ASDA 2025 – Novo vrijeme za obrambenu industriju

Netom završena Jadranska vojna i zrakoplovna izložba i konferencija, ali i sve što se ovih godina događa u globalnom vojnom, obrambenom  i sigurnosnom sektoru, dovode do zaključka da iduća izložba može biti samo još veća, baš kao i interes izlagača, izaslanstava i posjetitelja

Njemačko-francuska tvrtka KNDS na vanjskom je prostoru ASDA-e izložila demonstracijski tenk Leopard 2A8. Nabava tenka tog tipa najavljena je za OSRH, pa je interes bio i veći

Nakon osmog izdanja, Jadranska vojna i zrakoplovna izložba i konferencija definitivno je potvrdila međunarodni status. To smo, uostalom, zaključili i u tekstu koji je Hrvatski vojnik objavio neposredno nakon zatvaranja zagrebačke izložbe (opširnije v. tekst ASDA 2025 – Međunarodna ekspanzija, HV br. 732). Iza zaključka stoje brojevi o dosad najviše tvrtki-izlagača: u zahvalnici koju su organizatori iz američke tvrtke TNT Productions poslali svima koji su na bilo koji način bili dijelom izložbe u Areni, stoji da je bilo “230+ izlagača iz 28 zemalja“. Naravno, ekipa Hrvatskog vojnika pokušala je obići što više izložbenih prostora i porazgovarati s predstavnicima tvrtki. Iz informacija koje smo saznali i izložaka koje smo vidjeli, jasno je da globalna obrambena (vojna) industrija ulazi u novo vrijeme, u razdoblje velike ekspanzije i vraća značaj koji je počeo slabiti završetkom hladnog rata. Razlog tome je jasan: goleme promjene u europskoj i svjetskoj sigurnosnoj situaciji koje su uzrokovale snažne potrebe za modernizacijom i proširenjem obrambenih sposobnosti u gotovo svim zemljama svijeta. Industrija se tržišno i proizvodno prilagođava tim promjenama, ali i novim vojnim doktrinama koje su se nametnule temeljem iskustava iz područja trenutačno zahvaćenim ratovima i sukobima većeg ili manjeg intenziteta. Isto tako, vojna industrija opet će preuzeti jednu od vodećih uloga u općenitom globalnom tehnološkom razvoju. Jednostavno, to joj nameću sve veći i kompleksniji zahtjevi korisnika.

Sve što smo naveli vrijedi i za hrvatsku obrambenu industriju, koja ulazi u razdoblje najvećeg intenziteta nakon Domovinskog rata. No, za razliku od početka 1990-ih kad je bila pod embargom kao i cijela zemlja, danas je poželjan partner stranim kolegama. Velik plus joj je činjenica da potječe iz zemlje koja je članica NATO-a i Europske unije, što je vrhunska referencija sama po sebi. Time su joj olakšani izvoz, sklapanje partnerstava i pristup tehnologijama čak i najvećih imena svjetskog tržišta. Na ASDA-i se jasno vidjelo i da su naše tvrtke jako zanimljive snažnim vojnim industrijama zemalja koje nisu članice EU-a, poput Turske i Izraela. Potencijalan su im partner za plasman na tržište EU-a, organizacije koja namjerava investirati velika financijska sredstva u ojačanje obrambenih sustava svojih članica.

Bez obzira na sve mogućnosti međunarodne suradnje, naša obrambena industrija nastoji sačuvati i određenu razinu samodostatnosti. U tome ima i potporu države: ministar obrane Ivan Anušić na otvorenju je izložbe 8. travnja naglasio kako Hrvatska aktivno radi na razvoju svoje obrambene industrije, s ciljem postizanja veće održivosti i samostalnosti u proizvodnji opreme i naoružanja za vlastite oružane snage. A taj razvoj pretpostavlja međusobnu suradnju hrvatskih tvrtki, koja se uvelike ogledava kroz rad dviju institucija: državne Agencije Alan i Hrvatskog klastera konkurentnosti obrambene industrije.

Tisuću kaciga dnevno

Agencija Alan na svojem je štandu pokazala neke zanimljive hrvatske prototipove oružnih sustava. U portfelju su bili prototip rakete 122 mm za višecijevne lansere poput Grada, prototip predfragmentirane minobacačke mine 120 mm i prototip granate 40 x 51 mm. Tijelo rakete 122 mm razvija više hrvatskih tvrtki, a Alan je voditelj konzorcija. Domet je 19,9 km. Predfragmentirana minobacačka mina PREF-120 nedavno je testirana, a Alan prati razvoj i testiranje tog proizvoda s mogućnošću buduće suradnje s proizvođačima. Vanjsko kućište izrađeno je od aluminijske cijevi. Unutar vanjskog omotača, koji okružuje eksplozivno punjenje, nalazi se 4200 fragmenata u obliku čeličnih kuglica promjera 6 mm. Maksimalan domet iznosi 6340 m. Prototip granate 40 x 51 mm svojevrsna je evolucija u odnosu na poznate granate 40 x 46 mm, a namijenjene su ručnim bacačima granata. Predstavljen je i mini leteći dron MRM-2 naoružan bombom s daljinskim upaljačem. Osim toga na štandu su bile izložene protutenkovske mine TMRP-6 (Tenkovska Mina Razorno-Probojna) za kojima je velika potražnja na tržištu. Zemlje poput Ukrajine, Poljske te Baltičke zemlje kupuju velike količine protutenkovskih mina. Predstavljen je i novi brod šibenske tvrtke Shadow Nautics koji se planira nadograditi i ponuditi Ministarstvu obrane kao ophodni gliser. Na štandu su bile izložene i personalne balističke ploče različitih razina zaštite, a u planu je predstavljanje balističkog oklopa za Patriju kao i oklopa za robotska vozila, prema standardu STANAG 4569 razine 2 i 3.

Kao i uvijek, među najatraktivnijim unutarnjim izložbenim prostorima bili su i oni koji su pripadali dvjema hrvatskim tvrtkama koje u svojim područjima spadaju u svjetski vrh. HS Produkt privukao je niz posjetitelja svojevrsnom europskom sajmenom premijerom kratke strojnice Kuna (opširnije v. tekst Kuna – nova hrvatska kratka strojnica, HV br. 731), a puške VHS2 i pištolji u raznim inačicama već su uobičajeni magnet za profesionalce, ali i sve zainteresirane za streljačko naoružanje koje dolazi iz pogona u Karlovcu. Hrvatski proizvođač kaciga Šestan-Busch izložio je paletu višefunkcionalnih kaciga, s naglaskom na model BK-ACH i izvedenice. Novitet je dodatak za kacigu koji se jednostavno nalijepi sprijeda i straga. Taj dodatak na sebe prima prvi kinetički udar te apsorbira energiju na ostali dio kacige. Napravljen je od novog kompozitnog materijala i ima zaštitu razine 4 što je dovoljno za projektil brži od 700 m/s što odgovara brzini metka iz jurišne puške AK-47. “Prvi smo na svijetu ponudili jednu takvu zaštitu“, rekao je suvlasnik tvrtke Alojzije Šestan, dodajući da su pogoni u Prelogu povećali kapacitet proizvodnje na više od tisuću kaciga na dan.

Glavna zvijezda sajma

Vanjski je dio ovogodišnjeg sajma bio možda i najatraktivniji, jer su, uz proizvođače, veće oružne sustave izložili i OSRH te Američka kopnena vojska (US Army). Ondje je bila i najveća zvijezda ovogodišnje ASDA-e: njemačko-francuska tvrtka KNDS, preciznije njezina njemačka sastavnica KNDS Deutschland, izložila je demonstracijski tenk Leopard 2A8. Nabava tenka tog tipa najavljena je za OSRH, pa je interes bio i veći. Ugradnjom novih sustava i poboljšanog oklopa, borbena masa povećana je na 69 tona, no ona ovisi o konačnoj razini opremljenosti. Tenk zadržava klasičnu konfiguraciju s četveročlanom posadom, što je standard za seriju Leopard 2. Jedna od najimpresivnijih značajki je glavni top – poboljšani Rheinmetallov L/55A1 glatke cijevi kalibra 120 mm. Ta inačica već dokazanog topa omogućava veću početnu brzinu projektila i bolju probojnost oklopa na većim udaljenostima. Tenk može koristiti različite vrste streljiva uključujući protuoklopne potkalibarske projektile (APFSDS), visokoeksplozivne protutenkovske granate (HEAT) i višenamjenske projektile. Za sekundarno naoružanje, pored spregnute strojnice i bacača dimnih granata, Leopard 2A8 može biti opremljen daljinski upravljanom oružnom stanicom (RCWS), što osigurava dodatnu zaštitu protiv pješaštva i lakih oklopnih vozila bez potrebe da posada napušta tenk.

Najznačajnije poboljšanje Leoparda 2A8 implementacija je aktivnog zaštitnog sustava (APS) EuroTrophy, adaptacije izraelskog sustava Trophy. Sustav podrazumijeva 360-stupanjsku radarsku pokrivenost i presreće dolazeće projektile prije nego što mogu pogoditi vozilo. Sustav se sastoji od nekoliko radara EL/M-2133 koji detektiraju i identificiraju projektile usmjerene prema tenku. Potom aktiviraju lansere koji ispaljuju projektile za uništavanje prijetnje prije nego što pogodi tenk. Ta značajka povećava razinu preživljavanja tenka i posade, posebno protiv modernih protuoklopnih sustava.

Za pasivnu zaštitu Leopard 2A8 podrazumijeva najnoviju generaciju višeslojnog kompozitnog oklopa. Dodatno je ojačan za zaštitu protiv kazetnog streljiva. Modularni dizajn oklopa omogućava prilagodbu specifičnim zahtjevima različitih bojišnih scenarija, što je iznimno važno u asimetričnom ratovanju. Tenk također može biti opremljen sustavom upozorenja na lasersko zračenje koji može detektirati kada je tenk meta laserskih daljinomjera ili označivača ciljeva. To omogućava posadi da reagira na potencijalnu prijetnju prije nego što je ispaljen projektil.

Štand HS Produkta magnet je za profesionalce, ali i sve zainteresirane za streljačko naoružanje koje dolazi iz pogona u Karlovcu

Leoparda 2A8 pokreće turbodizelski motor MTU MB 873 Ka-501 V12 koji razvija 1500 KS. U kombinaciji s Renkovom transmisijom HSWL 354, on omogućava tenku postizanje maksimalne brzine do 65 km/h i operativni domet do 400 km na cesti. U tenk su integrirane tehnologije C4I (Command, Control, Communications, Computers, Intelligence) koje poboljšavaju svijest o situaciji i proces odlučivanja i zapovijedanja, a time i bolju koordinaciju s drugim jedinicama i sustavima na bojištu.

Za udobnost posade i optimalan rad opreme, Leopard 2A8 ima sustav hlađenja prostora za posadu kapaciteta do 10 kW. Opremljen je i pomoćnom jedinicom za napajanje (APU) koja pruža izlaz od 20 kW za podršku sustavima na tenku kad glavni motor ne radi. Na unutarnjem izložbenom prostoru, KNDS je pokazao makete tenka Leopard 2A7+ i haubice PzH 2000, koju smo mogli vidjeti i vani na izložbenom prostoru Hrvatske vojske.

Makete besposadnih letjelica turske tvrtke Baykar

Još toga iz Njemačke

Spomenuti Rheinmetall na štandu je predstavio makete oklopnog vozila za izvlačenje Büffel/Buffalo, mobilnog protuzračnog sustava Skyranger i stacionarnog protuzračnog sustava Skyshield, kamiona HX3 te paletu streljiva. Büffel/Buffalo temeljen je na platformi Leoparda 2, namijenjen izvlačenju i popravku teško oštećenih tenkova i drugih vozila na bojištu. Može izvlačiti vozila do 80 tona (MLC 80). PZO sustav Skyranger može biti opremljen revolverskim topom 35 mm KDG ili 30 mm KCE, oba s visokom stopom paljbe (do 1000 metaka/min za 35 mm). Sustav koristi streljivo AHEAD za uništavanje dronova, raketa, minobacačkih granata i drugih zračnih prijetnji. Skyranger je dizajniran za integraciju na različite platforme (kotačne, gusjenične), a razvija se i mogućnost ugradnje laserskog oružja i naprednih raketnih lansera (npr. SkyKnight rakete dometa do 10 km).

Skyshield je stacionarni, ali lako prenosiv sustav kratkog dometa, razvijen za zaštitu ključnih objekata i vojnih baza od zračnih prijetnji i projektila (C-RAM). Osnovu vatrene moći čine dva revolverska topa 35 mm (do 1000 metaka/min), uz mogućnost integracije raketnih modula za proširenu zaštitu. I taj sustav koristi streljivo AHEAD koje formira oblake subprojektila za uništavanje brzih zračnih ciljeva, uključujući dronove i rakete. Rheinmetallovi kamioni HX3, najnovija generacija iz serije HX, istaknuti su kao vrlo prilagodljivi. Dostupni su u konfiguracijama od 4 x 4 do 10 x 10, što omogućuje širok spektar primjena – od prijevoza vojnika i opreme, preko logističke potpore, do integracije specijaliziranih sustava poput radara ili protuzračnih oružja.

Od većih njemačkih tvrtki na sajmu bila je i brodograđevna grupa Lürssen, koja odnedavno posluje pod brandom NVL Group (Naval Vessels Lürssen). U Areni je izložila maketu korvete C90 koju predstavlja kao plovilo za širok spektar pomorskih zadaća. C90 je brod duljine 90 metara, s deplasmanom od 2300 tona. Postiže brzinu do 22 čvora i ima autonomiju do 6000 nautičkih milja. Posadu čini oko 60 članova, uz mogućnost smještaja dodatnih 25 osoba. Korveta je opremljena sa 16 vertikalnih lansirnih ćelija (VLS), koje mogu nositi PZO projektile kao što je ESSM (Evolved Sea Sparrow Missile). U oružnom paketu mogu biti i protubrodske rakete (npr. Naval Strike Missile), glavni top 76 mm, sekundarni top 35 mm, dva trostruka torpedna lansera te sustavi za elektroničko ratovanje i obranu od projektila. C90 koristi napredne radarske sustave (npr. CEA 3D radar), elektrooptičke i infracrvene senzore, te Saabov borbeni sustav 9LV. Integriran je i sonar za protupodmorničko djelovanje, uz opcijski vučeni sonar. Na krmi se nalazi hangar i sletna paluba za srednje mornaričke helikoptere.

Partneri u razvoju i proizvodnji zaštitnih kaciga svjetske klase –Alojzije Šestan (desno) i Edwin Busch

Turski iskorak

Ambiciozan nastup na ASDA-i imale su tvrtke iz Turske. Najveći štand imao je ASELSAN, koji je izložio i brodsku oružnu stanicu SMASH: njome su opremljena dva broda Obalne straže RH klase Omiš. Zanimljivo, prvi ASELSAN-ov susjed na sajmu bio je graditelj tih sustava, hrvatski Brodosplit, čiji su predstavnici tvrtke izrazili zadovoljstvo performansama OOB-a 31 Omiš i OOB-a 32 Umag. ASELSAN je izložio i svoj elektrooptički sustav ASELFLIR-500 kojim će biti opremljene buduće besposadne letjelice OSRH – TB2 Bayraktar. Njihov proizvođač, tvrtka Baykar, također se predstavio na ASDA-i s nekoliko maketa. TB2 je najpoznatiji Baykarov proizvod, operativno je dokazan i izvozi se u više od 30 zemalja, uključujući Kosovo, Poljsku i Ukrajinu. Nova generacija TB2T-AI ima turbomotor i integrira umjetnu inteligenciju. Dron može dosegnuti visinu više od 9000 metara za manje od 30 minuta, ima povećanu brzinu i nosivost, te koristi tri AI računala za automatsko prepoznavanje ciljeva, optimizaciju ruta i potpuno autonomne operacije, uključujući povratak u bazu bez ljudske intervencije.

U razvoju je i Bayraktar TB3 – prvi turski borbeni dron dizajniran za operacije s nosača zrakoplova. Ima sklopiva krila, 280 kg nosivosti, 24+ sata izdržljivosti i može nositi raznovrsno naoružanje, uključujući precizno vođene projektile i rakete. TB3 je sposoban za operacije izvan dometa vizualne linije (BLOS), što ga čini pogodnim za pomorske i ekspedicijske misije. Pokazana je i maketa veće borbene letjelice Akıncı koja pripada klasi HALE (High-Altitude Long-Endurance) i dizajnirana je za misije koje su do sada bile rezervirane za borbene avione s posadom. Prva je turska besposadna letjelica sposobna lansirati krstareće projektile i sofisticirane vođene bombe. Može služiti kao platforma za izviđanje, elektroničko ratovanje i C4I misije. Ako Baykar uspije potpuno realizirati projekt letjelice Kızılelma, čiju smo maketu također vidjeli, bit će to radikalan iskorak za vojne besposadne sustave. Trebala bi biti sposobna za zračne borbe, napade na ciljeve u dubini, suzbijanje neprijateljskog PZO-a i djelovanje s nosača zrakoplova.

Za pripadnike kopnenih postrojbi koji su posjetili Arenu najatraktivniji štand iz Turske svakako je bio onaj tvrtke MKE, specijalizirane za streljačko oružje i pješačko streljivo. Viđena je automatska puška MPT-76MH (u kalibru 7,62 x 51 mm), precizna puška KNT-76 (u kalibru 7,62 x 51 mm), automatske puške MPT-55 i MPT-55K1A1 (u kalibru 5,56 x 45 mm), kratke strojnice T94SD, MOT-919 i MP5A3 (u kalibru 9 x 19 mm), te snajperska višekalibarska puška KN-12 (u kalibrima 7,62 x 51 mm i 8,59 x 69 mm).

Predstavili su se i turski vojni brodograditelji: Dearsan Shipyard izložio je makete ophodnog broda klase Tuzla, korvete C92, korvete C74 (Ada), fregate F 142, izvanobalnog ophodnog broda OPV 76, ali i besposadnog površinskog plovila USV 15. Tvrtke ASFAT i STM izložile su maketu prve turske domaće fregate TCG Istanbul (F-515), korvete PN MILGEM, razarača TF-2000 i prve turske domaće podmornice STM500.

Švedski Saab predstavio je i simulacijske sustave za obuku kopnenih snaga

Skandinavski štandovi

Nakon manjeg štanda u Zadru prije dvije godine, švedski je Saab u zagrebačkoj Areni opet bio vrlo zapažen i to s nizom različitih sustava. Atraktivno je izgledala maketa lansera i projektila sustava RBS15 Mk3 (Gungnir) predviđenog za napade na ciljeve na moru i kopnu. Podsjetimo, Hrvatska ratna mornarica raspolaže sa starijom inačicom tog sustava. Predstavljeni su i simulacijski sustavi za obuku kopnenih snaga, primjerice korisnika višenamjenskih/protuoklopnih sustava Carl-Gustaf M4, AT4 i NLAW. Osim toga prikazani su simulacijski sustavi za vojnike (Personnel Detection Device – PDD), borbena vozila (Vehicle Weapon Simulators) i minobacač. Zanimljiv je i sustav GLSDB (Ground-Launched Small Diameter Bomb), bomba malog promjera za lansiranje s kopna koja služi za napade na visokovrijedne mete uz preciznost od jednog metra duboko u neprijateljskom teritoriju na udaljenosti do 150 km. Prikazana je inačica s lansirnim kontejnerom koji se može postaviti na vozilo ili samostalno rasporediti. Za pomorske snage, SAAB je predstavio ophodno plovilo Littoral Mission Vessel (LMV) dizajnirano za širok raspon misija u priobalnim područjima. Zasad ga koristi singapurska ratna mornarica.

Pregledno prikazana bogata paleta streljiva norveškog Nammoa

Iz Skandinavije je došao i norveški Nammo i to s paletom streljiva u kategoriji srednjeg kalibra, od 20 do 57 mm. Seriju u kalibru 25 mm uglavnom koriste borbena vozila pješaštva ili zrakoplovi: većina metaka su visokoeksplozivne (HE) ili višenamjenske (MP) inačice. Potonji omogućuje korisniku kombiniranje probijanja oklopa s eksplozivnim sposobnostima. Primjerice, može ga koristiti BVP M2A2 ODS Bradley. Nammo je posebno ponosan na streljivo APEX 25 mm x 137, dizajnirano za avion F-35. Pokazao je i seriju u kalibru 30 mm namijenjenu za borbena vozila pješaštva. Streljivo naširoko koriste topovi kao što su Bushmaster II MK44, Mauser MK 30-2 ili DLS CAMGUN te uključuje MP (višenamjenske), AP (probojne) i HE (visokoeksplozivne) inačice. Jedni su od rijetkih u svijetu koji u tom kalibru imaju metak Swimmer za ciljeve pod vodom. Tvrtka je reklamirala i prijenosni jednokratni protuoklopni sustav M72. Namijenjen je za djelovanje protiv lakih oklopnih vozila, u kalibru je 66 mm i ima masu od 5,8 kg. Učinkovit je na udaljenosti do 350 metara. Postoje i druge inačice, za djelovanje protiv infrastrukture, odnosno u smanjenom kalibru 42 mm kao i klasična povećanog djelovanja (Enhanced Capacity). Maksimalna udaljenost gađanja ovisno o inačici može biti 1000 pa i 1200 metara.

Štand WB Groupa, najveće obrambene tvrtke u Poljskoj u privatnom vlasništvu

Rastuće tvrtke iz Poljske

Među obrambenim industrijama koje rastu najviše u svijetu svakako je Poljska. Pozornost u Zagrebu privukao je štand WB Groupa, najveće obrambene tvrtke u Poljskoj u privatnom vlasništvu. Pokazano je, među ostalim, lutajuće streljivo (loitering munition) Warmate koje ima mogućnosti napada u rojevima. Leti brzinom od 150 km/h i ima domet do 30 km. Integrira termobarične i visokoeksplozivne bojne glave, a može djelovati čak i nakon gubitka veze s operaterom. Poljaci nude i Flyeye, modularnu besposadnu letjelicu s dualnom kamerom (vidljiv spektar i infracrveni) koja omogućuje brzo prebacivanje između videosignala. Lansira se ručno, a ima autonomiju leta više od dva i pol sata te dolet do 180 km.

Predstavljena je i daljinski upravljana oružna stanica ZMU RCWS opremljena strojnicom Browning M2 i modulom EYEQ LAND AI za poboljšanu svijest o situaciji. Isto tako, viđen  je i softverski definirani radio PERAD 6010 s MANET mrežom. Uređaj se može koristiti kao prijenosni ili u vozilu. PERAD ima mogućnost povezivanja s U-GATE osobnim zapovjedno-promatračkim sustavom. U-GATE podrazumijeva pristup digitalnoj karti i proširenoj stvarnosti s označenom lokacijom vlastitih i neprijateljskih postrojbi. Omogućuje također kontrolu lutajućeg streljiva i daljinski upravljanog oružja. Naravno, u segmentu komunikacija na ASDA-i još je jednom pokazan hrvatski softverski definirani radio Takrad koji razvijaju tvrtke RIZ Profesionalna elektronika te Impel.

Tvrtka MBDA prikazala je, među ostalim, makete različitih inačica projektila MICA

Iz Poljske je došla i tvrtka Miranda, proizvođač visokotehnoloških višespektralnih kamuflažnih sustava. Njihova rješenja među kojima su kamuflažne mreže i proturadarske unutarnje omotače iskrivljuju toplinski potpis skrivenih predmeta. Najpoznatiji je proizvod višespektralni kamuflažni sustav Berberys. Poljska vojska koristi ga od 2007. godine za maskiranje vozila, zapovjednih mjesta i objekata. Osim statičkih kamuflažnih sustava, Miranda je razvila i kamuflaže za vozila koji se koriste tijekom mirovanja i tijekom kretanja. Među poznatim je primjenama korištenje na poljskim oklopnim transporterima Rosomak u inačici zapovjednih vozila. Mobilni kamuflažni sustav pruža višespektralnu zaštitu (UV, VIS, NIR, TIR, RADAR) i mijenja termalne i radarske potpise vozila. Posebno je važno što oponaša teksturu prirodnog okruženja i njegovih elemenata, poput lišća, vegetacije ili konfiguracije terena. Miranda proizvodi i 3D statičke kamuflažne sustave koji su namijenjeni zaštiti ljudi i opreme. Tvrtka je također razvila i individualne kamuflažne pokrivače namijenjene smanjenju mogućnosti otkrivanja od besposadnih letjelica.

Renomirana imena

Na štandu paneuropske tvrtke MBDA predstavljena je maketa naoružanog višenamjenskog borbenog aviona Rafale F3R, ispod nje bile su izložene makete projektila zrak-zrak srednjeg dometa MICA IR i MICA RF u stvarnoj veličini. Osim toga prikazana je i maketa rakete VL MICA NG (New Generation), koja bi trebala biti spremna za operativnu uporabu od 2026. Na temelju projektila MICA tvrtka je razvila i PZO sustave VL MICA, namijenjene uporabi s kopna i brodova. Sljedeća maketa koja se mogla vidjeti mobilni je obalni lanser projektila Exocet. U punoj veličini prikazana je maketa PZO sustava vrlo kratkog dometa Mistral 3 koji odnedavno koristi i OSRH te umanjene makete Mistral MANPADS i Mistral SIMBAD-RC. Mistral 3, ovaj put onaj pravi, mogao se vidjeti i na vanjskom taktičko-tehničkom zboru OSRH.

Još jedno renomirano ime na ASDA-i bila je izraelska tvrtka Rafael koja je predstavila makete serije protuoklopnih vođenih raketa Spike: Spike SR, Spike LR2, Spike ER2, Spike NLOS. Pokazano je i taktičko lutajuće streljivo Spike FireFly koje omogućava pješaštvu i specijalnim snagama precizno izviđanje i napad na ciljeve izvan vidnog polja, posebno u zahtjevnim urbanim okruženjima, uz minimalan rizik za civile i vlastite snage. Dometa je do 500 m u gustim urbanim područjima odnosno do 1,5 km na otvorenom prostoru. Autonomija leta iznosi 15 minuta s jednom baterijom (naoružana konfiguracija) ili 30 minuta s dodatnom baterijom (izviđačka konfiguracija). Mase je tri kilograma, a komplet od tri FireFlyja i upravljačke jedinice teži 15 kg. Može ga nositi i koristiti jedan operater ili montirati na vozilo. Upravljanje je putem tableta s videoprikazom uživo. Ako se cilj ne napadne, FireFly može se vratiti operateru i ponovno koristiti. Kompletan sustav lagan je i prenosiv, dizajniran za brzu i jednostavnu upotrebu na terenu.

Na Rafaelovu štandu nalazila se i maketa protuzračnog sustava SPYDER-All-In-One. U jednoj platformi kombinira vozilo s radarom, vozilo za upravljanje i nadzor te vozilo za lansiranje. Kao bazno vozilo može se koristiti teški kamion TATRA 815-7 8 x 8 na koji se postavlja lanser i radarski sustav. Vozilo je opremljeno lanserom s osam projektila koji je ugrađen na stražnji dio vozila. Lanser je isti kao onaj na sustavu SPYDER MR/LR te lansira rakete Python-5 SR i I-Derby SR te I-Derby ER. Maksimalno je moguće djelovanje na četiri cilja istodobno. Vrijeme spremnosti za djelovanje je tri minute, a isto je toliko potrebno za napuštanje paljbenog položaja.

U ovom tekstu praktički smo samo zagrebli u sve što se moglo vidjeti i čuti na ovogodišnjoj ASDA-i. Broj potencijalno zanimljivih informacija za sve koje zanima vojna tehnika bio je golem, pa čak ni tri dana održavanja sajma nisu bila dovoljna da bi se moglo reći vidio sam sve. U spomenutoj zahvalnici tvrtke TNT Productions pisalo je i da se vidimo na ASDA-i 2027. godine. Iz ASDA-e 2025., ali i svega što se ovih godina događa u globalnom vojnom, obrambenom  i sigurnosnom sektoru, može se zaključiti da iduća može biti samo još veća, baš kao i interes izlagača, izaslanstava i posjetitelja različitih motiva, poslovnih, profesionalnih ili jednostavno čisto entuzijastičkih. Zagrebačka Arena velik je kompleks koji u svojem vanjskom dijelu može podnijeti i veći broj izložaka, no uz dodatan napor za to su pogodne i druge lokacije u Zagrebu i Hrvatskoj. Da zaključimo, ASDA nikad neće biti Eurosatory, DSEI ili neki od najvećih svjetskih sajmova, ali sigurno je da će, nastavi li u istom stilu, zadržati svoje značajno mjesto na priredbama te vrste u području srednje i jugoistočne Europe. Sigurno je i da će ostati izvrsna prilika za promociju i razvoj hrvatske vojne industrije, ali i hrvatskih Oružanih snaga.


DOK-ING će za svoje besposadno kopneno vozilo Komodo nuditi niz opcija nadogradnje, uključujući oružne stanice sa sustavima različitih kalibara

Komodo – najambiciozniji projekt DOK-ING-a

Na štandu hrvatske tvrtke DOK-ING specijalizirane za besposadna kopnena vozila vodili smo vrlo zanimljiv razgovor s Davorom Petekom. Nekadašnji prvi dočasnik OSRH, a onda i NATO-ova Savezničkog zapovjedništva za operacije (ACO), kao jedan od predstavnika tvrtke informirao nas je o novitetima vezanim uz platformu Komodo. Riječ je o možda i najambicioznijem projektu tvrtke koja se proslavila sustavima za razminiranje. “Komodo je modularna platforma hibridnog pogona namijenjena za prihvat svih vrsta nadgradnji“, za početak ističe Petek. Hrvatski vojnik predstavio je taj kopneni dron dok je još bio u jednoj od ranijih faza razvoja, a u ožujku 2024. vidjeli smo ga na vojnom poligonu kod Slunja. Opremljen za operacije kemijsko-biološko-radiološko-nuklearne (KBRN) obrane, sudjelovao je u demonstraciji programa financiranog sredstvima EU-a kroz inicijativu PESCO. “Danas smo u počecima faze tog projekta koja je fokusirana na militarizaciju tih KBRN sposobnosti. Naime, oružane snage svih četiriju zemalja koje sudjeluju u projektu zainteresirane su za tu sposobnost, pa se sve prebacuje u testiranja koja će biti više vojnička. Sposobnost takve obrane potrebna je i vojnim i civilnim institucijama. Ali, to je samo jedna od nadgradnji za Komodo“, kaže Petek. Dakle, DOK-ING je otvorio novi segment u poslovanju. Nazivaju ga Combat Support (potpora borbenim djelovanjima). “Već smo definirali prve nadgradnje koje će biti usmjerene na Combat Support. Tu govorimo o sustavima za sijanje mina (mine scattering), sustavima za brzo zaprečavanje i zadaće protupokretljivosti, zatim o sustavima za brzo čišćenje i prolaz kroz minska polja, potom o sustavima za prelaženje vodenih i suhih prepreka (gap-crossing / bridge crossing) s pontonskim mostovima koji će imati automatske lansere“, opisuje naš sugovornik. Najzanimljivija je opcija ugradnja oružne stanice, i to od manjih kalibara za samozaštitu i protiv dronova (Counter – UAS) poput 12,7, pa sve do kalibra od 25 do 40 mm za čista borbena djelovanja. “Već smo u pregovorima s našim industrijskim partnerima, plan je do kraja 2026. izbaciti pet različitih prijedloga, završiti njihova testiranja i imati ih u ponudi za krajnje korisnike. Dakle, nije nam interes samostalno razvijati borbene stanice, nego pružiti platformu za njih. Otvoreni smo za suradnju, a poglavito s predstavnicima hrvatske vojne industrije u okviru HKKOI-ja ili druge institucije, uz potporu MORH-a. Želimo razvijati sposobnosti OSRH, ali i drugih zainteresiranih“, nastavlja Petek.

Maksimalna brzina inačice Komodoa koja je bila izložena na ASDA-i reduktorom je ograničena na 55 km/h, a može se podići na više od 70 km/h. “Međutim, kako je vozilo dizajnirano za terenske uvjete, 55 je više nego dovoljno za takav teren. Sad želimo raditi, uz suglasnost MORH-a i OSRH, testiranja na jednom od poligona OSRH, prava terenska vojnička testiranja poput onih za tenkove, borbena vozila pješaštva i druga oklopna vozila. Tako ćemo dobiti završne parametre ne samo brzine, nego i stabilnosti vozila, funkcioniranja autonomne vožnje i drugih segmenata koje želimo provjeriti u okviru vojnih standarda“, kaže Petek.

Na kraju, nekadašnji prvi dočasnik opet se dotaknuo suradnji koje ima DOK-ING: “S Orqom radimo na projektu SPIN u kojem surađujemo u uvezivanju kopnenih i zračnih besposadnih sustava. Na primjeru Ukrajine vidi se koliko zračni sustavi utječu na tijek borbenih djelovanja. Na razvoju novih tehnologija radimo i s akademskim institucijama poput zagrebačkih fakulteta FER-a i FSB-a. Uključujemo firme i institucije koje su fokusirane na autonomiju, robotiku, automatizaciju itd.“


Nikola Vujčić: “IAI može puno ponuditi Europi, nadamo se i kroz suradnju s Hrvatskom“

Iznenađenje na štandu IAI-ja

Na štandu izraelske tvrtke Israel Aerospace Industries (IAI) ljubitelji košarke lako su mogli zapaziti 211 cm visoku figuru našeg proslavljenog košarkaša Nikole Vujčića. Nekadašnja zvijezda hrvatske reprezentacije, Splita i Maccabija iz Tel Aviva posvetila se poslovnoj karijeri te kaže da mu je, kao suradniku IAI-ja, cilj spojiti hrvatsku i izraelsku vojnu industriju. U Hrvatskoj bi se, među ostalim, mogle raditi neke komponente za izraelske vojne sustave. “Prvi put sam na ASDA-i, vidi se da je ovdje živo, da je predstavljeno puno novih tehnologija. IAI može puno ponuditi Europi, nadamo se i kroz suradnju s Hrvatskom. Već sam obišao više tvrtki hrvatske tvrtke vojne industrije. Razgovori koji ovdje vodimo s njima mogli bi dovesti do pisama namjere. S obzirom na količinu koje tržište sada traži, dio proizvodnje koji se ne može raditi u Izraelu mogao bi se raditi u Hrvatskoj. IAI radi sve po NATO-ovim standardima i, nažalost, sustavi su testirani u borbi, ali to je izraelska vojnoindustrijska prednost. Primjer su PZO sustavi, izraelski su najbolji na svijetu“, kaže nam Vujčić. Što se tiče IAI-jevih sustava predstavljenih na ASDA-i, među najznimljivijima bio je Sea Demon. Taj proturaketni krstareći projektil nove generacije služi za djelovanje na brodove i kopnene ciljeve. Domet mu je veći od 200 km, ima modularni dizajn, precizno navođenje te mogućnost prilagodbe bojne glave.


Poslastica izvan dvorane

Vanjska izložba na ASDA-i 2025, vrijedi ponoviti, bila je prava poslastica, vojni taktičko-tehnički zbor kakav rijetko viđamo u Hrvatskoj. OSRH je u tome imao veliku pomoć svojih američkih saveznika. Pripadnici Američke kopnene vojske iz 2. konjičke pukovnije bazirane u Vilsecku, Njemačka i iz 41. brigade poljske artiljerije iz Grafenwöhra u istoj zemlji izložili su raketne sustave M142 HIMARS, MLRS M270, haubicu M777, lako oklopno vozilo JLTV, oklopno vozilo Stryker, trenažer protuoklopnog sustava Javelin…

Podsjetimo, HIMARS će biti nabavljen za Hrvatsku vojsku. Njegovim uvođenjem u operativnu uporabu dobit će se nova sposobnost brzog i preciznog djelovanja na velikim udaljenostima, čime se znatno povećava sposobnost odvraćanja i obrane. Sustav je u potpunosti kompatibilan s NATO-ovim standardima, što olakšava zajedničke operacije, logistiku i obuku.

Hrvatska vojska izložila je samohodnu haubicu PzH2000, SVLR Vulkan, vučenu haubicu D30, borbeno vozilo pješaštva M2A2 Bradley ODS, PZO sustav Mistral, oklopna vozila Patria s oružnom stanicom, odnosno kupolom 12,7 i 30 mm, MRAP vozila M-ATV i MaxxPro, radiokomunikacijski centar HF/VHF/UHF, kabine veze TRC 4000 i MPD-100 NBK… Uz KNDS-ov demonstracijski tenk Leopard 2A8 hrvatske tvrtke izložile su basposadna vozila za razminiranje MV-10, MV-4 i multimisijsko vozilo MV-3 Hystrix (DOK-ING), te vozilo za razminiravanje RM-KA-02A (Đuro Đaković).


TEKST: Ivan Galović, Domagoj Vlahović; Foto: Filip Klen, Tomislav Brandt