Uvježbavanje pričuvnih snaga OSRH

Na vojnom poligonu “Eugen Kvaternik“ od 16. do 27. rujna održana je obuka pričuvnih postrojbi OSRH po modelu bojne grupe. Riječ je o obuci višerodnog sastava postrojbi razvrstane pričuve, komplementarnog s postrojbama djelatnog sastava HKoV-a u provedbi operacija i drugih aktivnosti. Sukladno Planu predmobilizacijske obuke razvrstane pričuve po modelu bojne grupe za 2024., obuka je trajala 12 dana s ciljem podizanja razine sposobnosti zapovjedništava, manevarskih postrojbi i postrojbi borbene potpore pričuvnog stava OSRH

Pričuvne postrojbe Hrvatske vojske vitalni su dio obrambenog sustava Republike Hrvatske. S obzirom na promjenjivu prirodu suvremenih sigurnosnih prijetnji i potrebu za fleksibilnim i brzo raspoloživim snagama, redovito uvježbavanje i obuka pričuvnog sastava postao je jedan od prioriteta u jačanju ukupne obrambene spremnosti zemlje. Pričuvna komponenta Oružanih snaga Republike Hrvatske ima iznimno važnu ulogu u ispunjenju njezinih misija koje nije moguće provesti bez aktivnog sudjelovanja pričuvnog sa-stava. Dosad provedena osposobljavanja u trajanju od sedam i deset dana pokazala su se odgovarajućim modelom za obuku ključnog osoblja, obuku kritičnih specijalnosti i obuku istorodnog sastava do razine satnije. Glavni je cilj uvježbavanja pričuvnih postrojbi osigurati njihovu operativnu spremnost u bilo kojem trenutku. Obuka je usmjerena na usvajanje vojnih vještina, taktičkih znanja te jačanje timske kohezije i moralne otpornosti pričuvnika. Redovitim vježbama i simulacijama različitih kriznih situacija, pričuvne snage uvježbavaju se za djelovanje u različitim vrstama izvanrednih okolnosti. Redovite vježbe, poput ove koja je nedavno provedena na vojnom poligonu nedaleko od Slunja, pomažu u usklađivanju rada pričuvnog i aktivnog sastava vojske. Integracija ovih dviju komponenti omogućuje bolje razumijevanje zajedničkih operacija i poboljšava reakcije u stvarnim situacijama. Pričuvne postrojbe, iako nisu stalno angažirane, služe kao strateška potpora aktivnim snagama, što povećava brojnost i fleksibilnost hrvatskih Oružanih snaga. S obzirom na to da je cilj OSRH povećanje broja pričuvnika sa završenom predmobilizacijskom obukom stvoren je koncept za obuku po modelu Bojne grupe. On definira obuku temeljenu na tom konceptu tako da njezinu osnovu čine pješačke pukovnije tipa “A”, rodovske postrojbe HKoV-a te jedna namjenski organizirana satnija iz sastava Logističke pukovnije ZzP-a.

Motivacija na visokoj razini

Svrha predmobilizacijske obuke jest osposobljavanje zapovjedništava i postrojbi pričuvnog sastava za provedbu dodijeljenih misija i pripadajućih zadaća. Cilj je obuke dostići osnovnu razinu pojedinačnih sposobnosti u planiranju, pripremi, organizaciji i provedbi taktičkih zadaća kako bi u budućnosti bili spremni za provedbu zahtjevnije poslijemobilizacijske obuke. Težište osposobljavanja usmjereno je na temeljne i specijalističke vojne vještine, provedbu taktika, tehnika i procedura (kretanje, komuniciranje, reagiranje, potpora) na razini desetine te provedbu taktičkih aktivnosti i zadaća na razini voda, satnije/bitnice odnosno postrojbe u razini bojne združenih rodova. Dolazak ekipe Hrvatskog vojnika na poligon nedaleko od Slunja bila je idealna prilika da se i sami uvjerimo do koje su razine došli zacrtani planovi HKoV-a. Osim jako dobrog odaziva pričuvnika na uvježbavanje i njihove visoke motiviranosti lako se primijeti kako je vrijeme provedeno na vojnom poligonu dobro iskorišteno. Naime, svi nadređeni instruktori i zapovjednici koji su ih vodili zadnjih 12 dana zadovoljni su ostvarenim rezultatima i ciljevima koje su ostvarili. Obuka se provodila u tri faze. U prvoj fazi provodila se pojedinačna obuka osvježenja iz temeljnih i specijalističkih vojnih vještina te gađanje iz osobnog naoružanja, a u drugoj obuka razine desetina/vod/satnija u taktikama, tehnikama i procedurama pri provedbi zajedničkih zadaća i pripremno gađanje iz pješačkog, topničkog i protuzračnog oružja. Treća faza obuhvatila je integracijsku višerodnu obuku svih sastavnica bojne grupe s provedbom bojnih gađanja.

Sposobna pričuva

U vježbi su sudjelovale 1. pješačka bojna 1. pješačke pukovnije Zapovjedništva za obuku i doktrinu “Fran Krsto Frankopan”, ojačana pričuvnim postrojbama borbene potpore iz sastava HKoV-a (Topničko-raketna pukovnija, Pukovnija PZO-a, Inženje-rijska pukovnija i Bojna veze). U upravljačkom dijelu sudjeluju djelatne jezgre svih pričuvnih pješačkih pukovnija i pukovnija borbene potpore, zapovjedništva ZOD-a “Fran Krsto Frankopan” te Središta za borbenu obuku ZOD-a “Fran Krsto Frankopan”. Predzadnjeg dana uvježbavanja, na kojem se prikazivala razina postignute sposobnosti, na vježbi je bio i zamjenik zapovjednika Hrvatske kopnene vojske brigadni general Valentin Skroza te zapovjednik GOMBR-a brigadir Željko Marinov. Nakon pokazne vježbe brigadni general obratio se pričuvnicima te im zahvalio na odazivu i poručio kako su ovakva uvježbavanja nužna s obzirom na geopolitička zbivanja na europskom kontinentu te kako se u slučaju nužde za obranu moramo moći prvo osloniti na vlastite snage. Kako je i sam brigadni general istaknuo s obzirom na pokazano tijekom ovog uvježbavanja vidi se da su pričuvne snage dobro motivirane i spremne na sve izazove koje se postave pred njih.  Pričuvne postrojbe Hrvatske vojske, iako često izvan fokusa javnosti, od iznimnog su značaja za obrambeni sustav zemlje. Njihova redovita obuka i uvježbavanje ključni su za osiguravanje brzog i učinkovitog odgovora u svim vrstama kriza. Uvježbavanje tih snaga osigurava da Hrvatska vojska ostane spremna, snažna i sposobna suočiti se s izazovima modernog vremena. Kroz kombinaciju stručne obuke, taktičke spremnosti i suradnje s aktivnim postrojbama, pričuvni sastav postaje ključna komponenta sigurnosti i stabilnosti Hrvatske.

TEKST: Tomislav Vidaković; FOTO: Dino Varošanec