Pozivam vas da ostanete u Hrvatskoj vojsci

“Vrlo je bitno da mladi budu spremni i da imaju volju i želju stupiti u Hrvatsku vojsku. To je posebna i specifična karijera, to je poziv, a ne posao”, poručio je iz Požege ministar obrane Ivan Anušić, te istaknuo: “Pozivam vas da ostanete u Hrvatskoj vojsci, da potpišete ugovor s Oružanim snagama Republike Hrvatske jer ćemo kao i do sada nastaviti velika ulaganja u Hrvatsku vojsku, ali prije svega u svakog od vas, u svakog hrvatskog vojnika”

DCIM100GOPROGOPR0517.JPG

 

U vojarni “123. brigade Hrvatske vojske” u Požegi održana je 25. listopada 2024. godine svečana prisega 44. naraštaja ročnica i ročnika na dragovoljnom vojnom osposobljavanju. Prisegu je položilo 279 ročnika, od kojih su 37 žene, a što je ujedno i najveći broj ročnika u zadnje četiri godine. Od ukupnog broja polaznika, obuci po skraćenom programu pristupilo je deset kandidata, od kojih je osam djevojaka. Zahvalivši obiteljima ročnika, koje su u ove mlade ljude ugradile domoljublje i ljubav prema Hrvatskoj vojsci, potpredsjednik Vlade i ministar obrane Ivan Anušić izrazio je zadovoljstvo najvećim brojem ročnika po jednom naraštaju u zadnje četiri godine.

Vojna karijera kao poziv

“Dugo nismo imali ovoliko vas koji su dragovoljno odlučili obući odoru hrvatskog vojnika i dati svoj obol hrvatskoj državi. Pozivam vas da ostanete u Hrvatskoj vojsci, da potpišete ugovor s Oružanim snagama Republike Hrvatske jer ćemo kao i do sada nastaviti velika ulaganja u Hrvatsku vojsku, ali prije svega u svakog od vas, u svakog hrvatskog vojnika. Nastavit ćemo dalje raditi u tom smjeru i jačati Oružane snage RH, i svakog pojedinca, i opremu, kao i modernizirati cijeli obrambeni sustav”, rekao je ministar obrane. Istaknuo je također kako vjeruje da će se trend povećanja interesa mladih za karijeru u Oružanim snagama nastaviti. “Vrlo je bitno da mladi budu spremni i da imaju volju i želju stupiti u Hrvatsku vojsku. To je posebna i specifična karijera, to je poziv, a ne posao. I ako sve više mladih ljudi dolazi, mogu reći kako sam više nego zadovoljan”, rekao je ministar Anušić. Načelnik Glavnog stožera OSRH general-pukovnik Tihomir Kundid poručio je novim ročnicima Hrvatske vojske kako je pred njima izazovan proces obuke u kojoj će steći temeljne vojničke vještine, ali i određena posebna i vrijedna znanja. “Smatram da je vojna profesija atraktivna za sve mlade ljude jer pruža široke mogućnosti. Upravo u tim mogućnostima svatko od vas može naći područje interesa kojim se želi baviti u sustavu vojne organizacije”, rekao je general Kundid.

Svečanoj prisezi prisustvovao je potpredsjednik Vlade i ministar obrane Ivan Anušić, izaslanik Predsjednika Republike Hrvatske i savjetnik Predsjednika Republike za obranu umirovljeni general-bojnik Ivica Olujić, načelnik GS OSRH general-pukovnik Tihomir Kundid, zapovjednik HKoV-a general-bojnik Blaž Beretin, zapovjednik Središta za obuku pješaštva i oklopništva brigadir Milan Čorak, županica Požeško-slavonske županije Antonija Jozić, ravnatelj Uprave za ljudske potencijale Ministarstva obrane Ivan Jušić, zapovjednik Zapovjedništva za obuku i doktrinu “Fran Krsto Frankopan” (ZOD) HKoV-a brigadir Dražen Batrnek, zapovjednik vojarne “123. brigade Hrvatske vojske” i Središta za obuku, doktrinu i logistiku brigadir Mile Valentić te zapovjednik Dočasničke škole “Damir Tomljanović Gavran” brigadir Stjepan Krešić. Obuka polaznica i polaznika 44. naraštaja dragovoljnog vojnog osposobljavanja po standardnom programu provodi se od 15. listopada do 11. prosinca 2024. Obuka polaznica i polaznika po skraćenom programu provedena je od 15. do 25. listopada 2024.

Glavni nositelj dragovoljnog vojnog osposobljavanja je Zapovjedništvo za obuku i doktrinu “Fran Krsto Frankopan”, a u Požegi ga provodi ZOD-ovo Središte za obuku pješaštva i oklopništva (SOPiO), odnosno Bojna za temeljnu obuku. Dragovoljni ročnici koji uspješno završe standardnu obuku dobivaju vojnostručnu specijalnost (VsSp) strijelac (11A) i osposobljeni su za dužnost strijelca roda pješaštva. Time se ispunjava jedan od propisanih uvjeta za prijam u djelatnu vojnu službu. Od 2007. godine, kad je i uvedeno, dragovoljno vojno osposobljavanje provodi se u kontinuitetu i do danas ga je završilo 11 513 ročnika, od kojih je 9860 muškaraca i 1653 žene.

TEKST: Tomislav Vidaković; FOTO: Filip Klen