Tek jedna obična muzejska priča

Ova kalendarska godina u znaku je 30. obljetnice početka Domovinskog rata i događaja koji su obilježili tu tešku i turobnu, ali slavnu i ponosnu 1991. godinu. Od Prvog svjetskog rata prošlo je nešto više od 100 godina; ni Domovinski rat, usporedno s tim svjetskim ratom, više nije mlad. Stoga se, tih 30 godina kasnije, nameće pitanje je li Domovinski rat i predmeti, koji iščezavaju pred našim očima, dovoljno zreo događaj koji bismo mogli okarakterizirati kao već raritetnu muzejsku baštinu. – Dokazat ćemo da jest

Spomen-područje “Barutana 1991.” u Bjelovaru te aktivnosti Društva za očuvanje hrvatske vojne tradicije, čiji je predsjednik Marin Sabolović, primjer su sustavnog ulaganja u čuvanje spomena na Domovinski rat i njegove vrijednosti

Muzeologija Domovinskog rata je u povojima. U Hrvatskoj postoji tek nekoliko muzeja koji su specijalizirani za Domovinski rat, a ratna arheologija spominje se kao termin, ali ne kao praksa. Međutim, predmeti, cijele bojišnice i dalje su na svojim izvornim lokacijama ili zaboravljeni u kutu nekog mračnog ormara i čekaju da ih netko pronađe, obradi i izloži. Upravo je Društvo za očuvanje hrvatske vojne tradicije krenulo vođeno tim ciljem – očuvanjem što većeg broja izvornih predmeta proizišlih iz Domovinskog rata kako bi se očuvao dio povijesti čija će baština jednog dana završiti u rukama onih koji će Domovinski rat doživjeti tek kroz priče, kao što mi danas doživljavamo, npr., srednjovjekovne ratove, pa čak i spomenuti Veliki rat, koji je završen prije 100 godina, ali čije predmete kao suvremenike tog događaja po muzejskim zbirkama već brojimo na prste jedne ruke.

Novi feljton, koji će kroz prizmu Domovinskog rata kao muzejske baštine upozoriti na važnost očuvanja predmeta, njihove kvalitetne obrade i izlaganja u skladu s muzejskim standardima, proći će kroz elemente Stalnog muzejskog postava Domovinskog rata te na primjeru Muzeja Operativne zone i Zbornog područja Bjelovar prikazati slavne i važne događaje koji su obilježili Domovinski rat, ali u okviru muzejske instalacije, simbolike koju prikazuje, kao i ljudske sudbine koje su taj rat doživjele i sad ga upravo preko izvedbi tih muzejskih instalacija opet proživljavaju. Muzejska instalacija stoga, kao skup predmeta izloženih u jednoj tematskoj cjelini, zorno dočarava trenutak koji je obilježio povijest i promatrača ne ostavlja ravnodušnim. Drugim riječima, instalacija ga stavlja u središte događaja i ostavlja drugačiji dojam u odnosu na uvriježeno pojedinačno prikazivanje predmeta u nekom tematskom postavu.

Ideja Društva bila je da upravo u okviru Muzeja Operativne zone i Zbornog područja Bjelovar u izradu muzejskih instalacija uključi suvremenike, koji su to doživjeli vrlo emotivno vrativši se 30 godina u prošlost. To nije ostavilo ravnodušnim ni nas autore izložbe, a još manje ljude koji su opet činili ono što su činili sad već davnih 1990-ih.


Na ovim ćete stranicama u idućim nastavcima moći pratiti novi feljton našeg suradnika Marina Sabolovića, koji će kroz prizmu Domovinskog rata kao muzejske baštine upozoriti na važnost očuvanja predmeta, njihove kvalitetne obrade i izlaganja u skladu s muzejskim standardima.


 

Tekst: Marin Sabolović

Foto: Lada Puljizević