vremenu
Praćenje konvoja vojnih vozila moguće je primjenom satelitskih sustava u kombinaciji s RFID – radiofrekventnim identifikatorima koji prikazuju lokaciju vozila u realnom vremenu
Logistička potpora temeljena na distribuciji je dizajnirana u cilju povećanja propusnosti logističke potpore od stacionarnih logističkih elemenata do borbenih postrojbi. Cilj je također da logistički menadžeri na svakoj razini na bojnom polju sinkroniziranjem resursa postižu optimizaciju toka opskrbe kroz bojište. Povećanje brzine transporta te njegova povezanost s naprednom informacijskom tehnologijom čini ovaj sustav mogućim.
Ali, nužne su korjenite promjene u vojnoj logistici na operativnoj i taktičkoj razini kako bi se omogućilo ovom sustavu da postane stvarnost.
Struktura logističke potpore temeljene na distribuciji podrazumijeva glavnog logističkog operatora na svakoj razini (na razini ratišta, bojišta i u području operacija) sa sposobnošću raspolaganja logističkim informacijama u približno realnom vremenu. Zadaća ovih operatora je optimizirati distribucijsku infrastrukturu i sinkronizirati distribucijske napore radi povećanja protoka materijala i svježih snaga do manevarskih postrojbi.
Vodeći se ovim ciljevima kreiranje djelotvornog logističkog sustava omogućava razvoj novog vojnog logističkog potpornog kanala. Logistički sustav temeljen na distribuciji postavlja nove distribucijske koncepte na bojištu, ostvaruje utjecaj na napredak u tehnologiji, primjenu novih logističkih informacijskih sustava te poboljšanje situacijskog uvida u sustavu dostave. Kao rezultat uvođenja ovog koncepta logističke potpore, oružane snage će moći eliminirati neke od postojećih razina potpore, reducirati manipulaciju materijalom i pospješiti dostavu materijala do borbenih postrojbi u skladu s načelima upravljanja opskrbnim lancem poslovnih poduzeća.
Oružane snage ojačane dominacijom nad logističkim informacijama preko dostupnih tehnologija i povećanjem situacijskog uvida logističkog sustava temeljenog na distribuciji, omogućit će potporu punom spektru vojnih operacija u 21. stoljeću.

Vlado PAVLIĆ