Marke s motivima elementarnih nepogoda, prirodnih pojava većih razmjera koje znatno ugrožavaju ljudske živote, materijalna…
Marke – pozdrav
Ovogodišnje marke male apeninske države San Marina, izdane u vrijeme pandemije COVID-19, poslale su u svijet vrlo lijepu i slikovitu poruku. Posrijedi je riječ “pozdrav” tiskana na četiri jezika: HELLO (engleski), SALUT (francuski), CIAO (talijanski) i HALLO (njemački)
San Marino izdao je i 2019. nekoliko maraka s riječima kojima se “rješavaju” brojni međuljudski problemi i uspostavljaju bolji kontakti: grazie (hvala), per favore (molim), scusa (oprosti) i dr. Tako jednostavne kretnje i riječi uobičajene pri susretu dviju ili više osoba kojima se izriče poštovanje, odanost, simpatija, prijateljstvo ili formalna uljudnost ponekad se “zaboravljaju”.
Osim govorom, pozdrav se izražava rukovanjem, zagrljajem, doticanjem, poljupcem, podizanjem ruke, skidanjem šešira ili dijelova odjeće, ali i različitim i pomalo neobičnim načinima, npr. trljanjem nosova kod Eskima. Nažalost, zbog pandemije COVID-19 uvode se i drukčiji načini pozdravljanja kako se ne bi ostvario bliski dodir i prenijela moguća zaraza, npr. laktom. Uz pozdrave kretnjama, uobičajeni su i pozdravi koji izriču dobre želje: Dobro jutro! Dobar dan! Laku noć!, ili izražavaju brigu o zdravlju: Zdravo! Mnogi su pozdravi povezani i s Božjim imenom: talijanski Addio!, francuski Adieu!, njemački Grüss Gott!, engleski Good bye!, hrvatski Zbogom! Počasni pozdrav pred vladarima izražavao se kroz povijest na različite načine, npr. doticanjem tla čelom (Kongo).
Postoje i posebni pozdravi vezani uz pojedina zanimanja, sredine i sl., kao što je salutiranje, vojnički pozdrav koji se obavlja prinošenjem desnice sljepoočici; revolucionarni pozdrav podizanjem ljevice sa stisnutom šakom ili ispružena tri prsta sa spojenim palcem i malim prstom kod izviđača.
Pravilnikom o službi u Oružanim snagama RH propisano je, među ostalim, da se vojne osobe u službi obvezno pozdravljaju pri susretu. Podređeni i mlađi pozdravljaju nadređene i starije, a oni uzvraćaju pozdrav. Kad su u odori, vojne osobe međusobno se pozdravljaju rukom. Vojne osobe koje rade u istom radnom prostoru pozdravljaju se pri prvom susretu.
Zanimljivo je da se i brodovi pozdravljaju na moru. Tako na internetskim stranicama Pomorskog muzeja Orebić piše: “Pri susretu ratnog i trgovačkog broda pravilo je da prvi pozdravlja trgovački brod. Pozdrav se iskazuje spuštanjem zastave do pola koplja, a ratni brod otpozdravlja spuštanjem zastave za 1/3 visine.”
Ivo Aščić