Pokretna krila (XI. dio): Preporod jednog aviona
Sovjeti su šezdesetih godina odlučili razviti specijalizirani jurišnik, a kao osnova uzet je prilično nepopularan MiG-23
Sovjeti su šezdesetih godina odlučili razviti specijalizirani jurišnik, a kao osnova uzet je prilično nepopularan MiG-23
Nakon zastoja prouzročenog raspadom SSSR-a, krajem devedesetih Rusija je nastavila razvoj najmoćnijih raketa, a u ovom ga je desetljeću intenzivirala… Gotovo odmah nakon početka razvoja velikih interkontinentalnih balističkih projektila …
Početkom hladnog rata Sovjetski Savez počeo je ubrzan razvoj raketnih sustava kojima je želio održati ravnotežu snaga s najvećim suparnikom u tadašnjem blokovski podijeljenom svijetu. S godinama su razvijana sve moćnija oružja sve većeg dometa, …
Iako je u odnosu na tadašnje najsuvremenije francuske, britanske i američke tenkove Neubaufahrzeug bio bolji, ipak nije bio dovoljno dobar za njemačku vojsku. Vjerojatno je to najbolji dokaz koliko je njemačka koncepcija razvoja tenkova bila …
JS-3 je bio toliko napredan tenk da su mnoga rješenja koja su prvi put primijenjena na njemu poslije rabljena na sovjetskim, ali i na zapadnim tenkovima Umjesto da se manjim poboljšanjima otklanjaju uočeni nedostaci na teškim tenkovima …
Iako je od kraja hladnoga rata prošlo više od 15 godina na svjetskom tržištu lovačkih aviona i dalje dominiraju dvije države – Rusija i Sjedinjene Američke Države U prvom dijelu teksta opisali smo (zapadno)europsku i dio azijske ponude. …
Teški tenkovi JS-1 i JS-2 bili su učinkovit protuodgovor njemačkim tenkovima Panther i Tiger Više je razloga bilo tijekom II. svjetskog rata da vrh Crvene armije nastavi s intenzivnim razvojem teških tenkova. Jedan je bio uspjeh tenka …