Na godišnjem sastanku zapovjednika ZzP-a i zapovjednika njegovih postrojbi u maloj dvorani Časničkog doma HVU-a…
Moderni vojnik
Usporedo s razvojem futurističkih sustava umreženih vojnika budućnosti odvija se proces uvođenja praktične, sazrele tehnologije, koja može odmah pomoći vojnicima u obavljanju svakodnevnih zadaća
Američka je kopnena vojska u veljači 2007. obustavila razvoj programa Land Warrior (razvoj opreme za vojnika budućnosti) kako bi oslobodila sredstva za dvije slijedne aktivnosti. Prva je nabava sazrelih i dostupnih tehnologija koje će omogućiti vojnicima bolje i učinkovitije obavljanje dnevnih poslova, osobito na terenu. Druga je koncentracija na program Future Force Warrior, koji će nastaviti razvoj obećavajućih, ali još uvijek nezrelih tehnologija.
Godine 2005. program Land Warrior jače je povezan s naprednijim programom Future Force Warrior Advanced Technology demonstrator. Glavni ugovarač tog programa je američka tvrtka General Dynamics C4 Systems. Aktivnosti su udružene u projekt Ground Soldier System (GSS), zamišljen kao program interoperabilan s drugim velikim programom kopnene vojske – FCS, odnosno razvojem nove obitelji vojnih vozila.
Tijekom 2006. jedna Stryker brigada obavila je testiranje 440 kompleta opreme iz programa Land Warrior (oprema za pješake) i 147 kompleta opreme iz komplementarnog programa Mounted Warrior (oprema za posade vozila).
Ti su sustavi dizajnirani da integriraju individualnog vojnika u umreženo bojište i da mu poboljšaju shvaćanje situacije oko njega te unaprijede zapovijedanje malim taktičkim postrojbama u stvarnim operativnim uvjetima.
Većina vojnika koja je provela testiranja bila je zabrinuta zbog dodavanja još 7 kilograma na uobičajenih 27 kg, koje današnji pješak američke vojske mora nositi na sebi u terenskim uvjetima.
Oprema Land Warrior pokazala je tijekom tog testiranja da je uspješno ispunila očekivanja u više od dvije trećine identificiranih značajki. Zaključak je bio da sustav radi solidno i da se osjeća napredak u odnosu na starije inačice, koje su testirane prije. Poboljšana je komfornost primjene i umanjena mogućnost fratricida, odnosno nenamjernog pucanja na vlastite snage.
Čak je i najveća zamjerka, dodatna masa koju moraju nositi, pala u drugi plan jer je dobitak, po ocjeni vojnika, bio dovoljan da se podnese veće tjelesno opterećenje. Ipak, smatraju da bi masa trebala iznositi najviše 4,5 kg, i da bi u nekim situacijama sustav trebali nositi samo zapovjednici. Temeljem toga krenulo se u razvoj Fusion Hub System koji kombinira funkcionalnost četiri temeljna elementa sustava Land Warrior: nadzornu jedinicu, računalo/glavna sabirnica podataka, navigacija te audiovizualno sučelje te ih smješta u manju i lakšu jedinstvenu komponentu.
Svjesni da jedino sveobuhvatni pristup može dati rezultate u američkoj su kopnenoj vojsci 2002., u ranim počecima razvoja odlučili upravljanje programom povjeriti uredu Program Executive Office Soldier (PEO). Taj je Ured podijelio program na tri manja projekta: To su projekt Soldier Warrior kojeg čine potprogrami Land Warrior, Air Warrior i Future Warrior. Soldier Warrior je krovni program i na neki je način integrator ostala dva. Drugi je program Soldeir Equipment koji pokriva razvoj senzora, lasera, odjeće te osobne opreme i tjelesnog oklopa. Treći je program Soldier Weapons, odgovoran za razvoj osobnog oružja i težeg oružja kojim rukuje više vojnika.
Ured PEO također upravlja projektom Rapid Fielding Initiative (RFI), kojemu je zadaća što prije osigurati potrebnu opremu, koje nema na listama u vojnim skladištima, te je dostaviti vojnicima na terenu. Projekt RFI vuče korijene iz 1989. kad je ustrojen program Soldier Enhancement Programe da procjenjuje, testira i kvalificira komercijalna i dostupna vojna oprema koje još nema u vojnoj uporabi.
Američka je vojska u dokumentu Army Posture Statement zaključila kako se priroda današnje bojišnice stubokom izmijenila. Više nema jasne crte razgraničenja suprotstavljenih snaga. zato vojnicima na terenu treba dati novu opremu koja će ima omogućiti bolju zaštitu i učinkovito obavljanje zadaća. Da bi se maksimalno umanjio rizik kojem su izloženi treba ih opremiti uređajima za noćno gledanje, novim učinkovitijim i preciznijim oružjima, komunikacijskom i navigacijskom opremom, tjelesnim oklopom i drugom opremom.
Program RFI je omogućio brzo uvođenje poduže liste opreme. Tu je nova kaciga ACH, nosač za naočale za noćno gledanje za tu kacigu, balističke naočale, štitnici za koljena i laktove, poboljšane pustinjske čizme. Tu su i dijelovi opreme namijenjeni unapređenju oružja, npr. optički ciljnik M68, ciljnik za strojnicu M145, dalekozor s laserskim daljinomjerom Viper.
Pitanje zaštitne opreme posebno je u žarištu zanimanja. Taj interes ne dolazi samo od vojnika na koje se najuže odnosi, već snažan interes pokazuju mediji, javnost, industrija, državno zakonodavno tijelo. Tako je ubrzanim postupkom nabavljeno 430 000 komada dodatka za kacigu Nape Pad koji je namijenjenog zaštiti stražnjeg dijela glave koji ostaje nezaštićen između donjeg dijela kacige i gornjeg dijela zaštitnog balističkog prsluka. Nape Pad se pričvršćuje na postojeće remenčiće kacige ACH te, osim za balističku zaštitu, služi i za stabiliziranje vrata. To je osobito korisno kad vojnici moraju duže vrijeme nositi neki dodatak na kacigi, npr. naočale za noćno gledanje.
Sredinom 2007. vojska je počela dijeliti osoblju novi balistički zaštitni prsluk IOTV (Improved Outer Tactical Vest). Njegov je razvoj počeo potkraj 2006., kad su proizvođači ponudili rješenja naprednijega tjelesnog oklopa. Šest najzanimljivijih izabrano je za testiranje i evaluaciju koja je provedena u siječnju i veljači 2007. Nakon toga su dva proizvođača, Speciality Defense Systems i Point Blank Body Armor dobila ugovor o proizvodnji 230 000 kompleta IOTV-a do proljeća 2008. Očekuju se i nove narudžbe jer je prijašnje inačice, OTV, kupljeno više od 960 000 primjeraka i vjerojatno će biti zamijenjene modelom IOTV.
IOTV je u osnovi prilagođeni i poboljšani dizajn starijeg modela OTV. Konstruktori su boljim i promišljenijim krojem uspjeli povećati površinu tijela pokrivenu tjelesnim oklopom. Jedna od važnijih novosti je postavljanje pojasa koji služi za ravnomjerniju raspodjelu tereta oklopa po torzu. Prijašnji su modeli jako opterećivali ramena jer su se na njih i najviše oslanjali. Uvođenjem remena, taj se teret sad ravnomjernije dijeli a konačni rezultat je udobniji oklop.
Druga važna inovacija je ugradnja sustava za žurno skidanje tjelesnog oklopa samo jednim potezom. Na prednjem je dijelu posebna uzica, kad se povuče oklop pada s vojnika na tlo i pri tom se rastvara na dva dijela.
Treba napomenuti da to nije redovita procedura skidanja oklopa. Dopuštena je samo u izvanrednim situacijama (npr. ranjavanje, pad u duboku vodu i slično). Oklop se nakon takvog brzog skidanja i rastavljanja na dva dijela mora opet spojiti i dovesti u početno stanje, a ta operacija traje nekoliko minuta.
Američki marinski korpus (USMC) također nastoji poboljšati opremu marinaca. I njihov je cilj opremiti marince opremom koja će im omogućiti integriranje borbenih sustava. To bi u konačnici trebalo dovesti do povećanje borbene učinkovitosti, bolje mobilnosti i zaštite vojnika, napretka u obuci te sustavu nadzora i zapovijedanja.
Jedan od elemenata nove opreme je poboljšani balistički prsluk za marince Modular Tactical Vest (MTV). Marinski je korpus s tvrtkom Protective Products International dogovorio proizvodnju 60 000 kompleta oklopa MTV.
Novi je marinski oklop sličan novom oklopu kopnene vojske. Ima dizajnerska poboljšanja koja omogućavaju ravnomjerniji raspored opterećenja na torzo, a ima i mogućnost brzog otvaranja.
Marinci planiraju uvođenje još naprednije opreme, kao što je nosač za elektroničku opremu koja se postavlja na glavu ili kacigu, uvođenje nove generacije opreme otporne na vatru, opreme koja će olakšati rukovanje oružjem, što se ponajprije odnosi na rukohvate koji olakšavaju nošenje i nadzor oružja tijekom paljbe te na nova laka postolja za strojnice M240 i M249. Radi se i na usvajanju nove vreće za spavanje, koja će biti pogodna za tri različite klimatske sezone. Politika je marinskog korpusa da potiče svoje pripadnike da predlažu koja im oprema treba za olakšavanje obavljanja svakodnevnih poslova. To je doista jedini ispravni put, jer jedino vojnici na terenu najbolje znaju što im treba, što je potrebno, a što je suvišno.
Program FIST
Britanski program razvoja opreme za vojnika budućnosti nosi naziv Future Integrated Soldier Technology (FIST). Nastao je na iskustvima programa Future Fighting Soldier System koji je bio demonstracijski program sve tri grane britanskih oružanih snaga. Rezultat tog programa bio je i zaključak da se učinkovitost pješaka može povećati do 80 % uz odgovarajuću uporabu napredne tehnologije.
Na temelju tih saznanja britanska je agencija za obrambene nabave DPA 2003. sklopila ugovor s tvrtkom Thales UK o provedbi trogodišnje faze procjene.
Temeljni element britanskog pješaštva je odjeljenje koje se sastoji od dva simetrična četveročlana paljbena tima. Program je donio određena poboljšanja u opremi britanskih vojnika. Do prije nekoliko godina odjeljenje od osam ljudi imalo bi tri jurišne puške SA80, jedno lako oružje za potporu, kacige Mk 6, ručni raketni bacač i minobacač kalibra 51 mm.
Sada isti tim ima novo oružje za potporu (FN Minimi kalibra 5,56 mm), bacač granata na jurišnoj pušci, termalne ciljnike, unaprijeđenu kacigu Mk 6A, novi tjelesni oklop Osprey, novo protuoklopno oružje, osobni radiouređaj Bowmann, naočale za noćno gledanje postavljene na kacigu, automatski bacač granata i minobacač kalibra 60 mm.
Posebni projektni timovi rade i na razvoju nove napredne odjeće. Tako je razvijen novi prsluk za pustinju, nove terenske čizme, veliki pustinjski šal za glavu koji štiti od sunca, pijeska i vjetra, dva tipa balističkih naočala.
Godine 2006. britanska je vojska procesom žurne nabave kupila i uvela u uporabu novi modularni tjelesni oklop Osprey za pješake te Kestrel za posade vozila. Obadva tjelesna oklopa nude višu razinu zaštite (osobito za vrat i ramena), modularnost, kako bi se maksimalno prilagodili potrebama, te mogućnost umetanja dodatnih zaštitnih ploča na prsa i leđa. Naručeno je više od 15 000 kompleta oklopa Osprey i 5000 kompleta oklopa Kestrel. I nova kaciga Mk 6A nudi 40% bolje značajke nego starija Mk 6.
Nakon provedene faze procjene tehnologija zaključeno je da program FIST znatno povećava paljbenu učinkovitost ali je navedeno kako još ima prostora za poboljšanje. Na području nadzora i označavanja ciljeva nove tehnologije nude brojne prednosti. Postoji mogućnost znatnog napretka i na području sustava C4I. Sadašnji razvojni modeli imaju masu od oko 5 kg, a to je ipak previše pa su naporu usmjereni na smanjivanje za 50 %. Primjena sustava za navigaciju i sveukupno smanjenje mase opreme koju vojnik pješak nosi u izravnoj su korelaciji s pokretljivošću vojnika.
Mogućnost da vojnici provedu duže vrijeme na terenu izravno ovisi o dostupnim izvorima energije i mogućnostima dostave potrepština.
Zaštita vojnika samo pomoću tjelesnog oklopa problematična je zbog mase, u budućnosti će se više oslanjati na umreženost, razmjenu podataka te povećajne spoznaje o taktičkoj situaciji oko sebe. Tako će vojnik, poznavajući taktičku situaciju oko sebe moći izbjeći opasnost aktivnim mjerama, a oklop ostaje kao opsljedjna, pasivna mjera zaštite života i zdravlja vojnika.
Procjenjuje se da je program FIST vrijedan oko 3 milijarde funti, a tijekom 2008. bi se trebale donijeti odluke o početku proizvodnje prvih kompleta FIST. Očekuje se kako će vojka Ujedinjenog kraljevstva kupiti 29 000 kompleta FIST za potrebe kopnene vojske, marinaca, zrakoplovstva te pojedinih postrojbi oklopništva, topništva i inženjerije. Planovi za pokretanje druge faze razvoja programa FIST zasad spominju 2014. ili 2015. godinu.
Njemački program IdZ
Njemačka vojska također ima vlastiti program razvoja opreme za vojnika budućnosti. Program se zove IdZ (Infanterist der Zukunft). Taj je program od početka bio zamišljen kao postupan. U njega bi se nove tehnologije uključivale nakon što sazru i postanu operativno spremne. Prvi su prototipovi na testiranjima od 2002., a proizvela ih je tvrtka EADS Defence Electronics. Nakon toga je njemački Savezni ured za obrambene nabave BWB, za 10 milijuna eura, od tvrtke žurnim postupkom kupio 150 kompleta za opremanje vojnika na terenu.
Krajem 2006. BWB je sklopiio ugovor s tvrtkom Rheinmetall Defence o razvoju unaprijeđenog sustaav IdZ. Prvih dvadeset kompleta trebalo bi biti predano njemačkoj vojsci na testirajna polovinom 2008.
Ako se rezultati na testiranjima pokažu dobrima serijska bi proizvodjna sustava mogla početi 2009. Rheinmetall je razvio nadzoru jedinicu sustava koja omogućava podatkovno povezivanje svih elemenata sustava i razmjenu podataka u realnom vremenu između vojnika, vozila za potporu i podatkovnih mreža više razine zapovijedanja. To se ponajprije odnosi na C2 mrežu FuInfoSys. Ugovor sklopljen s Rheinmetallom pokriva integraciju sustava IdZ s vozilima Puma, Boxer i Wiesel.
Tvrtka Heckler & Koch zadužena je za koordinaciju na razvoju oružnog sustava i pripadajuće optike. Priprema se nova inačica standardne njemačke jurišne puške G36, s oznakom G36A2. Nova će puška imati novi ciljnik s crvenom točkom te određena poboljšanja dizajna koja trebaju omogućiti lakšu ugradnju dodatne optroničke opreme na pušku te lakše upravljanje njome.
Heckler & Koch razmatra i najbolje rješenje za integraciju bacača granata na pušku. Razmatra se opcija ugradnje standardnog bacača kalibra 40 mm sa sporim i sa srednje brzim projektilom dimenzija 40×46 mm. Također se razmatra se i mogućnost prelaska na potpuno novi kalibar, 25×40 mm, koji je razvila američka tvrtka ATK.
Francuski program
Francuska vojska razvija program opreme za vojnika budućnosti Felin (Fantassion a Equipement et Liaisons Integres), a voditelj je tvrtka Sagem, dio koncerna Safran. Trenutačno je u francuskoj vojsci na ispitivanju oko 400 kompleta sustava Felin. Testiranja obavljaju tri pukovnije u različitim klimatskim uvjetima, od polarnih do tropskih.
Francuska agencija za obrambene nabave DGA sklopila je sa Sagemom 2004. ugovor vrijedan 796 milijuna eura o dostavi 31 000 kompleta Felin, i to više od 22 000 za potrebe pješaštva a ostalo za potrebe oklopništva, topništva i inženjerije.
Ako testiranja prođu uspješno odluka o početku proizvodnje trebala bi se donijeti do ljeta 2008. uz isporuku prvih 4000 kompleta do kraja 2008.
Bude li sve teklo prema planu do 2012. godine 27 pukovnija francuske vojske bit će opremljeno sustavima Felin. Za 2008. su planirani i testovi interoperabilnosti francuskih Felina i njemačkih IdZ-ova kako bi se utvrdilo kakva je mogućnost zajedničkog djelovanja.
I Francuska provodi modernizaciju postojeće jurišne puške FAMAS F1 kalibra 5,56 mm. Prva faza je pretvaranje 19 000 FAMAS-a u tzv. pušku niskog profila koja omogućava instaliranje raznih optroničkih naprava. Potpuna modifikacija obuhvatit će još unapređenje, osobito na području primjene moderne nadzorne elektronike, postavljanje prednjeg okomitog rukohvata te razvoj novog dnevno/noćnog ciljnika.
Rad na razvoju Felina počeo je još sredinom 1993., tad se program zvao Ecad, a koncem zadnjeg desetljeća prošlog stoljeća su pojavili se prvi probni primjerci.
U Sagemu navode kako je inačica Felina (V1), koja će se isporučivati do 2010., samo prijelazno rješenje prema znatno naprednijoj inačici V2 koja bi u operativnu uporabu trebala ući oko 2015. Studije o tome što bi sve inačica V2 trebala imati još su u tijeku tako da se još ne zna planirani opseg unapređenja u odnosu na V1. Vjerojatnoj je da će jedno od osobito važnih pitanja biti smanjenje mase jer inačica V1 ima masu od 26 kg.
Izraelska vojska za 2008. planira niz vježbi razine satnije i bojne na kojima će se obaviti provjera dostignute razine razvoja tehnologija za njihovog vojnika budućnosti. Program je poznat kao ANOG, a jedan od vodećih industrijskih partnera je tvrtka Elbit. Ona je počela rad na studiji izvodljivosti 2003., a dvije godine kasnije izraelska je vojska testirala prve elemente sustava ANOG u scenariju sukoba u urbanom području.
Temeljno oružje programa ANOG bit će izraelska jurišna puška Tavor opremljena naprednim sustavom za upravljanje paljbom i novim višenamjenskim streljivom. Puška će dolaziti u kombinaciji s naprednim tromblonom ili podcijevnim bacačem granata kalibra 40 mm.
ANOG treba povezati svakog vojnika s višom zapovjednom mrežom koja se također razvija u sklopu plana digitalizacije borbenih djelovanja. Tvrtka je temeljem tih iskustava 2007. ponudila međunarodnom tržištu integrirani pješački borbeni sustav Dominator. Sustav se sastoj od komponenti koje omogućavaju bolje obavljanje zadaća. Srce sustava je terminal odnosno osobno taktičko računalo s GPS-om za svakog vojnika. Na njega se postavlja prijenosni zaslon za prikaz podataka te dodatni navigacijski uređaj za navigaciju u prostorima gdje GPS ne radi najbolje.
Ciljanje se obavlja pomoću naprednog dnevno/noćnog sustava s dodatnim laserom za zahvat cilja. Vojnik u sklopu Dominatora ima na raspolaganju i radiouređaj s GPS prijamnikom, a može uspostaviti zaštićenu bežičnu mrežu. Na kacigu je dodan naglavni zaslon koji omogućava prikaz taktičkih podataka, tako da vojnik ne mora micati pogled s cilja. Sva ta napredna elektronička i optronička oprema traži mnogo električne energije za rad pa je sastavni dio i terenski izvor energije. O njemu zasad nema puno podataka ali je vjerojatno riječ o baterijama koje su zasad najpraktičniji izvor električne energije u terenskim uvjetima.
Iako mnogi istraživački laboratoriji diljem svijeta rade na razvoju mikroturbina, mikro gorivih ćelija, raznih konvertera mehaničke i toplinske energije u električnu ili pak prijenosnih solarnih panela, zasad su svi ti izvori u najboljem slučaju na razini laboratorijskih prototipova i još nisu spremni za serijsku proizvodnju i operativnu odnosno terensku uporabu.
Marijo PETROVIĆ