Moderne i funkcionalne web-aplikacije

Odjel za razvoj informacijskih sustava u Zapovjedništvu za kibernetički prostor ustrojen je 1. srpnja 2019., odnosno ustrojavanjem Zapovjedništva s misijom provedbe dizajniranja, razvijanja i održavanja računalnih programa, korisničkih sučelja i baza podataka

 Odjel za razvoj informacijskih sustava sastoji se od razvojnog tima stručnjaka u različitim područjima kao što su Front-End i Back-End programeri te web-dizajneri koji imaju ključnu ulogu u stvaranju modernih i funkcionalnih web- aplikacija. Svaki od djelatnika u razvojnom timu ima jasno definirane zadaće i uloge te zajedno rade kako bi uskladili tehničke aspekte s vizualnim i korisničkim zahtjevima koji pridonose cjelokupnom razvoju aplikacije. U odjelu se nalaze dva odsjeka od kojih je jedan zadužen za dizajniranje, razvoj i održavanje računalnih programa, dok je zadaća drugog dizajniranje, razvoj i održavanje korisničkih sučelja i baza podataka.

Prilagodba promjenjivim zahtjevima

Važno je spomenuti životni ciklus razvoja informacijskog sustava IS/aplikacije koji počinje iskazivanjem zahtjeva naručitelja, tj. budućeg vlasnika IS/aplikacije. Razvojni tim surađuje s naručiteljima i drugim dijelovima organizacije kako bi identificirali specifične zahtjeve i funkcionalnosti koje treba ispuniti novi IS/aplikacija. Nakon istraživanja poslovnih procesa koji se mogu unaprijediti kroz novi IS/aplikaciju te provedbe analize, pristupa se projektiranju i razvoju. Definiraju se tehnički aspekti sustava, uključujući arhitekturu, strukturu baze podataka te razvoj funkcionalnog prototipa na temelju kojeg se donose završne odluke prije početka razvoja. Tijekom procesa razvoja primjenjuju se metode koje omogućuju prilagodbu promjenjivim zahtjevima i nepredviđenim situacijama uz brzi odgovor na promjene održavajući fokus na bitnim procesima s ciljem bržeg stvaranja kvalitetnih rješenja.

Kako bi se osigurao nesmetan rad aplikativnih rješenja u produkcijskoj okolini tijekom razvoja novih, bitno je definirati lokalno razvojno okruženje. Po završetku razvoja određene ključne funkcionalnosti, ona se postavlja na testni poslužitelj kako bi se odradila potrebna testiranja. Nakon razvoja i izrade izvedbene dokumentacije uz popratne upute, IS/aplikacija stavlja se u uporabu te je od tada dostupna ciljanim korisnicima. Kako bi se izradila kvalitetna aplikativna rješenja, programeri koriste različite tehnologije, skriptne jezike kao što su PHP, HTML, CSS, JavaScript te razvojna okruženja i radne okvire (frameworka) kao što su Laravel, Bootstrap, Netbeans, Visual Studio Code i mnogi drugi, koji omogućuju učinkovito razvijanje, testiranje i odražavanje aplikacija.

Stalno usavršavanje

Izobrazba je važna komponenta u području razvoja. Djelatnici Odjela pohađaju ih u području web-razvoja u civilno-obrazovnim institucijama te se samostalno usavršavaju putem javno dostupnih materijala i platformi za učenje kao što su Laracast, Udemy i sl. Rad Odjela prepoznat je kroz dosadašnji razvoj aplikativnih rješenja koje koriste djelatnici Ministarstva obrane i OSRH kao što su: Evidencija izvanrednih događaja – aplikacija koja omogućuje upravljanje podacima o izvanrednim događajima u OSRH; Globalni imenik – jedinstvena aplikacija koja omogućuje upravljanje, ažuriranje te pregled kontakt podataka djelatnika MO i OSRH; Meteo – pregled meteoroloških podataka i produkata koje osigurava DHMZ; Kala i UredAkti – aplikacija namijenjena za administrativne referente s ciljem praćenja aktivnosti zapovjednika i zamjenika te praćenje statusa akta do potpisa; Baza podataka naučenih lekcija – aplikacija koja omogućuje proces razvoja opažanja u prepoznatu i naučenu lekciju te mnoga druga interna rješenja koje koriste djelatnici u svakodnevnom radu.

Razvojem i integracijom sustava za centralnu prijavu korisnika na aplikacije, s već postojećim korisničkim domenskim računima, omogućilo je jednostavnije upravljanje pristupnim podacima prema više resursa te je omogućen dodatan sloj sigurnosti s obzirom na to da su računi unaprijed definirani sigurnosnim pravilima i politikama. Trenutačni su projekti razvoj nove aplikacije ProAkti koja će biti dostupna svim djelatnicima MO i OSRH s ciljem povećanja dostupnosti relevantnih podataka i informacija te unapređenju komunikacije i suradnje između djelatnika i timova. Osim toga radi se na testiranju nove metode prijave na IS MO i OSRH pomoću sigurnosnog ključa upotrebom FIDO2 standarda, procesa koji će znatno povećati sigurnost, a pojednostavniti postupak prijave.

TEKST: Dolores Uroić-Tončina; FOTOARHIVA: ZZKP-a