Terenska obuka – vrhunac integracije

Ekipa Hrvatskog vojnika pratila je na poligonu “Eugen Kvaternik” dio završne vježbe na integracijskoj obuci hrvatskih i njemačkih vojnopolicijskih snaga. Riječ je o pripadnicima Multinacionalne satnije VP-a, koju su vojske dviju članica formirale u okviru NATO-ove Inicijative spremnosti

Iako mješoviti, hrvatski i njemački vojnopolicijski timovi izvrsno su proveli vježbu. Svatko je radio svoj posao kako je trebalo, bez zastoja

U početku, bio je to scenarij kakav smo često viđali na različitim vojnim vježbama: prvo vozilo u konvoju na makadamu je naišlo na improviziranu eksplozivnu napravu. Iz gustiša kraj ceste na konvoj je otvorena vatra iz jurišnih pušaka. Međutim, ovaj put, uz dobro poznate žute tablice Hrvatske vojske, neka su terenska vozila imala tablice njemačkih oružanih snaga, Bundeswehra. A iz svih su počele izlaziti vojnikinje i vojnici u hrvatskim i njemačkim odorama te s posebnim oznakama vojne policije. Naravno, slijedio je odgovor na vatru, a potom i osiguranje područja te evakuacija poginulih i ranjenih. S vremenom, kao pojačanje došla su i druga vozila te vodič s vojnopolicijskim psom, koji je tražio još mogućeg eksploziva. Bili su tu i maskirani forenzičari, tj. kriminalistički istražitelji sa svojom najlonskom zaštitnom opremom, koji su za mapiranje situacije na terenu koristili čak i suvremeni trodimenzionalni skener…

“Impresioniran sam ovim što sam vidio”

Ukratko: na poligonu “Eugen Kvaternik” kod Slunja bili smo na dijelu završne vježbe na integracijskoj obuci hrvatskih i njemačkih vojnopolicijskih snaga. Riječ je o pripadnicima Multinacionalne satnije VP-a, koju su vojske dviju članica Sjevernoatlantskog saveza formirale u okviru NATO-ove Inicijative spremnosti (NATO Readiness Initiative). Podsjetimo, saveznice su je dogovorile 7. lipnja 2018. godine. Cilj inicijative je poboljšati spremnost postojećih nacionalnih snaga i njihovu sposobnost raspoređivanja unutar Europe i preko Atlantika u cilju odgovora na nepredvidivo sigurnosno okruženje. Ne radi se o novim snagama, nego o povećanju spremnosti snaga koje saveznice imaju – snage koje bi mogle biti stavljene na raspolaganje u operacijama kolektivne obrane i odgovora na krize. Vježbu je promatrao i vojni izaslanik Savezne Republike Njemačke u Republici Hrvatskoj pukovnik Guido Altendorf, koji je kratko prokomentirao: “Impresioniran sam ovim što sam vidio.”

Hrvatska vojska nositelj je ustroja Multinacionalne satnije, čiju jezgru čini Zapovjedništvo i jedan vod iz 2. satnije Pukovnije Vojne policije OSRH, kao i vod iz 5. satnije 2. pukovnije Bundeswehrove Vojne policije (Feldjägerregiment 2) sa sjedištem u Augustdorfu na sjeverozapadu Njemačke, u saveznoj zemlji Sjevernoj Rajni-Vestfaliji. Njemački gosti u studenom su došli na dvotjednu integracijsku obuku u Hrvatskoj. Iako je riječ o postrojbama iz istog roda i Saveza, integracija inače toliko fizički udaljenih cjelina iz različitih zemalja kompleksan je posao, a obuka kod Slunja njezin je vrhunac i nezamjenjiv dio. Kako smo saznali od zapovjednika Multinacionalne satnije i 2. satnije Pukovnije Vojne policije satnika Marija Požege, obučni su ciljevi postavljeni vrlo ambiciozno. “Integracija se provodi u svih pet područja vojnopolicijskih funkcija propisanih NATO-ovim doktrinama, a razlike se mogu ogledati samo u pojedinim zakonskim regulativama određene zemlje,” objašnjava nam prvi dočasnik Satnije nadnarednik Damir Sertić. No, i sama završna vježba pokazala je da su uspjeli. “Upoznali smo se, jedni drugima na terenu prikazali procedure, opremu, vozila, komunikacijske sustave, ograničenja… I onda počeli provoditi procese integracije i razvoja interoperabilnosti, sve u skladu s dokumentima koji definiraju naše sposobnosti. Vidjeli smo da smo uigrani i da zajedničkim snagama možemo provesti sve zadaće koje bi nam mogli dodijeliti u bilo kojem području,” rekao nam je satnik Požega. Zapovjednik Bundeswehrove komponente u Satniji satnik Christian Heier prokomentirao je da su, iako mješoviti, hrvatski i njemački vojnopolicijski timovi izvrsno proveli vježbu i da je svatko radio svoj posao kako je trebalo, bez zastoja. “Kad smo stigli ovamo, svi smo bili pojedinci koji hodaju zasebno. Sad smo jedan tim koji zajednički može istrčati maraton! Možemo zajednički raditi, otići u misiju i boriti se!” slikovito je opisao satnik Heier.

Na poprište zasjede gdje je vozilo naišlo na improviziranu eksplozivnu napravu stigao je i vodič s vojnopolicijskim psom, koji je tražio još mogućeg eksploziva

Zajedničke teme i interesi

Obilazak terenskih i zatvorenih obučnih lokacija pokazao nam je kako pripadnici obiju vojski čine mladu ekipu koja, osim vojničkih i profesionalnih, sigurno ima još puno zajedničkih tema i interesa. “Interakcija nam je vrlo zanimljiva. U nekim stvarima imamo drukčiji način razmišljanja. No iz svega toga izvlačimo pozitivno, što znači da i jedni i drugi možemo iskoristiti iskustva stranih kolega kako bismo ih primijenili u svojem radu,” naglašava zapovjednik Požega. Nadnarednik Sertić govori nam da su Nijemci impresionirani načinom na koji Hrvati učinkovito provode propisane taktike i procedure i za tu hrvatsku odliku pokazuju najveći interes. “Bilo je zanimljivo vidjeti kako rade hrvatski kolege. Isprva smo imali probleme u jezičnoj komunikaciji, no mogu reći da smo tijekom obuke rasli zajedno i već za nekoliko dana sve je izvrsno funkcioniralo. Što se tiče poligona, poseban je po tome što se vremenske prilike više puta mijenjaju tijekom dana. Isto tako, njemački poligoni puno su manje brdoviti. Nadam se da će nas hrvatski kolege posjetiti u Njemačkoj iduće godine,” rekla nam je narednica Jennifer Mense.

Uzbudljiva crtica s obuke bilo je natjecanje u streljaštvu iz službenih pištolja. Hrvati su koristili svoje HS-9, a Nijemci Heckler & Kochove P8 i P30. Načini gađanja bili su: precizno te s vremenskim ograničenjem. Pobjedu je odnio hrvatski predstavnik – vojnik Mislav Cindrić (24). Karlovčanin je istaknuo da je natjecanje imalo pozitivan ton. Nitko nije razmišljao o tome da bi bilo dobro da neki drugi natjecatelj promaši, svi su se fokusirali na svoje pogotke. Na Cindrićevu stranu prevagnulo je gađanje pod pritiskom, ono s vremenskim ograničenjem, i tako je osvojio prigodnu zlatnu medalju. “Nisam se nadao pobjedi, no sad sam iznimno ponosan. Smatram da su rezultati svih vojnika dobar pokazatelj našeg zalaganja na terenu, a i tijekom godine provodimo različita gađanja,” govori nam hrvatski vojni policajac. Vezano uz obuku, istaknuo je da su se vojni policajci izmjenjivali na različitim dužnostima i zadaćama. Interakciju s Nijemcima opisao je kao nešto u čemu su svi puno naučili jedni od drugih. “Terenska obuka ključna je za integraciju multinacionalne postrojbe. Što smo dulje ovdje na Slunju, funkcioniramo sve bolje i bolje,” opisao je vojnik Cindrić. “Tu smo da iznesemo na stol sve što imamo, da to kombiniramo i uskladimo te budemo sve kvalitetniji i učinkovitiji. Na Slunju je sve bilo pažljivo planirano i provedeno. Proveli smo izvrsnu obuku, u koju je svaka strana uložila puno napora, energije i entuzijazma,” zaključio je satnik Heier.

TEKST:  Domagoj Vlahović/FOTO:  Mladen Čobanović