Povjerenje na prvom mjestu

U Zagrebu je provedena zajednička vježba pripadnika Zapovjedništva specijalnih snaga i 57. spasilačke eskadrile Američkog ratnog zrakoplovstva

Zamislimo sljedeću situaciju: pilot Hrvatskog ratnog zrakoplovstva ili savezničke zemlje leti u borbenoj misiji. U jednom trenutku svi se obrambeni sustavi letjelice aktiviraju i bez imalo sumnje on u djeliću sekunde donosi zaključak da je protuzračna obrana u njegovu smjeru poslala projektil. Odluči aktivirati protumjere, ali ne uspijeva skrenuti projektil sa zacrtanog smjera i letjelica bude pogođena. U tom trenutku povlači polugu koja ga izbacuje iz letjelice ili se odlučuje na prisilno slijetanje. Kako je letio iznad protivničkog područja, bude spašen, ali nalazi se u protivničkom okruženju.

U ovakvom izmišljenom, i nadamo se nikad ostvarenom scenariju, sljedeći bi korak bio što prije i efikasnije spasiti preživjelog pilota. Tu bi zadaću dobili pripadnici Zapovjedništva specijalnih snaga u suradnji s Hrvatskim ratnim zrakoplovstvom. Riječ je o vojnicima koji su, uz ostalo, zaduženi za zadaće zračnih specijalnih operacija, kao i zadaće izvlačenja unesrećenog osoblja (Personnel Recovery – PR). Brušenje i usavršavanje tih vještina zahtijeva predan rad i spremnost na kontinuirano odricanje i ulaganje u znanja i sposobnosti, koje će vjerojatno rijetko kad koristiti. Međutim, bez obzira na tu činjenicu, nužno je da ih posjeduju kako bi uvijek bili spremni odgovoriti na sve zadaće. Ukratko: ZSS treba imati sposobnost brzog reagiranja pripadnika spasilačke postrojbe, koji će, koristeći se točno propisanim i usuglašenim procedurama, na vrijeme spasiti unesrećenu osobu.

Najzanimljiviji dio scenarija

U OS-u SAD-a za takve su operacije spašavanja duboko unutar protivničkog teritorija zaduženi pripadnici padobranskih timova za spašavanje (Pararescuemen), u SAD-u poznati i kao PJ (Pararescue Jumpers). Radi se o postrojbi Američkog ratnog zrakoplovstva koja provodi operacije izvlačenja osoblja u zadaćama borbenog traganja i spašavanja. Riječ je o vrhunski obučenim pripadnicima, koji se općenito dodjeljuju Zapovjedništvu za specijalne operacije zračnih snaga i Zapovjedništvu za zračnu borbu. Nerijetko se u misijama pridružuju postrojbama poput Zelenih beretki, Navy SEAL-a ili Delta Forcea. Zajednička vježba, na kojoj je bio i Hrvatski vojnik, provedena je od 27. studenog do 1. prosinca na nekoliko lokacija u okolici Zagreba. Pripadnici dviju elitnih postrojbi zajedno su uvježbavali gađanje, ali i spašavanje osoblja iz vozila u prostorima javne vatrogasne postrojbe.

Među dijelovima vježbe koje smo promatrali možda je najzanimljiviji bio scenarij na tornju u javnoj vatrogasnoj postaji. Doduše, vjerojatno je mala šansa da će se pripadnici dviju postrojbi naći u situaciji da izvlače ozlijeđene osobe iz civilnog vozila koje visi s litice. No, u scenariju je iznimno vrijedna činjenica to da se tehnike koje koriste spašavatelji mogu primjenjivati u bilo kojoj situaciji prilikom spašavanja s visine. S druge strane, suradnjom Hrvata i Amerikanaca na rješavanju problema vježba dobiva veliku dodanu vrijednost. Kako se radi o pojedincima koji su vrhunski u improvizaciji i snalaženju u neplaniranim situacijama, to je bila vježba kakvu priželjkuju i trebaju. Bez obzira na poteškoće koje u početku uvijek postoje, bilo je fascinantno vidjeti kako se profesionalci te razine brzo razumijevaju pogledom i učinkovito izvrše zadaću. Najveća je korist od takvih zajedničkih vježbi povećanje interoperabilnosti. Iako nekima taj izraz možda zvuči apstraktno, vojnicima koji sudjeluju na takvim vježbama itekako je konkretan i stvaran. Naime, u slučaju neke iznenadne nesreće, kad bi te dvije postrojbe trebale surađivati, to ne bi bio problem. Osim zajedničkih sposobnosti i uvježbanosti, bitno je i da se postignu dobri međuljudski odnosi. Kad znate da među ljudima koji su uključeni u realiziranje najdelikatnijih zadaća vlada povjerenje, onda možete biti sigurni da će zadaća biti izvršena. A povjerenje u tom pozivu znači sve.

Domena ZSS-a

Ono što su svi sudionici obuke i vježbi neumorno naglašavali jest da rade na obostranu korist. Naime, unatoč činjenici da Amerikanci imaju najmoćniju vojsku na svijetu, upravo oni bez imalo zadrške priznaju da imaju što učiti od hrvatskih kolega. Kako nam je rekao zapovjednik tima 57. eskadrile, njihov način provedbe operacija u zadnjih se dvadeset godina više bazirao na radu s helikopterom i iz helikoptera. Kako je ta postrojba u spomenutom razdoblju djelovala u najopasnijim misijama u Iraku i Afganistanu, to ne bi trebalo čuditi. Međutim, rat u Ukrajini u cijelosti je maknuo fokus ratovanja s nekonvencionalnog na konvencionalno, pa se i fokus djelovanja te elitne američke postrojbe promijenio. Tu na scenu stupaju pripadnici ZSS-a. Naime, kako je i sam vođa američkog tima naglasio, pripadnici ZSS-a iznimno su dobro razvili kopnene taktike u domeni borbenog traganja i spašavanja, te upravo u toj domeni Amerikanci vide prostor za vlastiti napredak. S druge strane, ono što će pripadnici ZSS-a istaknuti kao prostor za vlastiti napredak medicinski je segment potrage i spašavanja, u kojem su njihovi američki kolege iznimno dobri. Kako prići ranjeniku u području borbenih operacija? Kako očitati krvnu grupu? Kako otvoriti venski put i obaviti direktnu transfuziju krvi? To su samo neki od segmenata te vježbe koji će uvelike koristiti hrvatskim specijalcima. Upravo zato ZSS teži što više surađivati s američkom postrojbom u usavršavanju medicinskog segmenta prilikom spašavanja bilo koje vrste. Bliskost dviju, možemo reći srodnih postrojbi, vidljiva je i u planovima za budućnost. Planiraju se zajedničke vježbe i suradnje koje će biti još češće i intenzivnije, a provodit će se u Italiji i Hrvatskoj.

TEKST: Tomislav Vidaković; FOTO: Tomislav Brandt