Bez inženjerije nema vojske

“Biti pripadnik inženjerijskih postrojbi posebna je čast, a naš doprinos treba biti svima nama na ponos i mladima za poticaj u budućem radu”, rekao je zapovjednik Inženjerijske pukovnije”

U vojarni “110. brigade Hrvatske vojske” u Karlovcu održana je 3. listopada svečanost u povodu obilježavanja Dana roda inženjerije, Dana Inženjerijske pukovnije Hrvatske kopnene vojske, Dana Vojne kapelanije “Sveti anđeli čuvari” i 30. obljetnice ustrojavanja 33. inženjerijske brigade HV-a. Tom su prigodom istaknutim pojedincima roda inženjerije uručene poticajne mjere i priznanja za postignute rezultate i za prva mjesta na sportskim natjecanjima održanim u povodu Dana roda inženjerije. Na svečanosti je bio ravnatelj Vojne sigurnosno-obavještajne agencije brigadni general Ivan Turkalj, načelnik Stožera i zamjenik zapovjednika HKoV-a general-bojnik Tihomir Kundid, vojni ordinarij u Republici Hrvatskoj mons. Jure Bogdan, zamjenik zapovjednika Zapovjedništva specijalnih snaga bojnik Tihomir Drenjančević, zapovjednik Bojne za opću logističku potporu i izaslanik zapovjednika Zapovjedništva za potporu brigadir Bruno Špoljar, načelnici službi i odjela HKoV-a, predstavnici vlasti Grada Karlovca i drugi. Zapovjednik Inženjerijske pukovnije pukovnik Miroslav Car podsjetio je na neizbrisiv trag koji je inženjerija kao rod borbene potpore ostavila u Domovinskom ratu. “Nakon Domovinskog rata inženjerijske postrojbe provodile su i provode zadaće razminiranja vojnih lokacija, inženjerijsko-infrastrukturne radove na vojnim lokacijama te sudjelovale u pomoći civilnim institucijama u obnovi i razvoju na kopnu i otocima. Biti pripadnik inženjerijskih postrojbi posebna je čast, a naš doprinos treba biti svima nama na ponos i mladima za poticaj u budućem radu”, rekao je.

General Kundid rekao je kako obilježavanjem obljetnica postrojbi čuvamo sjećanja prije svega na početak ustrojavanja Hrvatske vojske, ali i na početak stvaranja roda inženjerije. “Povijest je ishodište identiteta koji nas određuje, ali nam trasira put i u budućnosti. Biti suveren u provedbi zadaća koje proizlaze iz misije postrojbe danas je postao imperativ, a da bismo to dosegnuli, nužna nam je apsolutna posvećenost obučnom procesu”, zaključio je te napomenuo kako su znanje i iskustvo snaga, ali i ključ uspjeha. Nakon središnje svečanosti, kod spomen-zida ispred kapelice otkrivena je i blagoslovljena spomen-ploča za sve poginule i preminule hrvatske branitelje inženjerce Hrvatske vojske. U povodu Dana Vojne kapelanije “Sveti anđeli čuvari”, zaštitnika inženjeraca, služena je koncelebrirana sveta misa koju je predvodio vojni ordinarij mons. Jure Bogdan. U sklopu Dana roda inženjerije postavljena je i izložba Sjećanje na Domovinski rat, koju je priredio umirovljeni brigadir Dubravko Halovanić.

 Velika uloga u Domovinskom ratu

Inženjerijske postrojbe Hrvatske vojske dale su velik doprinos u potpori pokretljivosti, protupokretljivosti i preživljavanja s naglaskom na razminiranju, izgradnji i popravcima cestovnih komunikacija, postavljanju mostova, uspostavi mjesta prijelaza vodenih zapreka, utvrđivanju i drugim aktivnostima u potpori operacijama tijekom Domovinskog rata s naglaskom na VRO Bljesak i Oluja na cijelom području Republike Hrvatske. Danas inženjeriju HKoV-a i OSRH čini Inženjerijska pukovnija, koja je ustrojena spajanjem 33. inženjerijske brigade, 38. inženjerijske brigade, Riječnog zdruga i 41. inženjerijske bojne, a u sklopu gardijskih brigada ustrojene su inženjerijske bojne. Inženjerijske postrojbe HKoV-a i dalje aktivno sudjeluju na vojnim vježbama i vojnim aktivnostima u zemlji i inozemstvu, u pomoći civilnim institucijama posebno u slučajevima prirodnih katastrofa, revitalizaciji objekata i vježbališta, izradi vojnih publikacija, implementaciji preuzetih obveza iz NATO-ovih Ciljeva sposobnosti, te razvoju roda i osposobljavanju vojnika, dočasnika i časnika u rodu inženjerije.


Spomen-mjesto i postavljanje spomen-ploče za sve hrvatske branitelje inženjerce Hrvatske vojske rad je pripadnika Inženjerijske pukovnije uz potporu Vojnog ordinarijata Republike Hrvatske. Nakana je izgradnje tih spomen-obilježja da se na simboličan način oda počast i otme zaboravu nemjerljiv doprinos inženjeraca, koji su u najtežim danima Domovinskog rata gradili mostove, putove, razminirali i sudjelovali u brojnim operacijama spašavanja života građana Republike Hrvatske i oslobađanja Lijepe Naše.


TEKST: Janja Marijanović Šaravanja; FOTO: Tomislav Brandt