Završetak specijalističke vojne obuke

Na vojnom poligonu “Gašinci“ proveden je završni dio specijalističke vojne obuke u trajanju od 12 tjedana te će po njezinu završetku polaznici biti upućeni u svoje nove, matične, postrojbe u Petrinji, Gospiću i Kninu…

Tri mjeseca trebala su proći kako bi ročnici koji su po završetku dragovoljnog vojnog osposobljavanja došli u priliku postati profesionalni vojnici i vojnikinje. Dosta truda i odricanja uloženo je da postanu punopravni pripadnici neke od gardijskih brigada Hrvatske vojske. Naime, da bi dobili status profesionalnog vojnika svi koji odaberu vojnički poziv nakon dragovoljnog vojnog osposobljavanja moraju proći specijalističku obuku koju provodi Bojna za specijalističku vojnu obuku. 

“Glavna je zadaća Bojne provođenje specijalističke vojne obuke roda pješaštva i oklopništva. Bojna obavlja i prekvalifikacije roda pješaštva i oklopništva, provodi i obuku razvrstane pričuve te pruža potporu Hrvatskom vojnom učilištu u rodu pješaštva i oklopništva,“ rekao je bojnik Zdenko Valjetić voditelj pododsjeka za potporu u Bojni za specijalističku vojnu obuku Središta za obuku pješaštva i oklopništva. S ponosom je istaknuo kako je jako zadovoljan radom instruktora jer oni provode obuku pojedinaca koji se onda mogu uklopiti u svaki rod i postrojbu Hrvatske vojske jer ovdje stječu temelj na kojem će dalje razvijati svoju vojničku karijeru.

Priprema prije bojevog gađanja

Motivacije ne nedostaje

“U prva dva tjedna obuke stavlja se naglasak na osvježavanje temeljnih vojničkih vještina koje su svi stekli tijekom DRVO-a nakon čega se prelazi na specijalističku obuku gdje se svi budući pripadnici OSRH upoznaju s različitim vrstama naoružanja poput automatske puške VHS-2, strojnica MK72 i M 44,“ objašnjava poručnica Tea Trajković zamjenica zapovjednika prve satnije u Bojni za specijalističku vojnu obuku dodajući kako se također na obuci uče koristiti i s RPG-om 22 protuoklopnim sredstvom dok se strijelci s bacačem granata obučavaju kako pravilno i precizno baratati s bacačem granata koji je integriran s automatskom puškom VHS.

“Zaista sam zadovoljna svojim poslom jer radim s budućnosti Hrvatske vojske. Oni su odabrali ovaj poziv i to je poticajno jer se radi o iznimno motiviranim pojedincima s kojima je lako i lijepo raditi. Na taj način pokazujemo njima, a i sebi, da je ovaj sustav u kojem svi mi radimo vrlo kvalitetan i vrijedan truda koji se treba uložiti kako bi on bio još bolji,“ zadovoljno je naglasila poručnica Trajković. Jedanaesti tjedan kruna je specijalističke obuke tijekom kojeg se provodi taborovanje s bojnim gađanjem. Polaznici u ovom dijelu obuke moraju koristiti sva znanja koja su do tog trenutka stekli poput pripreme za borbu, pravilnog maskiranja i kretanja, reagiranja na različite situacije i slično.

Laka integracija u gardijske brigade

“Kod obuke i bojnog gađanja s minobacačem od 120 mm vrlo je važno da su sudionici dobro koordinirani i da svaki član tima zna što radi i s kojim ciljem kako bi zadaća bila izvršena sigurno, brzo i efikasno,“ kaže desetnik Ivan Kordić instruktor na minobacačkoj specijalnosti. Instruktori žele polaznike naučiti da se oružja ne treba bojati i da prema njemu treba imati poštovanje jer je ipak riječ o ubojitom sredstvu koje treba koristiti na pravilan, efikasan i siguran način. Svrha je obuke razvoj maksimalno spremnog vojnika ili vojnikinje koji će se bez problema poslije integrirati u gardijske brigade. “Iznimno sam zadovoljan s ovom generacijom koja je sudjelovala na obuci. Pokazali smo da su sve izazove koje smo stavili pred njih uspješno svladali te usvojili znanja i vještine,“ rekao je natporučnik Luka Gudeljević zapovjednik druge satnije u Bojni za specijalističku vojnu obuku.

Iako se ocjenjuju pojedinci i njihovi su pojedinačni rezultati bitni, ono što čitavo vrijeme uče jest kako funkcionirati kao tim, jer gdje god da se nađu uvijek će biti dio neke veće cjeline koja mora djelovati kao jedno tijelo. “Prvi i najveći izazov kod provođenja ovakvog tipa obuke jest da svi polaznici nauče slušati i provoditi zadaće na vrijeme i točno onako kako je izrečena, te o izvršenju te zadaće izvijesti nadređene. Ova je generacija pokazala kako je dobro apsolvirala glavne postulate obuke i vrlo sam zadovoljan kako su se nosili sa svim izazovima koji su stavljeni pred njih,“ istaknuo je jedan od instruktora narednik Antonio Nađ.


“Odlučio sam postati vojnik jer me oduvijek zanimao i privlačio vojnički život i znanja koja mogu steći, a osim toga uvijek sam volio odoru Hrvatske vojske i sve ono što ona predstavlja,“ rekao je polaznik obuke vojnik Mihael Pintarić te naglasio kako je obuka izazovna, naporna, ali i zanimljiva te kako su stekli vrijedna iskustva. “Cijeli sam život sportaš i oduvijek sam željela iskusiti vojnički život, a osim toga najveća motivacija za prijavu na obuku bila je izazov za stjecanjem novih znanja i vještina. Unatoč tome što je specijalistička vojna obuka dosta izazovna uživala sam radeći sa svojim kolegama i instruktorima i svima bih preporučila da se prijave i iskuse sve čari vojnog poziva,“ kaže jedna od polaznica specijalističke obuke vojnikinja Anastasia Lakatoš.


 

Danijel Petrović kazao je kako je obuka bila zahtjevna, ali i baš onakva kakvu je htio te s nestrpljenjem očekuje nastavak svoje vojne karijere. “Ovo mi je bila želja od malena, odrastao sam uz oca vojnika, djed je bio hrvatski branitelj i čim sam napunio 18 godina prijavio sam se u Hrvatsku vojsku.“


TEKST I FOTO: Tomislav Vidaković