DRVO ŽIVOTA

Osim što je smješten na iznimno lijepoj lokaciji u samom središtu grada, spomenik poginulim braniteljima u Bjelovaru sigurno je jedan od najoriginalnijih u Hrvatskoj

Spomenik izgleda zaista netipično, ali i impresivno, te se uklapa u park u staroj gradskoj jezgri

Trg Eugena Kvaternika samo je središte Bjelovara. Osim što ga velikim dijelom čini zeleni park, vidi se da je jako dobro arhitektonski i urbano osmišljen i izgrađen, u savršenom obliku kvadrata. U središtu parka je paviljon, a među ostalim, omeđuje ga zgrada gradske uprave (nekadašnja vojarna izgrađena sredinom XVIII. stoljeća) i barokna katedrala svete Terezije Avilske. Upravo u blizini katedrale spomenik je koji podsjeća na noviju povijest grada. Nazvan je Drvo života i posvećen poginulim braniteljima Domovinskog rata.

Kako skulptura ide prema vrhu, “iz spaljenog drveta niče cvijet novoga života”

Kao i mnogi drugi hrvatski gradovi, u vrijeme hrvatske borbe za slobodu i neovisnost Bjelovar je najteže trenutke proživljavao ujesen 1991. godine. U gradu s bogatom vojnopovijesnom tradicijom bilo je više baza i objekata kojima je upravljala bivša JNA. Već tijekom kolovoza situacija je postala vrlo teška i napeta, s čestim neprijateljskim provokacijama, pa i oružanim. U rujnu je strategija blokade i oslobođenja vojarni u Hrvatskoj počela donositi opipljive rezultate. I onda, 29. rujna, došao je odlučujući dan za Bjelovar. Postrojbe Zbora narodne garde i Specijalne policije MUP-a te odredi Narodne zaštite počeli su oslobađati vojne objekte po gradu i okolici. Zahvaljujući hrabrosti i snalažljivosti, u tome su i uspijevali, te tako zadali velik udarac ne samo neprijateljskim ambicijama u Bjelovaru nego i na razini
cijele Hrvatske. Hrvatske su snage uz ostalo preuzele veliku količinu vojnog naoružanja i opreme. Nažalost, oslobađanje Barutane stajalo je života 11 hrabrih branitelja iz bjelovarskog kraja. Njihova imena, kao i imena još desetaka poginulih heroja iz Bjelovara i okolice, danas stoje urezana u spomen-ploče postavljene na donjem dijelu Drva života. Uz imena su godine rođenja, datum smrti te mjesto u kojem su preminuli.

Deblo je obuhvaćeno stiliziranim zrnima krunice, koja znače nadu u Božju pomoć i pobjedu

U temeljima slobode i države

Osim što je smješten na iznimno lijepoj lokaciji u samom središtu grada, Drvo života sigurno je jedan od najoriginalnijih spomenika posvećenih Domovinskom ratu u Hrvatskoj. Njegov izgled potpuno je nekonvencionalan. Autor spomenika je arhitekt Mladen Gregurić, a uz skulpturu stoji i infoploča s objašnjenjem cijele zamisli. Dakle, Drvo života alegorija je o neprekidnoj obnovi života, koji se uvijek kao ptica Feniks rađa iz zgarišta ljudske mržnje. Temelji drveta, tj. hrasta, spaljeni su, što simbolizira pokušaj uništenja hrvatskog naroda i države. Međutim, deblo je obuhvaćeno stiliziranim zrnima krunice koja znače nadu u Božju pomoć i pobjedu. U tom su temelju i imena branitelja koji su svojim životima onemogućili te zločinačke pokušaje, branitelja koji stoje u temeljima slobodne, moderne, neovisne hrvatske države. I, kako skulptura ide prema vrhu: “(…) iz spaljenog drveta niče cvijet novoga života koji na svojem vrhu nosi znak hrvatske državnosti i identiteta – kuglu s ugraviranim kvadratnim poljima hrvatskog grba i latinskim križem kojem su Hrvati pripadali od dolaska na ove prostore.” Spomenik izgleda zaista netipično, ali i impresivno, te se uklapa u stari park u staroj gradskoj jezgri. Za kraj, vrijedi citirati još neke od riječi s infoploče: “Ovi ljudi omogućili su ostvarenje prava svakog čovjeka na slobodu, kao vrhunske vrijednosti ljudske civilizacije (…)”.

TEKST I foto: Domagoj Vlahović