U konkurenciji za razvoj novog sustava za upravljanje bojišnicom (BMS) koji će koristiti indijska kopnena…
Vojnici su ono najvrednije što imamo
Hrvatska vojska mijenja se, modernizira u svim dijelovima, a ono najvrednije što imamo i na što smo beskrajno ponosni njezine su pripadnice i pripadnici, poručio je državni tajnik Drago Matanović
U vojarni “123. brigade HV” u Požegi 29. svibnja 2025. na vjernosti domovini prisegnula su 154 ročnika – 125 muškaraca i 29 žena. U obraćanju ročnicima izaslanik potpredsjednika Vlade RH i ministra obrane državni tajnik Drago Matanović podsjetio je da je prisega domovini uzvišen čin i dokaz domoljublja: “Hrvatska vojska mijenja se, modernizira u svim svojim dijelovima. Ipak, ono najvrednije što imamo i na što smo beskrajno ponosni ste vi, njezine pripadnice i pripadnici. Sustavnim poboljšanjem materijalnih i financijskih uvjeta dokazujemo da je čovjek u fokusu Ministarstva obrane i cijelog obrambenog sustava.”
Izaslanik načelnika Glavnog stožera OSRH načelnik Operativne uprave brigadni general Ivan Raos podsjetio je ročnike na 34. obljetnicu ustrojavanja Hrvatske vojske, koja je bila prethodnog dana. Pripadnici postrojbi postrojenih 28. svibnja 1991. na stadionu u Kranjčevićevoj u Zagrebu, u okolnostima prijeteće agresije prisegnuli su na vjernost domovini. Podsjetio je na kćeri i sinove iz čijih su redova izniknule postrojbe koje su u Domovinskom ratu branile i obranile domovinu i u oslobodilačkim akcijama oslobodile Republiku Hrvatsku.
Ročnik Tvrtko Ljutić, profesionalni skijaš, rekao je kako je naviknuo na vježbanje i disciplinu, iako je raspored i dinamika temeljne vojne obuke nešto drugačiji nego treninzi, pripreme i kampovi kakve prolazi kao sportaš. Motiviralo ga je stjecanje novog iskustva i želi se osobno uvjeriti kako je to biti hrvatski vojnik. O vrijednim iskustvima govorili su i vrhunski sportaši Roko Farkaš i Filip Pravdica, okićeni medaljama s nedavnog Hanžekovićeva memorijala u Zagrebu. Za atletičara Roka Farkaša biti dijelom Hrvatske vojske pozitivno je i lijepo iskustvo. Kao i njegov kolega Filip Pravdica, odluku da postane ročnik donio je u suradnji s Hrvatskim olimpijskim odborom, a kao sportaš svjestan je važnosti služenja hrvatskoj državi i njezine promocije u svijetu. Filipu je cilj služenjem u Hrvatskoj vojsci kao hrvatski građanin odužiti se domovini.
Za Danijelu Marasović iz Splita odluka da se priključi Hrvatskoj vojsci spoj je domoljublja i jedinstvenog iskustva, koje nigdje drugdje ne može steći: “Ovo je jedinstvena prilika: doći u vojarnu, osjetiti taj sustav i stegu i biti dio ovako uređene organizacije.” Marin Karavidović dolazi iz Čepina, a prijavio se u vojsku iz ljubavi prema domovini i osjećaja građanske dužnosti. “Otac i djedovi bili su branitelji i osjećam zahvalnost prema njima i svim braniteljima. Nakon temeljne vojne obuke namjeravam nastaviti karijeru u Hrvatskoj vojsci”, rekao je. Kristina Grubiša u Požegu je došla iz Drvenika, s Makarske rivijere, a na dragovoljno vojno osposobljavanje prijavila se iz želje za daljnjom osobnom izgradnjom i stjecanjem novih iskustava: “Dosadašnja iskustva apsolutno su pozitivna. Instruktori su jako predani, predavanja su raznovrsna, a samo okružje u kojem se nalazimo potiče jako lijep osjećaj zajedništva. Ovo iskustvo preporučam svim mladima zainteresiranim za daljnje unapređivanje.” Ljuba Leko dolazi iz Imotskog te kaže da joj je oduvijek bila želja služiti domovini. Otac je dragovoljac Domovinskog rata, a brat i sestra pripadnici su Hrvatske ratne mornarice. Njezin je plan nakon dragovoljnog vojnog osposobljavanja prijaviti se na specijalističku vojnu obuku i postati profesionalna pripadnica Oružanih snaga RH.
Obuka 46. naraštaja ročnika na dragovoljnom vojnom osposobljavanju započela je 19. svibnja u Bojni za temeljnu vojnu obuku u Požegi. Ukupno 150 ročnika polazi osmotjednu obuku iz temeljnih vojnih vještina po standardnom programu. Njima se pridružilo i četvero vrhunskih sportaša, koji nakon položene prisege osposobljavanje nastavljaju u matičnim klubovima. Završetak obuke drugog ovogodišnjeg naraštaja ročnika predviđen je za 15. srpnja. Uz ročnice i ročnike, članove njihovih obitelji i prijatelje, zapovjednike i instruktore, na svečanoj prisezi bio je izaslanik Predsjednika RH savjetnik Predsjednika Republike za obranu Ivica Olujić, izaslanik potpredsjednika Vlade RH i ministra obrane državni tajnik Drago Matanović, izaslanik načelnika Glavnog stožera OSRH načelnik Operativne uprave brigadni general Ivan Raos, načelnik Stožera – zamjenik zapovjednika Hrvatske kopnene vojske brigadni general Valentin Skroza, zapovjednik Zapovjedništva za obuku i doktrinu “Fran Krsto Frankopan” brigadir Dražen Batrnek, zapovjednik Središta za obuku i doktrinu logistike brigadir Mile Valentić i zapovjednik Dočasničke škole “Damir Tomljanović Gavran” brigadir Stjepan Krešić. Svi ročnici koji uspješno završe obuku bit će osposobljeni za dužnost strijelca roda pješaštva. Time ispunjavaju jedan od propisanih uvjeta za prijam u djelatnu vojnu službu. Oni ročnici koji ne žele nastaviti djelatnu vojnu službu ili ne budu primljeni u djelatni sastav raspoređuju se u razvrstanu pričuvu.
Tekst: Mirjana Kiš; Foto: Tomislav Brandt