Otvorena izložba Strani dragovoljci u Domovinskom ratu

Izložba koju je postavio Muzej Domovinskog rata u Splitu samo je mali doprinos osvještavanju šire javnosti o fenomenu stranih dragovoljaca i njihovoj ulozi u stvaranju slobode koju danas uživamo

Već početkom Domovinskog rata, tijekom ranog ljeta 1991., obrani Republike Hrvatske priključili su se mnogobrojni strani državljani. Isprva su počeli pristizati na bojišnice bliže Zagrebu (na Banovinu i u Karlovac), a potom i na bojišnice Dalmacije i istočne Slavonije. Tijekom Domovinskog rata borili su se u redovima Zbora narodne garde (ZNG), odnosno Hrvatske vojske (HV), Hrvatskih obrambenih snaga (HOS) i Hrvatskog vijeća obrane (HVO). Strani borci za hrvatsku slobodu stigli su iz 44 zemlje Europe i svijeta. Pouzdano je potvrđeno kako ih je došlo oko 790, a postoje indikacije koje bi taj broj mogle povećati do 1000. Posebno je upečatljiva, i uvijek se iznova mora isticati, visoka razina stradavanja stranih dragovoljaca. Od oko 790 stranaca, njih 85 je poginulo, a najmanje 130 ih je ranjeno, neki i više puta. Doprinos stranih dragovoljaca pobjedi Hrvatske u Domovinskom ratu priznat je na institucionalnim razinama i postupno je tematski uveden u udžbenike povijesti, nastavne materijale, ali i u recentnu literaturu o razdoblju Domovinskog rata. Mnogi su strani dragovoljci odlikovani, a poseban tretman i počast imaju oni koji su položili svoje živote u obrani Hrvatske. Postav izložbe odudara po atraktivnim eksponatima, ali i po njihovoj vrijednosti. Na izložbi, uz ostalo, imamo prigodu vidjeti eksponate koji su pripadali najistaknutijim poginulim pripadnicima hrvatskih snaga.

“Odlučili smo ovom izložbom, koja će biti otvorena cijelo ljeto, upoznati domaću javnost, posebno mlade, s fenomenom stranih dragovoljaca u Domovinskom ratu. Stoga smo uz pomoć muzealija i muzeografskih pomagala pokušali ispričati cjelovitu priču o njima, njihovim motivima za sudjelovanje u obrani Hrvatske, ratnim putovima, ratištima na kojima su se borili, njihovu doprinosu pobjedi te njihovoj ostavštini i poslijeratnoj sudbini”, istaknuo je Matej Gabrilo, autor izložbe i ujedno ravnatelj Muzeja. Izložba je postavljena uz veliku pomoć povjesničara Tomislava Šulja, djelatnika Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata, jednog od najvećih stručnjaka za tematiku stranih dragovoljaca, koji kaže kako navedeni podaci o tako masovnom odazivu stranih dragovoljaca Domovinski rat čine posebnim ratnim sukobom XX. stoljeća.

Pripremio: Željko Stipanović; Foto: Muzej Domovinskog rata u Splitu