Prilika za usvajanje novih znanja, vještina i sposobnosti

Kadeti Hrvatskog vojnog učilišta “Dr. Franjo Tuđman” svih godina i studijskih programa u srpnju su na vojnim poligonima, vježbalištima i strelištima provodili ljetne kampove te tako u praksi primjenjivali taktičke i tehničke vještine koje su teorijski obrađivali tijekom akademske godine

Vojni poligoni i vježbališta Hrvatske vojske i ovog su srpnja domaćini kadetima Hrvatskog vojnog učilišta “Dr. Franjo Tuđman” na njihovim ljetnim kampovima. Dva tjedna boravka na terenu za kadete su prilika da objedine znanja, vještine i sposobnosti stečene u okviru obuke tijekom ljetnog semestra, ali i prilika za usvajanje novih znanja, vještina i sposobnosti.

Prvi Ljetni kamp za ukupno 103 kadeta 18. naraštaja studijskih programa Vojno vođenje i upravljanje te Vojno inženjerstvo, 22 kadeta Vojnog pomorstva te dva kadeta smjera Aeronautika, koji se nalaze na prvoj godini studija, proveden je od 11. do 23. srpnja na vojnom poligonu “Gašinci”. Tijekom 80 nastavnih sati provodilo se uvježbavanje pojedinaca u realnim vremenskim uvjetima, a kamp je koncipiran kao sinteza kratkog teorijskog izlaganja i intenzivnog praktičnog rada. Posebna pozornost posvećena je upotrebi i održavanju osobnog naoružanja i opreme te dosljednom pridržavanju mjera sigurnosti.

“Nakon uspješno završenog pripremnog kampa, obuke kroz godinu te Zimskog kampa 1, kadeti 18. naraštaja suočavaju se s izazovima Ljetnog kampa 1. Cilj Ljetnog kampa 1 obuka je kadeta u ljetnim, realnim i zemljišnim uvjetima. Uz privikavanje na rad i život na vojnom poligonu potiče se izgradnja zajedništva i podizanje razine motivacije za vojnički poziv,” rekao je zapovjednik Ljetnog kampa 1 poručnik bojnog broda Lovro Orešković. Dodao je kako su kadeti nakon uspješno završenog Ljetnog kampa 1 ispunili zahtijevane izlazne sposobnosti te će im se priznati odsluženje dragovoljnog vojnog roka, koje će se upisati i u vojnu iskaznicu.

Dojmove o svojem prvom Ljetnom kampu iznio je Lovro Marijanović, budući vojni pilot, kadet prve godine smjera Aeronautika: “Na Ljetnom kampu 1 susrećemo se sa zadaćama i izazovima koje budući časnik OSRH mora svladati. Iako smo tek počeli vojni poziv, obuku provodimo na najvišoj razini. Dani na kampu prolaze, mi se međusobno upoznajemo i gradimo timski duh 18. naraštaja kadeta. Akademski dio uspješno smo završili i spremni smo za nove izazove na putu da postanemo časnici Hrvatske vojske.”

Činjenica da na kampu provode sve ono što su teorijski obrađivali tijekom akademske godine posebno veseli kadeta 18. naraštaja smjera Vojno pomorstvo Antu Bojčića.

“Jako sam zadovoljan organizacijom te ostvarivanjem ciljeva kampa. Raduje me što u praksi primjenjujemo taktičke i tehničke vještine koje smo teorijski obrađivali tijekom akademske godine. Svaku pohvalu zaslužuju i instruktori, koji su u potpunosti predani i stavljaju nam se na raspolaganje za sve upite i potrebe. Kroz radne točke na kampu nadograđujemo znanje iz rukovanja osobnim naoružanjem, topografije, prve pomoći, NBKO-a i slično. Nadam se da će mi kamp pomoći u budućoj karijeri pomorskog časnika u OSRH,” rekao je kadet Bojčić.

Teorija i praksa

U isto se vrijeme 79 kadeta 17. naraštaja studijskih programa Vojno vođenje i upravljanje te Vojno inženjerstvo nalazilo u vojarni “Josip Jović” u Udbini, gdje su se na Ljetnom kampu 2 obučavali i osposobljavali za vođenje desetine u realnim ljetnim uvjetima.

“Ljetni kamp 2 završni je obučni događaj kojim se objedinjuju sva znanja, vještine i sposobnosti koje su kadeti stekli tijekom obuke na drugoj godini studija. U tom se razdoblju provodi taktičko uvježbavanje u realnim vremenskim i zemljišnim uvjetima. Koncipiran je kao sinteza kratkog teorijskog izlaganja i intenzivnog praktičnog rada. Kamp traje dva tjedna, odnosno 100 nastavnih sati, tijekom kojih je potrebno provesti obuku osvježenja zadaća provedenih tijekom Zimskog kampa 2 i obuke kroz godinu, preostalu planiranu obuku te završno ocjenjivanje kadeta,” objasnio je zapovjednik Ljetnog kampa 2 natporučnik Narcis Kaurinović. Objašnjava da je cilj kampa osposobiti kadete za pravilno i samostalno zapovijedanje timom/desetinom pri izvršavanju taktičkih zadaća primjenjujući načela i stilove vođenja te također načela i čimbenike taktike kroz koje bi najučinkovitije izvukli maksimum od svoje desetine u najkraćem roku.

“Pohvalio bih sve kadete 17. naraštaja za požrtvovnost i zalaganje te posebno kadete viših godina koji su se dobrovoljno javili za sudjelovanje na kampu u ulozi obučavatelja mlađih kolega. Pohvaljujem i sve djelatnike koji sudjeluju na kampu za izniman doprinos u obuci kadeta,” rekao je natporučnik Kaurinović.

Polaznica kampa skupnica Kristina Vrabec ističe kako se kadeti nalaze u ulogama zapovjednika desetina te samostalno planiraju i provode taktičke zadaće.

“Svaki kadet u desetini barem jednom dolazi u ulogu zapovjednika desetine te prolazi ocjenjivanje i evaluaciju. Imamo iznimnu čast raditi s odličnim i iskusnim instruktorima, koji su više nego voljni prenijeti znanja i iskustva stečena u karijeri i Domovinskom ratu. Osim klasične obuke, održali smo i vojne igre u kojima su se na kreativan i zanimljiv način testirale naše sposobnosti vođenja i komunikacije, a što je rezultiralo odličnim team buildingom i povezivanjem te stjecanjem povjerenja unutar desetina, što je iznimno važno u vojsci. Ovaj mi je kamp najzanimljiviji jer dobivamo slobodu izražavanja i korištenja vlastite ideje za provedbu zadaća. Prestajemo biti vođeni i prelazimo u vođe,” smatra kadetkinja Vrabec.

Njezin kolega skupnik Antonio Blaž kaže kako je najvažnija zadaća tijekom kampa unapređenje znanja, sposobnosti vođenja i zapovijedanja desetinom, tako da ih se stavlja u uloge zapovjednika desetina.

“Instruktori nas stavljaju u realne i zahtjevne situacije u kojima trebamo planirati i donositi odluke kako bismo proveli zadaću do kraja. Od nas kadeta traži se razmišljanje izvan okvira s obzirom na zemljište, protivnika i zadaću koja nas očekuje. Čast mi je imati mogućnost učiti od instruktora s dugogodišnjim iskustvom i znanjem te izrazitom željom da nam prenesu sve što mogu. To postižu zahtjevnom obukom iz taktike i vođenja,” kaže kadet Blaž.

Dva tematska dijela

Kadeti 17. naraštaja druge godine studija Vojno pomorstvo proveli su Ljetni kamp od 5. do 16. srpnja u vojarni “Admiral flote Sveto Letica-Barba” te u akvatoriju Kaštelanskog zaljeva. Ukupno 28 kadeta na kampu je objedinilo znanja, vještine i sposobnosti stečene u okviru obuke tijekom ljetnog semestra te su pritom usvajali i nova znanja, vještine i sposobnosti. Kamp je bio podijeljen u dva tematska dijela – tijekom prvog dijela proveden je napredni tečaj plivanja na kojem su kadeti usavršavali tehnike plivanja, ronjenja na dah, spašavanja unesrećenog te plivanja u odori s puškom. U drugom dijelu kampa provedena je višednevna plovidba kuterom na ruti Split – Rogoznica – Split, a sadržaj se temeljio na obuci veslanja i jedrenja. U skladu s vremenskim prilikama kadeti su veslajući i jedreći kuterom ukupno prešli 60 nautičkih milja. Tom su plovidbom stekli iskustvo i razvijali sposobnosti iz osnovnih pomoračkih vještina te obnovili takvu vrstu obuke koja se nije provodila od početka Domovinskog rata, a kojom se stječu osnovna pomoračka znanja i vještine.

U potpori provedbe kampa sudjelovale su i postrojbe Hrvatske ratne mornarice, i to Flota HRM-a s posadom i brodom DBM-81 Cetina te Središte za obuku s posadom i gumenom brodicom Leader. Zapovjednik Ljetnog kampa bio je poručnik korvete Jurica Modrić, zapovjednik voda u VI. kadetskoj satniji, te nadnarednik Mate Vrcić, instruktor za obuku.

Prema riječima sudionika kampa, obuka je provedena uspješno, a kadeti i djelatnici pokazali su visoku razinu motiviranosti i sposobnosti za takvu zadaću. Rezultati su pokazali nužnost provedbe takve obuke s budućim generacijama kadeta. Unapređenje temeljnih i razvoj dodatnih vještina, kao što je bila i spomenuta plovidba tradicionalnim načinima, kadetima kao budućim pomorskim časnicima izazov je i omogućuje im bolje upoznavanje s morem i svim onim što život s morem donosi. 

Završna faza obučavanja

Za 83 kadeta 16. naraštaja studijskih programa Vojno vođenje i upravljanje te Vojno inženjerstvo Ljetni kamp 3 provodio se na vojnom vježbalištu “Gakovo”. Trajao je dva tjedna, odnosno 100 nastavnih sati.

“Obuka tijekom Ljetnog kampa 3 završna je faza u obučavanju kadeta na trećoj godini studija. To je glavno obučno razdoblje u kojem se provodi taktičko uvježbavanje i završno ocjenjivanje usvojenih obučnih sadržaja razine pješačkog voda u realnim vremenskim i zemljišnim uvjetima. Naglasak je obučnog sadržaja na procedurama vođenja postrojbi, borbenim drilovima, taktici vod u napadu i vod u obrani,” objasnio je natporučnik Danijel Stjepanović, zapovjednik Ljetnog kampa 3. Dodao je kako je kamp koncipiran kao sinteza teorijskog izlaganja i intenzivnog praktičnog rada na terenu, planiranja i provedbe zadaće te kvalitetne raščlambe nakon djelovanja.

“Tijekom obuke pozornost se i dalje posvećuje uporabi i održavanju osobnog naoružanja i opreme te dosljednom pridržavanju svih propisanih mjera sigurnosti i rada u ekstremnim vremenskim uvjetima,” rekao je natporučnik Stjepanović.

Dojmove su iznijeli i kadeti, koji su se složili kako je Ljetni kamp 3 vrhunac njihove obuke.

“Ljetni kamp 3 definitivno je kruna naše kadetske karijere. Ovdje primjenjujemo znanja i iskustva koja smo stekli u tri godine studija i vojne obuke. Obuka je teška i izazovna. Instruktori su kvalitetni i traže maksimalan napor nas kadeta, što samim tim čini dobru pripremu za postrojbu. Raspored obuke i aktivnosti na Ljetnom kampu 3 ispunjen je od ranog jutra do kasno navečer različitim obvezama. Ujutro počinje provedba planirane operacije, ne bira se je li vrijeme loše ili idealno, radimo u realnim situacijama i realnom vremenu. Traži se naš maksimum, da dajemo sve od sebe,” rekao je Patrik Kovač, kadet treće godine studija Vojno inženjerstvo.

Da je tempo obuke zahtjevan, slaže se i kadetkinja treće godine studija Vojno vođenje i upravljanje Valentina Škrnjug.

“Mogu reći da je treća godina i naš zadnji Ljetni kamp vrhunac naše obuke. Sve što smo svladali na ranijim kampovima, što nam se ponekad činilo i manje potrebnim, sad možemo vidjeti da ima smisla i da se koristimo svim stečenim znanjem. Instruktori imaju puno strpljenja i razumijevanja. Iz dana u dan nadograđujemo znanje iz taktike voda, naravno, uz njihovu pomoć. Tempo obuke dosta je zahtjevan. Ujutro se pripremamo za operacije koje smo dan ranije planirali, a zatim slijedi njihova provedba. Nakon toga imamo ručak i poslijepodne je planiranje za idući dan, tako da stvarno nemamo puno slobodnog vremena i sve je to izazov za nas kao buduće časnike,” rekla je kadetkinja Škrnjug.

Kadeti su na kraju obučnog razdoblja imali zadatak sve naučeno povezati u cjelinu koja je obuhvaćena završnom vježbom. U okviru provedbe završne vježbe planirana je aktivnost u trajanju od 16 sati i to u dnevnim i noćnim uvjetima. Tijekom kampa provedeno je i uzbunjivanje i hodnja u uvjetima smanjene vidljivosti te na kraju završno ocjenjivanje.


Ljetni kamp 3 za ukupno 30 kadeta studija Vojno pomorstvo organiziran je u dva dijela. Prvi dio proveden je od 5. do 11. srpnja, a kadeti su imali priliku jedriti na jedrilicama jednosjedima u Kaštelanskom zaljevu. Tijekom drugog dijela kadeti će od 17. do 26. kolovoza ploviti jedrilicama klase krstaš od Splita do Malog Lošinja i nazad. Ljetni kamp 2 za kadete studijskog programa Aeronautika – vojni pilot bit će proveden u vojarnama “Pukovnik Mirko Vukušić” u Zemuniku, “Knez Trpimir” u Divuljama, “Admiral flote Sveto Letica-Barba” u Splitu te na letjelištu Lučko, a na njemu će sudjelovati sedam kadeta. Ljetni kamp 4 za kadete 15. naraštaja programa Aeronautika – vojni pilot bit će proveden u vojarni “Pukovnik Mirko Vukušić”, a sudjelovat će pet kadeta.

Pripremila: Martina Butorac

Foto: Dražen Volarić, Stefan Španić, Boris Kero, Martin Novaković, Narcis Kaurinović, Tomislav Brandt