U vojarni "Pukovnik Marko Živković" na Plesu nedavno je proradilo novoizgrađeno strelište, tj. grudobran za…
Vatrena provjera topničkog streljiva
Hrvatski vojnik još je jednom pratio nadzorno-tehničko gađanje u organizaciji Zapovjedništva za potporu na području akvatorija Žirje. Bila je riječ, i ovaj put, o vrlo zanimljivom događaju u koji su bile uključene i druge ustrojstvene cjeline OSRH
Kad dođe studeni i turistička sezona na šibenskom području utihne, znači da je došlo i vrijeme za redovitu aktivnost Hrvatske vojske, koja se tad odvija na dva tamošnja poligona i u tri operativne domene. Na kopnenom poligonu “Zečevo“ kod Rogoznice, pripadnici Zapovjedništva za potporu (ZzP) i Hrvatske kopnene vojske (HKoV) na obalne su položaje postavili topničke sustave usmjerene k moru. S njima su bili i pripadnici MORH-a, Glavnog stožera OSRH i Hrvatskog vojnog učilišta. Na obližnji pomorski vojni poligon “Žirje“, u akvatoriju istoimenog otoka, došli su brodovi Hrvatske ratne mornarice (HRM). Iznad njih, u zračnom prostoru, letjeli su avioni Pilatus PC-9 Hrvatskog ratnog zrakoplovstva (HRZ). Iz svega toga je jasno: još jednom provodilo se redovito nadzorno-tehničko gađanje streljivom iz pričuva Hrvatske vojske. Ustrojstvena cjelina, koja je i organizator aktivnosti, zadužena je za provjeru ispravnosti tog streljiva.
To je Odjel za nadzor ispravnosti i upravljanje sredstvima klase V (ubojitim sredstvima-UbS) Logističkog operativnog središta ZzP-a.
Središnji dio aktivnosti održavao se od 12. do 14. studenog. Ekipa Hrvatskog vojnika došla je na Zečevo 13. studenog, kad se provodilo gađanje iz topa M-46 kalibra 130 mm. Voditelj aktivnosti i načelnik ZzP-ova odjela bojnik Mile Tomić objašnjava nam da su prethodnog dana provjeravali ispravnost jednog zanimljivog sustava – RIZC (raketni imitator zračnog cilja). On služi kao meta na vježbama gađanja postrojbi protuzračne obrane (PZO), najčešće na tradicionalnoj vježbi Štit koja se svake godine održava na istarskom rtu Kamenjak. Pripadnici ZzP-a, među ostalim, provjeravaju intenzitet i vrijeme gorenja RIZC-ove IC (infracrvene) baklje. Sutradan je cijelu ekipu čekao drugi, još jedan pričuvni topnički sustav – LH33 Citer kalibra 155 mm, popularna Argentinka. Trebalo se provjeravati streljivo M107, također trenutno-fugasno, na dometima do osam, 12 te 15,5 km. “Očekuje se nešto bure i slabija vidljivost. No, gađanje se provodi, osim ako bura bude orkanska pa HRM-ova plovila, posebno brodice, ne bi mogla osiguravati akvatorij“, najavio je bojnik.
Još uvijek opasan
Mi smo se ipak posvetili topu M-46. Karakterističan po dugoj cijevi i istaknutom razbijaču plamena, on se baš kao i njegov topnički kalibar u Hrvatskoj vojsci nalazi isključivo u pričuvi. Međutim, staro oružje izgleda jako dobro održavano i još uvijek vrlo učinkovito. Svakako i opasno, što pokazuje i korištenje tog tipa u ratu izazvanom ruskom agresijom na Ukrajinu. Posada koja opslužuje top dolazi iz Topničko-raketne bojne (TRB) Gardijske mehanizirane brigade (GMBR). To je mahom ekipa koja inače radi s aktivnim vučenim haubicama D30 kalibra 122 mm. Očito je da rado prihvaćaju priliku da se okušaju s drugim sustavom, pa bio on i pričuvni. Uostalom, njihova je temeljna zadaća biti na terenu i provoditi topničku paljbu.
ZzP-ova aktivnost to im i omogućuje, i to u zaista jedinstvenim okolnostima – gađanje s kopna u more. Skupnik Mate Verović na dužnosti je zapovjednika za upravljanje paljbom, tj. računatelja. “Topnička su oružja dosta slična po principu rada i po drugim detaljima, to vrijedi i za D30 u odnosu na M-46. Da bismo se priviknuli na potonje oružje, nije nam potrebno mnogo obuke. Jedina mana M-46 jest što ima iznimno veliku masu, za njegovo ospluživanje treba dosta tjelesne snage i spremnosti. No, njegov je maksimalan domet impresivan, dostiže i 27 km, a na toj je udaljenosti i vrlo precizan“, nabraja skupnik. Gađanja se provode u serijama, M-46 je bučan, streljivo je bojno, provjera ispravnosti je zaista vatrena. To znači da se, pojednostavnjeno rečeno, ne uzimaju granate i punjenja iz jednog sanduka, nego iz više njih, kako bi se provjerilo više različitih serija uskladištenog streljiva. Kad se ispuca jedna serija od nekoliko granata, slijedi pauza. Inače, pauze koristimo kako bismo obišli malo područje oko paljbenog položaja i vidjeli tko sve sudjeluje u aktivnosti. Naravno, osim posade topa i njihovih kolega iz postrojbe koji ih opskrbljuju streljivom i topničkih motritelja, tu su i pripadnici ZzP-ova Odjela koji očitavaju podatke svojih mjernih sustava. Sve promatraju i podatke zapisuju članovi mješovite komisije (MORH – OSRH), koji se moraju uvjeriti i verificirati da na aktivnosti sve protiče u redu i da je streljivo zaista ispravno. Zanimljivo, upoznajemo i nekoliko topničkih motritelja iz Topničko-raketne pukovnije HKoV-a. Gađanje je prilika da se uvježbavaju u svojem poslu s optičkom opremom, preciznije, sustavom za digitalno promatranje.
Velika pozornost HRM-a
S nama je i čovjek u plavoj odori – kapetan korvete Augustin Urlić. Časnik HRM-a poveznica je između topničkog položaja na Zečevu i brodova HRM-a koji osiguravaju zonu zabrane plovidbe u akvatoriju vojno-pomorskog poligona “Žirje“. Iako su civilne strukture pravodobno obavještene, još uvijek se zna dogoditi da u blizinu područja zaluta kakva neoprezna civilna brodica. A to traži brzu reakciju HRM-a, a ponekad i HRZ-a, tj. posade Pilatusa koja nadzire situaciju iz zraka. Brodice po hitnom postupku moraju biti udaljene iz opasnih voda. “Stanje poligona je čisto i gađanje se može nastaviti“, riječi su bez kojih nema šanse da prema moru bude ispaljena i jedna granata. HRM posvećuje veliku pažnju aktivnosti, a posebno svojoj ulozi očuvanja sigurnosti, pa na more šalje više svojih plovila. Iz Obalne straže tu su spasilački brod BS-73 Faust Vrančić, obalni ophodni brod OOB-31 Omiš te gumene brodice GB-201, GB-202 i GB-203. Flotu HRM-a predstavljali su raketna topovnjača RTOP-21 Šibenik, desantni brodovi-minopolagači DBM-81 Cetina i DBM-82 Krka, motorna roniteljska barkasa MRB-83 te jedna gumena brodica. Štoviše, uključeni su i HRM-ova Bojna obalnog motrenja i navođenja te Mornaričko operativno središte. “Točno je, ovo je prilika i za nas da isprobamo i uvježbavamo svoje mornaričke zadaće, uostalom, za mornaricu je uvijek najbolje kad plovi“, kaže nam kapetan korvete Urlić. Štoviše, tijekom aktivnosti posada RTOP-21 Šibenik imala je priliku i sama provesti nadzorno-tehničko gađanje svojim topom AK-630. Gađanje je proteklo dobro i još jedan sustav i njegovo streljivo pokazali su da su ispravni i učinkoviti. Tako je bilo i na kopnu. Posada s topom M-46 je trenutno-fugasnim streljivom za provjeru njegovih unutarnjih i balističkih značajki gađala u donjim kutovima topa te dostizala udaljenost do 17 kilometara. Preciznost je također bitna, jer se na gađanju provjerava i točnost pogodaka, odnosno rasipanja na cilju za zauzeti domet. Topnici iz Benkovca bili su i vrlo točni, a oružjem su vladali baš kao i svojim haubicama D-30.
“Zasad sve ide kako treba, rezultati su zadovoljavajući, ali konačan sud dat ćemo tek nakon detaljne analize svih parametara. Ovo je velika aktivnost, sveobuhvatna, i traži angažman dosta pripadnika OSRH. Stoga je logično da iskorištavamo priliku da se pripadnici uvježbavaju u okviru svojih specijalnosti, primjerice jedni za topničku pripremu, a drugi za nadzor akvatorija. Ovo je idealno razdoblje godine i idealna prilika, a za sve imamo dosta vremena“, zaključuje bojnik Tomić.
Topničko-raketna budućnost
Na aktivnosti poput ove na Žirju neizbježni su i razgovori koji se tiču topničke struke općenito, a ne samo nadzorno-tehničkog gađanja. Tema nam je bila – najava nabave samohodnih topničkih sustava CAESAR i samohodnih višecijevnih lansera raketa HIMARS. Kao iznimno iskusan časnik i stručnjak, bojnik Tomić kaže nam da su samohodni sustavi sadašnjost i budućnost, imaju mnoštvo prednosti nad vučenim sustavima. “Ne dvojim da će OSRH imati moderno topništvo, samohodno i brzo pokretljivo, koje neće iziskivati brojne posade. Bez brzog manevra, brzog i snažnog vatrenog udara te opet brzog mijenjanja položaja, nema suvremenog rata. Na zalasku sam vojne karijere, no radujem se toj nabavi, a mladi kadar koji će nas naslijediti spremno će izvršavati svoje zadaće i s novim streljivom“, kaže nam bojnik. Skupnik Verović prenosi nam da se najave u Topničko-raketnoj bojni GMBR-a prate s velikim interesom: “HIMARS i CAESAR iznimno su kvalitetna, moderna oružja s velikim dometom i preciznošću. Svi, od vojnika do viših časnika, pratimo vijesti vezane uz te sustave, rado ih očekujemo u OSRH i voljeli bismo se obučavati na njima“.
TEKST: Domagoj Vlahović
FOTO: Tomislav Brandt