Zlatni strijelci Hrvatske vojske

Vojničko-dočasnički tim pripadnica i pripadnika OSRH sudjelovao je na natjecanju Schützenschnur, testiranju streljačkih sposobnosti koje organiziranju oružane snage SR Njemačke. Svi naši pripadnici pokazali su najvišu razinu preciznosti

Devet zlata na devet odora. Hrvatske vojnikinje i vojnici, za rezultate pokazane na strelištu, zaslužili su okititi svoju odoru posebnim konopom čiji je dio i medalja (Schützenschnur)

Schützenschnur je testiranje streljačkih sposobnosti koje vuče korijene još iz XVIII. stoljeća i Kraljevine Pruske, kad se dodjeljivao za izvrsno gađanje iz pješačkog naoružanja. Tradiciju danas baštine njemačke oružane snage (Bundeswehr). Sad je riječ o planskoj aktivnosti koja se održava u svrhu promoviranja natjecateljskog duha i važnosti preciznog gađanja te sigurnog rukovanja osobnim vatrenim oružjem. Vojnikinje i vojnici koji pokažu svoju klasu na strelištu zaslužuju okititi svoju odoru posebnim konopom čiji je dio i medalja  (Schützenschnur). No, i unutar Schützenschnura postoji rangiranje: ovisno o rezultatu koji postignu, strijelci kao na Olimpijskim igrama zaslužuju zlatnu, srebrnu ili brončanu medalju. Discipline na samom gađanju danas mogu varirati ovisno o vojnostručnoj specijalnosti pojedinca, ali uvijek moraju uključivati dugo i kratko pješačko naoružanje, dakle, pištolje, jurišne puške i puškostrojnice.

Gađanje je održano u Dočasničkoj školi Njemačke kopnene vojske (Heer) u gradu Delitzschu na istoku zemlje, sjeverno od Leipziga

Heterogen, ali snažan tim

Inicijativa u kojoj je vojničko-dočasnički tim pripadnika Hrvatske vojske dobio priliku iskušati se u Schützenschnuru pokrenuta je zahvaljujući suradnji Ureda prvog dočasnika OSRH te nekadašnjeg pomoćnika vojnog izaslanika Savezne Republike Njemačke u Hrvatskoj stožernog narednika Martina Mantheija. Aktivnost je bila organizirana posebno za Hrvatsku vojsku. Riječ je o jako dobrom načinu da se suradnja između dviju vojski proširi i učvrsti, posebno na tzv. taktičkoj razini. Natjecatelji su se također mogli upoznati s opremom i naoružanjem savezničke zemlje iz NATO-a. No, bilo je jasno da će pred pripadnicima OSRH, koji će dobiti priliku otići u Njemačku, stajati i određena odgovornost. Valjalo je dostojno predstaviti svoju vojsku, postrojbu i sebe kao pojedinca. Na kraju, sastavljen je heterogen tim od devetoro pripadnica i pripadnika Hrvatske vojske, različitih činova, godišta i postrojbi. U njemu su bili vođa tima časnički namjesnik Tihomir Slanac (GS OSRH), nadnarednik Tomislav Šimić (Središte za obuku pješaštva i oklopništva ZOD HKoV), nadnarednik Marinko Pavlović (Dom GS OSRH), narednik Dario Puškarić (Središte za obuku pješaštva i oklopništva ZOD HKoV), desetnica Karolina Farago,  desetnica Sanja Pilav, skupnik Ivan Brkić (Vojnoobavještajna satnija GOMBR-a), skupnik Harry Tomljanović (Dom GS-a OSRH) te razvodnik Denis Jezernik (bojna Pume GOMBR-a). Početkom studenog, zaputili su se u SR Njemačku, preciznije u  Dočasničku školu Njemačke kopnene vojske  (Heer) u gradu Delitzschu na istoku zemlje, sjeverno od Leipziga.

Dan pripreme za Schützenschnur obuhvatio je i gađanja na simulatoru

Stopostotan učinak

Naši su pripadnici u Dočasničkoj školi 6. studenog dočekani iznimno profesionalno i prijateljski, smješteni u najbolji smještajni objekt u cijelom kompleksu. “Domaćini su se potrudili da se osjećamo ugodno cijelo vrijeme boravka“, rekao je za Hrvatski vojnik vođa tima časnički namjesnik Tihomir Slanac. Unatoč tome, radni raspored koji je čekao naše vojnikinje i vojnike nije dopuštao puno odmora i opuštanja. Sutradan nakon dolaska, njemački su instruktori s njima proveli obuku osvježenja u sigurnom rukovanju osobnim vatrenim oružjem, a zatim i gađanja na simulatoru. Desetnica Pilav poslije je pohvalila mogućnosti koje pruža simulator: “Daje vrlo realističnu sliku o tome kako izgleda njemačko strelište, baš kao i podatke o pogodcima, vremenu opaljenja itd.“ U svakom slučaju, moderna tehnologija pomogla je Hrvatima, kad se uzme u obzir da su gađali oružjima koje inače ne zadužuju niti koriste. Doduše, jurišnu pušku H&K G36 kalibra
5,56 x 45 mm viđamo u OSRH, ali uglavnom u specijalnim postrojbama, a njihovih pripadnika nije bilo u Njemačkoj. Desetnica Farago istaknula je zadovoljstvo zbog prilike da gađa iz pištolja H&K P8 kalibra 9 x 19 mm. Naime, riječ je o oružju koje u svijetu koriste gotovo isključivo njemačke vojne i policijske postrojbe, pa je iskustvo iz Delitzscha bilo jedinstveno. Kulminacija cijelog događaja za naš je tim nastupila trećeg dana boravka u Njemačkoj, 8. studenog. Tad je bio red na pripremna gađanja za Schützenschnur i samo natjecanje. Iz pištolja se gađalo s  udaljenosti od 20 metara  na padajuće grudne mete. Za zlatnu medalju trebalo je pogoditi svih pet meta s pet metaka pravilnim redoslijedom. Gađanje iz jurišne puške bilo je nešto raznovrsnije. Gađalo se s udaljenosti od 200 metara (stojeći stav s naslonom, četiri metka), 150 metara (ležeći stav bez naslona, četiri metka), 100 metara (stojeći stav, dva metka i klečeći stav, dva metka) te 80 metara (stojeći stav, dva metka i klečeći stav, dva metka) na padajuće grudne mete. Za zlatnu medalju trebalo je pogoditi mete pravilnim redoslijedom s najmanje 13 od ukupno 16 metaka. I, pod svim tim pravilima i uvjetima su svi, ali baš svih devetero pripadnika OSRH, uspjeli steći konope i medalje Schützenschnur. Ali ne bilo kakve, nego one zlatnog sjaja, namijenjene samo najboljima, najpreciznijim strijelcima! Hrvatske vojnikinje i vojnici imali su stopostotan zlatni učinak! “Bilo je izazovno, ali i zanimljivo. Bili smo dobri,“ skroman je komentar nadnarednika Šimića.

Hrvatski tim iznimno se dobro priviknuo na jurišnu pušku H&K G36 kalibra 5,56 x 45 mm, pištolj H&K P8 kalibra 9 x 19 mm te puškostrojnicu H&K MG5 kalibra 7,62 x 51 mm
Dio hrvatskog tima na prijmu kod načelnika GS-a OSRH

Čestitke strijelcima, zahvala domaćinima

Nakon gotovo pa nevjerojatnog trećeg dana, četvrtog su hrvatske vojnikinje i vojnici imali priliku i da bez opterećenja rezultatom gađaju iz još jednog njemačkog službenog streljačkog oružja, puškostrojnice H&K MG5 kalibra 7,62 x 51 mm. Naravno, precizni pogodci niti tu nisu izostali, ali zlato je već bilo zasluženo dan prije. “OSRH može biti ponosan na naše pripadnike zbog postignutih rezultata, ali i zbog načina na koji su još jednom predstavili hrvatskog vojnika u međunarodnom okružju,“ rekli su nam 4. prosinca naši sugovornici iz Ureda prvog dočasnika OSRH. Tog dana, svih devetero zlatnih hrvatskih strijelaca u prostorijama Glavnog stožera OSRH primio je  načelnik GS-a admiral Robert Hranj. Čestitkama hrvatskim strijelcima pridružio se i vojni izaslanik Savezne Republike Njemačke u Hrvatskoj pukovnik Guido Altendorf.

Zahvalivši pukovniku Altendorfu i njemačkom OS-u na organizaciji aktivnosti, admiral Hranj poručio je da događaji poput  Schützenschnura pridonose dobrim odnosima među vojskama savezničnih i partnerskih zemalja. “Čestitam vam i zahvaljujem na izvanrednoj preciznosti. To je bila prilika da pokažete koliko ste dobri, a uvijek morate težiti tome da budete najbolji,“ poručio je strijelcima admiral Hranj. Zanimljivo, pukovnik Altendorf i sam ima iskustvo sudjelovanja na natjecanju Schützenschnur, pa je istaknuo da je svjestan koliko je ono zahtjevno. “Rezultati koje ste postigli su sjajni“, rekao je njemački vojni izaslanik hrvatskim vojnicima, dodajući da su njihovim dostignućima bili impresionirani i djelatnici  Dočasničke škole Njemačke kopnene vojske. Voditelj tima OSRH u Njemačkoj časnički namjesnik Tihomir Slanac zahvalio je pukovniku Altendorfu na iznimno lijepom prijmu i smještaju koji su imali u Njemačkoj te rekao kako je ostao impresioniran načinom na koji je događaj organiziran.

TEKST: Domagoj Vlahović; FOTO: Filip Klen, GS OSRH