Štit 25 – temelj za daljnji razvoj obrambene stabilnosti

Ovogodišnja vježba Štit pokazala je sposobnost saveznika da uspostave potpunu kontrolu nad kopnom, morem i zrakom

Vježba Štit najdugovječnija je vježba Hrvatske vojske, koja se neprekidno provodi 30 godina. Ove godine održano je njezino 38. izdanje na rtu Kamenjak kod Pule. Vježba je 2014. godine, uz sudjelovanje Slovenske vojske, dobila međunarodni karakter, a od 2015. godine uvrštena je u NATO-ov katalog multinacionalnih vojnih vježbi. Na ovogodišnjoj vježbi sudjelovala su 322 pripadnika Oružanih snaga RH i zemalja partnera s raketnim i topničkim sustavima protuzračne obrane malog i srednjeg dometa. Uz pripadnike Hrvatske vojske, sudjelovale su slovenska 15. zrakoplovna i protuzračna brigada, 173. zračno-desantna brigada vojske SAD-a, dok su vježbu promatrali predstavnici 4. pukovnije Oružanih snaga Francuske Republike i 106. pukovnije Kraljevske topničke vojske Ujedinjene Kraljevine. Nositelj vježbe bila je Pukovnija protuzračne obrane Hrvatske kopnene vojske, a zapovjednik Pukovnije pukovnik Željko Nakić bio je zapovjednik vježbe.

Prije vježbe imali smo priliku razgovarati s voditeljem gađanja bojnikom Dušanom Tabulom iz Pukovnije PZO-a. Istaknuo je da je cilj vježbe povezivanje svih elemenata provjere zračnog prostora te provjera sposobnosti raketnih i topničkih bitnica te poslužitelja (ciljača) tijekom gađanja. “Ovogodišnja vježba kruna je višemjesečnog rada, a ove godine cilj je bio objediniti sve postrojbe (PZO, GMBR, GOMBR) u Hrvatskoj vojsci tijekom gađanja sustavom Mistral 3“, rekao je bojnik. Pitali smo ga kako su se sudionici vježbe pripremali. “Tvrtka koja nam je isporučila Mistral 3 ima obvezu osigurati osam tjedana obuke u Francuskoj, gdje su se sudionici imali priliku uvježbavati na simulatorima. Do kraja ožujka 2026. trebali bismo dobiti simulatore pa ćemo imati sva potrebna sredstva za obuku na Mistralu 3. Sada smo već osposobljeniji pri korištenju sustava s obzirom na prethodnu godinu“, rekao je bojnik Tabula. Prije početka vježbe saznali smo od bojnika Tabule nekoliko informacija o meti. Riječ je o vođenoj maketi zrakoplova koja leti na udaljenosti od 250 metara, brzinom do 50 km/h. “Prvo ciljač, tj. poslužitelj mora uciljati metu i onda je naše snage trebaju pogoditi“, objasnio je bojnik.

Vježba je počela nastupom pripadnika 173. zračno-desantne brigade vojske SAD-a koji su koristeći SMASH 3000 sustav (Smart Shooter) s puškom M4A1 uspješno pogodili metu. Nakon njih pripadnici Oružanih snaga Republike Hrvatske koristili su sustav Mistral MANPADS na imitatoru zračnog cilja koji se ispaljuje iz raketnog lansera (ATI 107 mm), a potom su protuzračnim topovima 20 mm gađali model zrakoplova vođenog radijskim signalom. Zadnje gađanje provela je Slovenska 15. zrakoplovna i protuzračna brigada iz protuzračnog sustava MANGART 25 na model zrakoplova vođenog radijskim signalom koji leti na udaljenosti od 250 metara brzine do 50 km/h. Zadaća je bila uspješno izvršena. Tijekom gađanja pripadnici hrvatskih i slovenskih oružanih snaga provodili su radarsko motrenje vojnog poligona.

Nadogradnja iskustva i znanja

Nakon vježbe razgovarali smo sa sudionicima vježbe o njihovima dojmovima i ocjeni. Nadnarednik Mario Halas, pripadnik raketne bitnice PZO-a u Gardijskoj oklopnoj-mehaniziranoj brigadi na dužnosti prvog dočasnika voda rekao nam je da su se sudionici vježbe obučavali na simulatorima četiri dana u Francuskoj te istaknuo zadovoljstvo održanom vježbom. “Zadovoljan sam vježbom, razmijenjeno je bogato iskustvo, kao i tehnike, taktike i procedure. To je prilika da se upoznamo i s drugim vrstama naoružanja“, istaknuo je Halas. Desetnik Ivan Marjanović, vođa tima tijekom gađanja Mistralom, također pripadnik bitnice PZO-a Gardijske oklopno- mehanizirane brigade ocijenio je današnju vježbu vrijednom zbog razmjene iskustava, taktike i naoružanja: “Svake godine znanje se nadograđuje, a međunarodni karakter vježbe pridonosi toj nadogradnji. “Ovo je druga godina kako se sustav Mistral 3 koristi na vježbi pa smo pitali desetnika Marjanovića primjećuje li se napredak u rukovanju sustavom s obzirom na prošlogodišnju vježbu: “Što se tiče ugrađenosti sustava u postrojbu, svi su prošli obuku i znaju rukovati sustavom, upoznati su s njegovim dometima i sustav se sve više implementira. Nekad se uči iz grešaka, a nekad iz uspjeha, ali od prošle godine puno smo naučili o sustavu“, istaknuo je Marjanović. Natporučnik Domagoj Tajzler, zapovjednik raketne bitnice PZO-a i Gardijske oklopno-mehanizirane brigade, koji je na ovoj vježbi sudjelovao u ulozi voditelja gađanja raketnim oružjem, rekao nam je da su za vježbu tehnike, taktike i procedure bile dovedene do standarda. “Sve je dovedeno do standarda i izvježbalo se do maksimuma kako bismo bili sigurni da će naši ciljači i operateri  uspješno pogoditi cilj. To je zadovoljeno. Mi smo kao postrojba uvježbani i kao zapovjednik zadovoljan sam rezultatima“, rekao je natporučnik Tajzler. I natporučnik Kristijan Mustač, zapovjednik Taktičko-operativnog centra izrazio je zadovoljstvo provedbom vježbe: “Uspostavili smo potpunu kontrolu nad kopnom, morem i zrakom. Pripadnici HRM-a izvršili su nadzor nad morskim dijelom poligona, a zračni  dio izvršili smo s pripadnicima zemalja partnera. Izvršili smo potpunu interoperabilnost postrojbi i jako sam zadovoljan provedbom vježbe“.

Jačanje interoperabilnosti članica NATO-saveza

Vježbi su nazočili general-bojnik Blaž Beretin, zapovjednik Hrvatske kopnene vojske, vojni predstavnici Francuske Republike, Republike Slovenije, Ujedinjene Kraljevine i Sjedinjenih Američkih Država, zapovjednici i narednici iz Glavnog stožera i zapovjedništava postrojbi Hrvatske kopnene vojske, predstavnici Policijske uprave Istarske županije, predstavnici lokalne samouprave, gradonačelnici gradova Istarske županije, predstavnici Grada Pule te Hrvatske kontrole zračne plovidbe. Nakon vježbe general-bojnik Blaž Beretin obratio se nazočnima, rekavši da je cilj vježbe postignut. Istaknuo je da je sustav Mistral 3 značajno poboljšao sposobnost za neutraliziranje prijetnji. “Zadnjih dana bili smo svjedoci nevjerojatnog profesionalizma, a razmjena iskustva pridonijela je još većoj interoperabilnosti za suočavanje sa sigurnosnim izazovima. Međunarodna suradnja i solidarnost među saveznicima temeljni su za očuvanje mira i stabilnosti. Gledajući u budućnost vježba Štit 25 služit će kao temelj za daljnji razvoj napredovanja naše obrambene stabilnosti“, rekao je Beretin. Zapovjednik vježbe pukovnik Željko Nakić također je izrazio zadovoljstvo vježbom. “Zadovoljan sam vježbom. Provedena je očekivano dobro, postrojbe su pokazale ono što smo i očekivali od njih, jer je svrha vježbe uvježbavanje pojedinaca i postrojbi PZO-a te praćenje eliminacije određenih prijetnji. Vježba služi jačanju interoperabilnosti članica NATO-a. Budući da smo članica važno je i da se zajedno uvježbavamo“, rekao je pukovnik Nakić.

Podsjetimo, vježba se provodila u cilju unapređenja interoperabilnosti s partnerima uvježbavajući taktike, tehnike i procedure praćenja i nadzora zračnog prostora te identifikacije ciljeva i provedbe bojnih gađanja ciljeva u zračnom prostoru na malim i srednjim visinama lakim prijenosnim raketnim sustavima protuzračne obrane i protuzrakoplovnim topovima.

Hrvoje Lončarević; Foto: Tomislav Brandt