Nije znanje znati, nego je znanje znati dati

U vojarni “Pukovnik Mirko Vukušić“ u Zemuniku predstavljen je priručnik za obuku Opis i rad aviona ZLIN 242 L autora nadnarednika Ivana Milina koji je trenutačno na dužnosti zrakoplovnog tehničara kontrolora u Satniji za zrakoplovno-tehničko održavanje 392. eskadrile aviona 93. krila HRZ-a

Autor je na više od 300 stranica dao pregled osnovnih tehničkih znanja o avionu Zlin 242 L i to o konstrukciji aviona, pogonskim skupinama, opremi i redovitim pregledima, a detaljno je obrađen i svaki pojedini sustav aviona. Višestruko koristan priručnik bogato je opremljen i fotografijama, shemama i brojnim ilustracijama, te je dobar temelj za praktičnu nadogradnju. Prema riječima autora priručnik se može koristiti kao nastavna literatura i njime će se pojednostavniti proces učenja o tom avionu. Namijenjen je prije svega zrakoplovno-tehničkom osoblju, nastavnicima i instruktorima koji provode nastavu o ovom tipu aviona. Izdavač je Hrvatsko ratno zrakoplovstvo, glavni urednik brigadir Marinko Galović, a kao recenzenti potpisuju se profesori Fakulteta prometnih znanosti Sveučilišta u Zagrebu izv. prof. dr. sc. Anita Domitrović i dr. sc. Tomislav Radišić. U razgovoru s nadnarednikom Milinom doznali smo kako se prilikom pisanja knjige koristio brojnim izvorima, njih više od 40, a neizmjerno mu je koristilo i iskustvo starijih kolega, kao i njegovo vlastito koje je stekao radeći na ovom avionu te na obukama u zemlji i u inozemstvu.

Milin je zrakoplovni entuzijast kod kojeg se ljubav prema prema zrakoplovstvu javila već u osnovnoj školi. Upisao je srednju školu za zrakoplovne tehničare, praksu je završio u vojarni u Zemuniku gdje je bio i ročni vojnik, tako da su ga svi putevi nekako vodili prema zrakoplovnom pozivu. Ističe kako je zadovoljan svojim pozivom za koji kaže kako je izazovan. “U zrakoplovstvu uvijek možeš i moraš znati više i učiti. Svako novo sredstvo koje dolazi traži specifična stručna znanja tako da je neprekidno učenje i usavršavanje imperativ“.  Istaknuo je i važnost prenošenja znanja na mlađe kolege. “Svi mi tehničari moramo biti i dobri mentori ako iza sebe želimo ostaviti mlade i stručne profesionalce koji će nastaviti raditi.“ Često je i sam predavao i osjećao laganu nelagodu i tremu, ali potreba i želja da prenese znanja drugima uvijek je bila jača. “Ima jedna poslovica koja kaže Nije znanje znati, nego je znanje znati dati“, kaže Milin. Reakcije kolega, ističe, pozitivne su, a želi da ova knjiga bude poticaj i nadahnuće drugima. O priručniku su na predstavljanju govorili izaslanik zapovjednika 93. krila HRZ-a i zapovjednik 392. eskadrile aviona pukovnik Robert Ribarić, časnik za obuku i doktrinu zrakoplovno-tehničke službe Središta za obuku HRZ-a pukovnik Leonard Eleršek te autor nadnarednik Ivan Milin.

Prema riječima pukovnika Eleršeka ova hvalevrijedna knjiga jest jedno od sredstava kojom se provodi transfer tehnologije u OSRH. Rekao je i kako pri kupnji novog vojnog zrakoplova lavovski kvantum znanja treba prenijeti na samom početku operacije i kako u prvom redu na obuku za novo sredstvo trebaju biti upućeni iskusni ljudi poput nadnarednika Milina danas, koji su sposobni, spremni i voljni, u vremenu koje mjerimo mjesecima, svladati najsloženije sredstvo i započeti njegovu eksploataciju i održavanje u domovini vlastitim snagama. Pukovnik Ribarić zahvalio je nadnaredniku Milinu na trudu oko izrade priručnika te istaknuo kako je ponosan što u Eskadrili ima takvog pripadnika. Nada se i vjeruje da će primjer nadnarednika Milina biti poticaj za svakog pripadnika HRZ-a.  Autor je zahvalio svim kolegama koji su mu pomogli, ali i svojoj obitelji na nesebičnoj potpori bez koje zasigurno ne bi mogao napisati ovaj priručnik.

Tekst: L. Parlov, I. Dundović; Foto: I. Dundović