U organizaciji povijesne postrojbe "Karlovački počasni vod ZNG-91", a povodom Dana OSRH, 30. je svibnja…
Povijest je istina, povijest je hrvatska sloboda
U Aržanu je u čast prvom poginulom hrvatskom redarstveniku i prvoj žrtvi Domovinskog rata svečano otvoren Memorijalni centar Josip Jović. Tom je prigodom potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved rekao: “Napadnuti od velikosrpskog agresora, ali vođeni zajedništvom, domoljubljem, predvođeni mudrim političkim vodstvom dr. Franje Tuđmana stali smo u obranu domovine i pobijedili smo. Imali smo oružje koje neprijatelj nije imao, a to je ljubav prema domovini i snaga zajedništva”
Na svečanosti otvorenja Memorijalnog centra bili su članovi obitelji Josipa Jovića, hrvatski branitelji te predstavnici udruga proisteklih iz Domovinskog rata. Bio je i predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković, predsjednik Vlade Republike Hrvatske Andrej Plenković uz potpredsjednika Vlade i ministra hrvatskih branitelja Tomu Medveda, ministra obrane Marija Banožića te ostale potpredsjednike i ministre u Vladi, kao i saborski zastupnici, glavni ravnatelj policije, župan Splitsko-dalmatinske županije, načelnik Općine Cista Provo, predstavnici crkvene vlasti, vojske i policije te brojni okupljeni koji su došli odati počast žrtvi Josipa Jovića i pozdraviti ovaj hvalevrijedan projekt.
Izgradnja Memorijalnog centra
Projekt izgradnje Memorijalnog centra Josip Jović inicirala je Općina Cista Provo podnošenjem zahtjeva po Javnom pozivu za sufinanciranje izgradnje, postavljanja ili uređenja spomen-obilježja u 2020. godini Ministarstvu hrvatskih branitelja. Troškovi izgradnje i opremanja Memorijalnog centra podijeljeni su između Općine Cista Provo, Splitsko-dalmatinske županije i Vlade Republike Hrvatske. Zbog porasta cijena na građevinskom tržištu, Vlada je odobrila dodatna sredstva za financiranje dovršetka izgradnje. Ukupna sredstva uložena putem Ministarstva hrvatskih branitelja iznose više od 325 tisuća eura. Memorijalni centar građen je prema idejnom, glavnom i izvedbenom projektu ovlaštenog arhitekta Mate Tonkovića iz Splita. Uređen je prema idejnom i izvedbenom projektu postava s grafičkim dizajnom tvrtke Kolektiv tri d. o. o. iz Splita, autorica Anite Karaman i Ane Krstulović, kao mjesto sjećanja na Josipa Jovića, ali i kao mjesto sjećanja na sve smrtno stradale hrvatske branitelje Splitsko-dalmatinske županije. Uoči otvorenja Memorijalnog centra, članovi obitelji i prijatelji, hrvatski branitelji te članovi Vlade predvođeni Andrejem Plenkovićem na mjesnom su groblju položili vijence i zapalili svijeće za Josipa Jovića.
Referentna točka za sve koji će se htjeti upoznati s onim što su hrvatski branitelji učinili za Hrvatsku
Predsjednik Vlade poručio je na otvorenju Centra kako je Josip Jović bio odvažan, hrabar, bio je među prvima koji su stali u obranu domovine i svojim primjerom, nažalost, pokazao što će se događati u četiri godine Domovinskog rata. Podsjetio je da je među poginulim braniteljima tijekom Domovinskog rata bilo mnogo onih iz Josipova kraja, iz Ciste Provo, Imotske krajine, Dalmatinske zagore, koji su dali živote diljem ratišta u Republici Hrvatskoj.
“Njihova žrtva obvezuje sve nas ne samo da izgradimo ovako krasan Memorijalni centar nego da Domovinski rat i u obrazovnom ciklusu, ali i u biću hrvatskog naroda, bude temelj svega onoga o čemu nastojimo učiti naše mlade – vrijednosti kojima nastojimo učiti mlade u Hrvatskoj i provoditi politike koje će, bez obzira na sve druge današnje aktualne teme, digitalizacije, zelene tranzicije i ključni hrvatski problem – demografsku revitalizaciju, ipak biti uvijek u srži uloge države, Sabora i Vlade”, poručio je te dodao da su branitelji dali slobodu, a ona je nezamjenjiva i najvažnija za demokraciju i državu.
Predsjednik Vlade zahvalio je svima koji su pridonijeli izgradnji ovog projekta. Istaknuo je da će spomen-soba u okviru Veteranskog centra u Sinju, jednog od četiri veteranska centra u Hrvatskoj, biti referentna točka za sve one koji će se htjeti upoznati s onim što je Josip dao i što su hrvatski branitelji učinili za Hrvatsku. Andrej Plenković posebno je zahvalio, od srca, Josipovoj obitelji i obiteljima poginulih hrvatskih branitelja te izrazio uvjerenje da će Memorijalni centar ostati jedna vertikala za povijest. “Povijest je istina, povijest je hrvatska sloboda”, poručio je.
Pucanj u Josipa Jovića bio je pucanj u domovinu
Potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved istaknuo je da je prvi život položen na oltar domovine, onaj Josipa Jovića 1991. – prekretnica u našim životima i povijesti naše domovine. “Pucanj u Josipa Jovića bio je pucanj u Hrvatsku, a iz njegove je žrtve, kao i žrtve tisuća hrvatskih branitelja uskrsnula naša domovina”, rekao je. “Napadnuti od velikosrpskog agresora, ali vođeni zajedništvom, domoljubljem, predvođeni mudrim političkim vodstvom dr. Franje Tuđmana stali smo u obranu domovine i pobijedili smo. Imali smo oružje koje neprijatelj nije imao, a to je ljubav prema domovini i snaga zajedništva”, rekao je Tomo Medved. Dodao je da smo danas svjedoci da je iz žrtve Josipa Jovića, kao i iz žrtve tisuća hrvatskih branitelja uskrsnula naša domovina. “Nakon vukovarske golgote uslijedilo je međunarodno priznanje Hrvatske, a konačna je pobjeda potvrđena veličanstvenom Olujom, u čast koje će se na Kninskoj tvrđavi vjekovima ponosno vijoriti naša trobojnica”, istaknuo je.
Pobjednici u nametnutom ratu
“Kad slušamo poruke onih koji su bili agresori kako danas pokušavaju relativizirati povijesnu istinu, to u nama mora buditi snažan osjećaj i poriv da stalno ponavljamo ono što je povijesna istina, a to je da smo bili žrtva velikosrpske agresije i da smo u tom nametnutom ratu pobijedili”, rekao je predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković. Okupljenima se obratio i župan Splitsko-dalmatinske županije Blaženko Boban te načelnik Općine Cista Provo Božo Ćubić. Svečanost je pjesmom uveličala Policijska klapa “Sv. Mihovil” i Hrvatski puhački orkestar Gradska glazba Imotski. Župnik Župe Svih svetih Aržano don Marin Barišić i policijski kapelan don Hrvoje Relja blagoslovili su Memorijalni centar. Josip Jović, pripadnik Hrvatske vojske koji s ponosom nosi ime pokojnog strica, rezanjem vrpce simbolično je otvorio Memorijalni centar, nakon čega su okupljeni razgledali postav.
Tekst: Nevena Bjeliš ; Foto: Josip Kopi