Osamnaest Pauka

Oklopno-mehanizirana bojna 4. gardijske brigade Pauci bila je ključna sastavnica te postrojbe tijekom Domovinskog rata. Njezina temeljna zadaća bila je pružanje vatrene potpore pješaštvu te sudjelovanje u napadnim operacijama koristeći oklopna vozila i tenkove. Prvi zapovjednik Bojne bio je general Andrija Matijaš Pauk. U vojarni koja nosi njegovo ime podignut je spomenik osamnaestorici poginulih pripadnika Bojne

Oklopno-mehanizirana bojna 4. gardijske brigade ustrojena je spajanjem Oklopno- mehanizirane satnije 4. brigade i tenkovskih satnija iz Sinja i Zadra. Bojna je uoči operacije Maslenica doživjela najveće promjene te je u svojem sastavu imala dvije tenkovske i jednu mehaniziranu satniju. Nakon spajanja, u sastavu Bojne bilo je ukupno 26 tenkova T-55 te 12 BVP-a M-80. Stanje borbene tehnike nije bilo zadovoljavajuće pa je tadašnji zapovjednik Andrija Matijaš s pripadnicima Bojne užurbano radio na osposobljavanju oklopa za borbu. Uz pomoć logistike Brigade i logistike Bojne, borbena tehnika danonoćno je popravljana. Do početka operacije potpuno je osposobljeno i opremljeno 16 tenkova i osam BVP-a, za što je bilo dovoljno ljudstva za sastavljanje posada. Oklopna bojna započela je operaciju dvjema satnijama po osam tenkova i Mehaniziranom satnijom s osam transportera.

Njezin zapovjednik Andrija Matijaš uvijek je bio u pokretu, izviđao je neprijateljske položaje, navodio paljbu svojih tenkova, zapovijedao. U borbi za Kašić 1. veljače 1993. u protuudaru pobunjenih hrvatskih Srba nakon zauzimanja crte kraj Islama Latinskog u jednom je danu ranjen čak dva puta. Unatoč ranjavanju, na štakama se vratio na crtu i nastavio ratovati. “Znam da je sve pod kontrolom, ali meni je mjesto među vojskom” rekao je tad.

Pripadnici Oklopno-mehanizirane bojne pod Matijaševim zapovijedanjem najbolje znaju kakav je bio. Kao zapovjednik, imao je uzrečicu: “Više znoja u miru, manje krvi u ratu.” Vježbali su danonoćno tako da je cijela Bojna bila spremna za pokret u roku od pet minuta. Nakon operacije Skok 1 oslobođen je vrh Veliki Bat na Dinari, s kojeg se vidi Knin, a nakon toga i Mali Bat. U operaciji Skok 2 tenkovi su došli na 2000 metara nadmorske visine te oslobodili mjesto Crni Lug i planinu Šator. U operaciji Ljeto 95 oslobođeni su Grahovo i Glamoč. Tenkisti predvođeni svojim zapovjednikom među prvima su ušli u Grahovo. Sudjelovali su s jednakom žestinom i neslomljivom voljom, brzinom i učinkovitošću, i u nadolazećim operacijama Oluja i Maestral. Južni potez, zadnja operacija u kojoj je sudjelovala Bojna, bila je i posljednja operacija za njezina zapovjednika Pauka. U njoj je poginuo predvodeći svoje ratnike. Spomenik Osamnaest Pauka u vojarni koja nosi ime Andrije Matijaša podignut je u čast i kao znak zahvalnosti osamnaestorici hrvatskih vitezova koji su kao pripadnici Oklopno-mehanizirane bojne 4. gardijske brigade dali živote za slobodu u kojoj danas živimo.

Pripremio: Željko Stipanović; Foto: Tomislav Brandt