Monografija Slavonski sokolovi

brigadir Mijo Kožić, čelnik stručnog tima OSRH za izradu monografije 5. gbr

Jedina monografija udarnih postrojbi Hrvatske vojske tijekom Domovinskog rata koja do sada nije napravljena, monografija 5. gardijske brigade, sljedeće bi godine trebala biti završena i dostupna javnosti te bi se tako zaokružila Edicija monografija vojno-redarstvenih postrojbi. Tom monografijom ostalo bi za buduće naraštaje zapisano svjedočanstvo o impresivnom ratnom putu pobjednika i svemu onome što je Brigadu obilježilo tijekom Domovinskog rata

Velik broj umirovljenih pripadnika Brigade na redovitim mjesečnim okupljanjima, na kojima prikupljaju arhivsko gradivo, svjedoči o želji i nestrpljenju da monografija Slavonskih sokolova konačno bude dostupna široj javnosti. Do sada su već obavili velik dio posla, premda je pred njima još dosta zahtjevnih zadaća, ali po entuzijazmu i ozbiljnosti, čemu smo i sami svjedočili, jasno je da će pred nas izići reprezentativno djelo kao završni mozaik Edicija monografija vojno-redarstvenih postrojbi Oružanih snaga Republike Hrvatske iz Domovinskog rata 1991. – 1991. Dodatnu dozu ozbiljnosti i autoriteta osobno daje i jedini ratni zapovjednik 5. gardijske brigade umirovljeni general-bojnik Ivan Kapular, koji je prisutan na spomenutim mjesečnim sastancima, a njegovi suborci, premda danas u mirovini, i dalje prema njemu pokazuju iznimno poštovanje. Onako kako je Brigadu vodio u ratu, i u teškim situacijama donosio odluke i iza njih stajao, tako se postavlja i danas pri izradi ovog monumentalnog djela i donosi odluke nakon kojih više nema dvojbi.

Mjesečnim okupljanjima na izradi monografije čelni ljudi Zapovjedništva Brigade i zapovjednici postrojbi još jednom pokazuju zajedništvo koje ih je krasilo u ratno vrijeme i kojim su ostvarili brojne pobjede. Uvjereni smo kako će ova monografija kada bude gotova biti kruna njihova ratnog puta. O svim detaljima vezano uz izradu monografije porazgovarali smo s čelnikom stručnog tima OSRH brigadirom Mijom Kožićem, koji ne skriva zadovoljstvo zbog početka realizacije projekta.

Kada su izrađene monografije o gardijskim brigadama Hrvatske vojske? S kojim su ciljem i svrhom izrađene? Zašto nije izrađena monografija o 5. gardijskoj brigadi?

Edicija monografija vojno-redarstvenih postrojbi Oružanih snaga Republike Hrvatske iz Domovinskog rata 1991. – 1996., koja sadrži monografije 1. gardijske brigade – Tigrovi, 2. gardijske brigade – Gromovi, 3. gardijske brigade – Kune, 4. gardijske brigade – Pauci, 7. gardijske brigade – Pume, 9. gardijske brigade – Vukovi, 1. hrvatskog gardijskog zdruga i Jedinice za posebne zadatke MUP-a RH – Rakitje izrađivana je od 2008. do 2013. godine. Cilj projekta bila je izrada i izdavanje monografija gardijskih brigada u povodu 20. obljetnice njihova formiranja, odnosno obilježavanja 20. obljetnice osnutka OSRH.

Svrha izdavanja Edicije bilo je dokumentiranje povijesnih činjenica o nastanku OSRH, Domovinskom ratu i njegovim sudionicima, čuvanje sjećanja na njegove žrtve, te promicanje i čuvanje vrijednosti stečenih u oslobodilačkom Domovinskom ratu, a sve pod vodstvom tadašnjeg načelnika Glavnog stožera OSRH generala zbora Josipa Lucića. Monografija 5. gardijske brigade tada nije izrađena jer nije postojalo suglasje vezano uz ratni put Brigade i povjesnice postrojbi. Izradi monografije u to vrijeme nije se pristupilo odlukom ratnog zapovjednika Brigade umirovljenog general-bojnika Ivana Kapulara. Kao osnovni razlog takve odluke naveo je da ne smijemo upasti u pobjedničku euforiju iz koje bismo mogli izići kao gubitnici. Usto, imao je stanovište da je preuranjeno izlaziti s takvim djelima u javnost s obzirom na to da rane sukobljenih strana još nisu zacijelile te da je radu potrebno pristupiti s većim vremenskim odmakom uz angažman niza stručnjaka vezanih uz obrambeni Domovinski rat u Hrvatskoj.

Na čiju je inicijativu pokrenuta izrada monografije o Slavonskim sokolovima?

Pokretanje projekta inicirano je Odlukom ministra obrane Republike Hrvatske Marija Banožića za osnivanje stručnog tima OSRH za izradu monografije 5. gardijske brigade (5. gbr) Hrvatske vojske Slavonski sokolovi od 1. prosinca 2022. godine, a njegova operacionalizacija započela je na temelju Zapovijedi načelnika Glavnog stožera OSRH i odobrenjem Projektnog plana izrade monografije 22. veljače 2023. godine u sklopu Edicije monografija vojno-redarstvenih postrojbi Oružanih snaga Republike Hrvatske iz Domovinskog rata 1991. – 1996. Na temelju navedenih dokumenata stvoreni su preduvjeti da se u projekt, uz stručni tim za izradu monografije iz OSRH, uključe institucije i pojedinci izvan Ministarstva obrane i OSRH, težišno pripadnici ratnog Zapovjedništva i zapovjednici postrojbi Slavonskih sokolova na čelu s jedinim ratnim zapovjednikom umirovljenim general-bojnikom Ivanom Kapularom, koji su bili svjedoci vremena i uz ratnu dokumentaciju mogu pridonijeti izradi osobnim svjedočanstvom.

Kako ste zamislili izgled monografije? Hoće li zadržati koncept objavljenih?

Da, u najvećem dijelu zadržat ćemo koncept postojećih monografija iz Edicije. Navest ćemo popis svih poginulih Slavonskih sokolova, ratni put Brigade, povjesnice postrojbi, kulturu sjećanja i čuvanje uspomene, objave u medijima o Brigadi tijekom Domovinskog rata, opisati domicilno područe Brigade (geografsko-demografska obilježja prostora koji obuhvaća dijelove triju istočnohrvatskih županija: Vukovarsko-srijemske, Osječko-baranjske i Brodsko-posavske), što uključuje prikaz ratnih šteta i demografskih posljedica rata, ali i uspjehe sportskog društva “Sokol”. U monografiji Slavonskih sokolova, za razliku od drugih monografija, dodatno ćemo navesti povjesnicu okupljanja i popune 204. brigade vukovarskih veterana i 204. “A” brigade HV-a jer je potonja 28. rujna 1992. Odlukom ministra obrane Gojka Šuška preimenovana u 5. brigadu ZNG-a RH “A”. Nadamo se da ćemo od iduće godine i obilježavati Dan 5. gbr na taj dan. Prikazat ćemo i sigurnosne prilike u vrijeme ustrojavanja Brigade i snage neprijatelja u Slavoniji, kao i osvrt na Bitku za Vukovar i Istočnoslavonsko bojište u kontekstu obrane Republike Hrvatske.

Postoji tim koji radi na prikupljanju arhivskog gradiva o Slavonskim sokolovima. Kojim ste se kriterijima vodili pri odabiru suradnika?

Stručni tim Oružanih snaga RH za izradu monografije 5. gbr iz Odluke ministra obrane Marija Banožića čine časnici i dočasnici koji su bili zapovjednici postrojbi 5. gbr tijekom Domovinskog rata, a danas su još uvijek djelatne vojne osobe. Kriterij je bio da sva zbivanja ratnog puta istražuju oni koji su bili na svim ratištima i bojišnicama gdje se 5. gbr nalazila u Domovinskom ratu. Uz časnike i dočasnike iz 5. gbr, sudjeluju i časnici za raščlambu operacija iz Odsjeka vojne povijesti Katedre općih vojnih predmeta Dekanata Hrvatskog vojnog učilišta “Dr. Franjo Tuđman”. Stručnu pomoć u prikupljanju arhivskog gradiva pružaju nam u Središnjem vojnom arhivu (SVA) MORH-a, Hrvatskom memorijalno-dokumentacijskom centru Domovinskog rata (HMDCDR) i Institutu Ivo Pilar – Podružnica Vukovar.

Koliko ste odmakli u prikupljanju arhivskog gradiva i što je do sada napravljeno?

U istraživanju arhivskog gradiva u Središnjem vojnom arhivu MORH-a pregledali smo cjelokupnu dokumentaciju iz Domovinskog rata o 5. gbr, što iznosi 71,5 dužnih metara registratora, dokumentaciju nadređenih zapovjedništava, Kabineta ministra obrane, ostalog arhivskog gradiva te dokumentaciju 204. “A” brigade HV-a. Posebno je pregledano arhivsko gradivo 80. samostalne gardijske bojne iz Nove Gradiške i 83. samostalne gardijske bojne iz Županje jer su one 1995. godine pripojene 5. gbr. Dio dokumentacije koju smo izdvojili za potrebe izrade monografije deklasificiran je odlukom načelnika GS OSRH admirala Roberta Hranja. Od pomoći nam je i raščlamba borbenih djelovanja koja se nalazi na HVU-u “Dr. Franjo Tuđman”. Završetkom Domovinskog rata nisu bile završene sve borbene zadaće 5. gbr, tako da smo u arhivu Zapovjedništva Hrvatske kopnene vojske proveli istraživanje za vrijeme 1996. – 1998. o značajnim zadaćama 5. gbr, koje ćemo navesti u monografiji. Uz navedeno, provodimo pregled dokumentacije i u Hrvatskom memorijalno-dokumentacijskom centru Domovinskog rata.

S kakvim se izazovima susrećete u prikupljanju arhivskog gradiva?

Stručni tim OSRH za izradu monografije prikuplja podatke iz različitih izvora. Jedan je od njih arhivsko gradivo koje je raspoloživo u Središnjem vojnom arhivu MORH-a, arhivu Zapovjedništva HKoV-a i Hrvatskom memorijalno-dokumentacijskom centru Domovinskog rata. Poteškoće kod prikupljanja podataka odnose se na ograničenu dostupnost podataka iz arhivskog gradiva u smislu Zakona o tajnosti podataka, Pravilnika o tajnosti podataka obrane te Zakona o zaštiti osobnih podataka. To znači da se prije korištenja pojedinih podataka iz arhivskog gradiva u smislu njihove objave zahtijeva ne samo provjera točnosti i provjera jesu li već objavljeni nego i prolazak podataka kroz zakonski propisanu proceduru kojom će postati javno dostupni, a to je za klasificirane podatke procedura deklasifikacije. Sve procedure zahtijevaju određeno vrijeme provedbe i za velik dio potrebnih podataka u izradi monografije procedura je završila deklasifikacijom.

Monografija 5. gbr od osobite je važnosti za Ministarstvo obrane i Republiku Hrvatsku zbog čega je odobrena javna dostupnost pojedinih podataka potrebnih za njezinu izradu i prije isteka roka od 40 godina od nastanka gradiva koje do sada nije bilo javno dostupno. Uza sve spomenuto, kvalitetnom i sveobuhvatnom pripremom Projektnog plana izrade monografije 5. gbr, koji je odobrio načelnik GS OSRH admiral Robert Hranj, odabirom članova stručnog tima OSRH s odgovarajućim sigurnosnim certifikatom, dostupnošću arhivskog gradiva u SVA-u MORH-a i HMDCDR-u te velikom motivacijom i zainteresiranošću ratnog Zapovjedništva i zapovjednika postrojbi 5. gbr koji žele dati osobni doprinos u pisanju istine i povijesti našeg pobjedničkog ratnog puta, ništa nam nije teško i za svaku poteškoću u procesu rada ubrzo pronađemo rješenje i nastavljamo izradu monografije. Svjesni da ostavljamo trajan spomen koji će ostati mlađim naraštajima, knjižnicama i školama ali i svim ratnicima – pripadnicima Slavonskih sokolova, ostavljamo monografiju za ponosnu uspomenu pobjednika jer znamo da nitko osim nas ne može bolje pisati o našim ratnim danima u kojima smo obranili i oslobodili lijepu našu domovinu.

Prošlo je gotovo trideset godina od završetka Domovinskog rata. Usložnjava li protok vremena rad s obzirom na to da sjećanja polako blijede…

Da. S protokom vremena od Domovinskog rata sve je manje sačuvanih svjedočanstava te posljedično manje i podataka za prikupljanje, sistematiziranje te stručnu i znanstvenu obradu pri izradi monografije. Neki od naših ratnih prijatelja već su preminuli, a neki se ne osjećaju zdravstveno dobro da bi mogli pomoći u izradi monografije 5. gbr. Želim pohvaliti velik odaziv suboraca i prijatelja ratnih pripadnika Slavonskih sokolova koji se okupljaju na redovitim mjesečnim susretima sa stručnim timom OSRH za izradu monografije i pružaju veliku pomoć osobnim svjedočanstvima te su ujedno i kontrola svega pronađenog u arhivima – kako je zapisano, je li sve tako i bilo provedeno na ratištima i bojišnicama gdje god su se Slavonski sokolovi nalazili i bitke za opstojnost hrvatskog naroda uspješno vodili te sve bitke dobili. Uključivanje neposrednih sudionika tih povijesnih događanja, znanstveno-istraživačkih institucija u znanstvenu obradu, te pojedinaca koji imaju privatne zbirke, prigoda je da se sačuva od zaborava te stručnoj javnosti, prije svega povjesničarima, učine dostupnim objektivna svjedočenja i do sada neobjavljena fotografska i druga dokumentacija o najvažnijim zbivanjima u novijoj hrvatskoj povijesti, gdje su svoj doprinos dali i pripadnici 5. gbr iz Slavonije.

Smatramo da je krajnje vrijeme da se sa svima raspoloživim i zainteresiranim kontaktira i da pomognu pri izradi monografije 5. gbr. Ovim im putem upućujemo javni poziv da je svaki osobni doprinos i svako svjedočanstvo, sačuvani materijal ili fotografija iz Domovinskog rata od pripadnika Slavonskih sokolova bitan jer želimo napisati istinu o Domovinskom ratu, u kojem 5. gbr ne zna niti za jedan poraz, niti za jednu izgubljenu bitku, i zato će ova monografija biti Put pobjednika. Mi pišemo našu povijest koja će ostati upisana zlatnim slovima u memoriji hrvatskog naroda.

Kada se očekuje završetak i predstavljanje monografije?

Ovu smo monografiju dužni i svim našim poginulim pripadnicima, da njihova žrtva utkana u slobodu hrvatskog naroda nikada ne bude zaboravljena. Monografija će svjedočiti o njihovu herojstvu da mi sada možemo kao pobjednici napisati našu povijest stvaranja Hrvatske vojske i Republike Hrvatske. Prema Odluci ministra obrane Marija Banožića, rok za završetak i predstavljanje monografije Slavonskih sokolova planiran je za prosinac 2024. Naravno, cjelokupni stručni tim OSRH sa svim ratnim pripadnicima 5. gbr i suradnicima vrijedno i naporno svakodnevno će raditi da promocija bude i ranije.

RAZGOVARAO: Željko Stipanović; Foto: Željko Stipanović, arhiva postrojbe