Novim mjerama do zadovoljnog i motiviranog vojnika

RAZGOVOR Ivan Jušić, ravnatelj Uprave za ljudske potencijale

“Cilj je Ministarstva obrane biti poslodavac koji nudi dovoljno izazova mladim generacijama vojnog osoblja, ali i socijalnu sigurnost te mogućnost napredovanja u skladu s postignutim rezultatima”, rekao je ravnatelj Uprave za ljudske potencijale Ivan Jušić

Vlada Republike Hrvatske i Ministarstvo obrane Republike Hrvatske donijeli su već nekoliko mjera kojima se nastoji poboljšati vojnički standard, a najnovija je među njima povećanje vojničkih plaća, odnosno porast koeficijenta osobnog čina za izračun plaće djelatne vojne osobe. O tome koja su očekivanja nakon spomenutih mjera i hoće li se time povećati interes za vojni poziv pitali smo Ivana Jušića, ravnatelja Uprave za ljudske potencijale.

Koeficijenti osobnog čina za djelatne vojne osobe nisu povećavani od 2008. godine. Zašto se toliko čekalo?

Koeficijenti osobnog čina za izračun plaće djelatnih vojnih osoba nisu povećavani od 1. svibnja 2008., kada je na snagu stupila Uredba o vrijednosti koeficijenta osobnog čina za izračun plaće djelatne vojne osobe. U uvjetima gospodarske i financijske krize, u sklopu mjera Vlade Republike Hrvatske za smanjenje negativnih posljedica krize i očuvanja što većeg broja radnih mjesta u državnoj i javnim službama, donesena je Uredba o izmjeni Uredbe o vrijednosti koeficijenta osobnog čina za izračun plaće djelatne vojne osobe, kojom su koeficijenti osobnog čina za izračun plaće djelatnih vojnih osoba umanjeni za tri posto, s primjenom od 1. ožujka 2013. Prvi put nakon 16 godina rastu vojni koeficijenti, a sve će djelatne vojne osobe u travnju dobiti prvu plaću, dakle onu za ožujak, s uračunatim rastom koeficijenta. To ne znači da plaće djelatnih vojnih osoba u navedenom razdoblju uopće nisu povećavane. S obzirom na to da je rasla osnovica za obračun plaće djelatne vojne osobe, posljedično je došlo i do rasta plaća, ali u nedovoljnoj mjeri. Stoga su tek jačanjem hrvatskog gospodarstva stvoreni uvjeti za sveobuhvatnu reformu koeficijenata osobnog čina.

Koji je glavni razlog povećanja plaća Hrvatskoj vojsci?

Čovjek, odnosno vojnik, dočasnik i časnik Hrvatske vojske u središtu je obrambenog sustava, a poboljšanje materijalnih prava i njihova životnog standarda u fokusu je Ministarstva obrane. Nedavni sigurnosni izazovi i prirodne katastrofe samo su potvrdili činjenicu da bez spremnih, obučenih i motiviranih pripadnika Oružanih snaga nema uspješnog nošenja sa sve zahtjevnijim i izazovnijim zadaćama. U tom je smislu jedna od najvažnijih mjera povećanje koeficijenata za izračun plaće djelatnih vojnih osoba. Budući da su djelatne vojne osobe izuzete od primjene Zakona o plaćama u državnoj službi i javnim službama, osim u dijelu koji se odnosi na osnovicu za obračun plaće, pristupilo se izradi nove Uredbe o vrijednosti koeficijenta osobnog čina za izračun plaće djelatne vojne osobe, s ciljem poboljšanja materijalnog položaja vojnika.

Koje strategije koristite za određivanje iznosa povećanja plaća?

Pri utvrđivanju koeficijenata osobnog čina za izračun plaće djelatne vojne osobe vodili smo se prije svega socijalnom politikom, kako bismo u najvećoj mjeri poboljšali materijalni položaj djelatnih vojnih osoba s najnižim primanjima, te im na taj način pomogli u svladavanju ekonomskih, financijskih i socijalnih izazova te okolnosti u kojima se Republika Hrvatska trenutačno nalazi. Tako su najniži koeficijenti najviše i uvećani (vojnicima i nižim dočasnicima prosječno 43, višim dočasnicima 36, nižim časnicima 32, višim časnicima 21 te generalima deset posto).

Je li bilo nekih izazova ili prepreka u procesu podizanja plaća?

Izazovi i prepreke odnosili su se isključivo na ograničenja koja proizlaze iz mogućnosti Državnog proračuna, ali učinili smo sve što je u našoj moći kako bismo povećali plaće u najvećoj mogućoj mjeri. Tako je i prije donošenja nove Uredbe o vrijednosti koeficijenta osobnog čina za izračun plaće djelatne vojne osobe, Odlukom o isplati privremenog dodatka na plaću djelatnim vojnim osobama od 16. lipnja 2023. osiguran svojevrstan predujam povećanja plaća za djelatne vojne osobe, isplatom privremenog dodatka od srpnja 2023. u iznosu od 60 i 80 eura neto, ovisno o koeficijentu osobnog čina.

Hoće li povećanje plaća pridonijeti većoj produktivnosti sustava?

Uzimajući u obzir specifičnost obrambenog sustava i prirode posla koju vojne osobe obavljaju te izazove s kojima se susreću u svakodnevnom radu, siguran sam da će povećanje plaća, odnosno materijalnog položaja pridonijeti motiviranosti pojedinca te u konačnici većoj produktivnosti sustava.

Kako je planirano da ovo povećanje plaća ostane održivim na dugoročnoj razini?

Budući da je u središtu obrambenog sustava čovjek, u dugoročnom smislu nastavit ćemo svakodnevno raditi na poboljšanju materijalnog položaja i standarda svih pripadnika Hrvatske vojske. Vizija ljudskih potencijala kao ključnog čimbenika sustava vrhunski je obučeno, opremljeno i motivirano osoblje, uvježbano za djelovanje u bilo kojoj situaciji. Stoga je imperativ stvoriti preduvjete da pripadnici Hrvatske vojske imaju sve potrebno kako bi bili motivirani ispuniti svaku zadaću koja se pred njih postavi.

Smatrate li da će ove mjere povećati interes za vojni poziv?

Cilj je Ministarstva obrane biti poslodavac koji nudi dovoljno izazova mladim generacijama vojnog osoblja, ali i socijalnu sigurnost te mogućnost napredovanja u skladu s postignutim rezultatima. Svjesni smo kako je danas Ministarstvo obrane kao poslodavac suočeno s rastućom konkurencijom na tržištu rada koja mladima postaje sve privlačnija zbog povoljnih uvjeta koji se nude. Profesionalni zahtjevi života i rada vojnika vrlo su izazovni, a time mislim na raspored izvan mjesta prebivališta i razdvojenost od obitelji, sudjelovanje u operacijama i misijama u inozemstvu, vojne vježbe i sl. Smatram da će ova mjera, ali i kontinuirana daljnja ulaganja u poboljšanje uvjeta rada i života hrvatskog vojnika, pridonijeti atraktivnosti i većem interesu za vojni poziv.

Koliko je djelatnim vojnim osobama povećanje plaća bitan čimbenik da ostanu u sustavu?

Povećanje plaća djelatnih vojnih osoba samo je jedan od čimbenika koji utječu na zadovoljstvo i produktivnost pojedinca. Budući da je jedan od vodećih razloga izlaska iz djelatne vojne službe na osobni zahtjev nezadovoljstvo plaćom i drugim materijalnim pravima, smatram da bi povećanje plaća u kombinaciji s poboljšanjem ostalih materijalnih prava i uvjeta života i rada trebalo pridonijeti konačnom zadovoljstvu pripadnika i manjem broju izlazaka iz djelatne vojne službe.

Naziru li se još neke mjere za poboljšanje materijalnih prava i životnog standarda vojnika?

Osim povećanja koeficijenata osobnog čina za izračun plaće djelatne vojne osobe, u proteklom razdoblju donesene su brojne važne mjere vezane uz poboljšanje materijalnih prava i uvjeta života i rada vojnika, dočasnika i časnika. Nadležne ustrojstvene cjeline Ministarstva obrane u skladu s raspoloživim proračunskim sredstvima kontinuirano podižu kvalitetu i standarde radnog prostora i okruženja vojnika, dočasnika i časnika te je i dalje u planu poboljšanje smještajnih i radnih kapaciteta u vojarnama diljem Republike Hrvatske. Ministarstvo obrane kao odgovoran poslodavac planira nastaviti provođenje niza mjera i aktivnosti s ciljem poboljšanja materijalnog i socijalnog statusa hrvatskog vojnika.


Potpredsjednik Vlade Republike Hrvatske i ministar obrane Ivan Anušić

Nećemo stati na povećanju plaća, cilj je bolji standard i VIŠE PRIPADnikA HRVATSKE VOJSKE

“Kako smo obećali, tako smo i učinili. Veće plaće hrvatskim vojnicima, posebno njima, jer su plaće vojnika/mornara bile najniže, ostvarili smo podizanjem vojnih koeficijenata. Vlada je na prijedlog MORH-a, a u sklopu povijesnog povećanja plaća svima u državnoj i javnim službama, znatno povećala vojne koeficijente. Svim će djelatnim vojnim osobama uvećane plaće, one za ožujak, biti isplaćene u travnju. Bolji standard hrvatskih vojnika najavio sam čim sam postao ministar. Tada sam rekao da mi je glavni cilj poboljšanje materijalnih prava pripadnika Hrvatske vojske. I prvi, vrlo važan korak u tom smjeru smo učinili”, rekao je ministar. “Vlada RH u ovih osam godina”, nastavio je, “provodi i nikad opsežniju modernizaciju Oružanih snaga, a proračun MORH-a povećan je od 2016. do danas za 122 posto.”

“Ali čovjek je u središtu obrambenog sustava i moj je zadatak da imamo motivirane, zadovoljne, a time i uspješnije vojnike, časnike i dočasnike. Modernizirane Oružane snage i motivirani vojnici, časnici i dočasnici put su ka pobjedničkoj kombinaciji. To je slika koju iscrtavamo i kojom želimo privući mlade ljude da se više odlučuju za posao u Hrvatskoj vojsci”, poručio je ministar obrane. “Povećanje plaća tek je prvi korak. Planiramo i razrađujemo ideje i prijedloge, neke smo već i konkretizirali”, nastavio je ministar, “kako bismo dodatno podigli standard hrvatskih vojnika.” “Kao rezultat povećanja plaća, podižemo i naknadu za dragovoljno vojno osposobljavanje sa 700 na 900 eura. Već ova prva ovogodišnja grupa ročnika za drugi će mjesec dragovoljnog vojnog osposobljavanja dobiti veću naknadu, odnosno 900 eura umjesto 700.

U cilju promocije vojnog poziva, kako bismo Oružane snage učinili poželjnim i atraktivnim poslodavcem”, dodao je, “razmišljamo i da dragovoljno vojno osposobljavanje (što je preduvjet za zapošljavanje u vojsci) ili danas-sutra obvezni vojni rok, uđe u radni staž. Ideja je i da oni koji odsluže vojno osposobljavanje imaju prednost pri zapošljavanju. Prijedlog je i da se za pripadnike Oružanih snaga osmisle krediti za stambeno zbrinjavanje uz subvencioniranu kamatu, dodatne porezne olakšice ili slično. U svakom slučaju, nastavljamo stvaranje boljih materijalnih uvjeta našim vojnicima, časnicima i dočasnicima.”


RAZGOVARALA: Janja Marijanović Šaravanja; FOTO: Josip Kopi, Filip Klen, Tomislav Brandt, Domagoj Vlahović