Inženjerijska bojna Gardijske motorizirane brigade 2. je lipnja na vojnom poligonu ”Crvena zemlja“ provela pokaznu…
Veliki uspjesi Hrvata
S upravo završenih XXXIII. Ljetnih olimpijskih igara hrvatski su se sportaši vratili sa sedam medalja: dva zlata, dva srebra i tri bronce. Među njima su i ugovorni pričuvnici Barbara Matić, Martin i Valent Sinković, Lena Stojković i Miran Maričić
Pariz ćemo pamtiti ponajprije po uspjesima hrvatskih sportaša, koji su ponovno na najvećoj svjetskoj sceni pokazali svoju kvalitetu i upisali se u olimpijsku povijest. Velika su očekivanja bila od Grada Svjetlosti. Igre su trajale od 26. srpnja do 11. kolovoza, a otvorio ih je francuski predsjednik Emmanuel Macron. Nastupilo je 10 714 sportaša iz 203 nacionalna tima, u 32 sporta, odnosno 329 sportskih događaja. Osim u Parizu, natjecalo se i na drugim mjestima. Marseille je ugostio jedriličare, nogomet je igran u više gradova, a natjecanje u surfanju održano je na dalekom Tahitiju. Igre su imale i stanovite organizacijske probleme. Neki od triatlonaca i plivača maratonaca koji su nastupili u Seinei imali su zdravstvenih poteškoća zbog bakterija u vodi. Kao i neke od ranijih Igara, ni ove nisu prošle bez političkih previranja. Zbog ruske invazije na Ukrajinu, ruskim i bjeloruskim sportašima bio je zabranjen nastup pod zastavama njihovih zemalja.
Prva medalja za Hrvatsku
Na Igrama su nastupila 23 ugovorna pričuvnika Hrvatske vojske. Prvi od njih koji je došao do medalje 27-godišnji je strijelac Miran Maričić. Brončano odličje osvojio je u disciplini zračna puška na deset metara. Kolega iz reprezentacije Petar Gorša tijekom finalne serije u jednom je trenutku bio na trećem mjestu, a Maričić na drugom. Gorša je na koncu zauzeo šesto mjesto. U drugoj disciplini, trostav na 50 metara, rezultati naših strijelaca nisu bili na toj razini.
Zlatna džudašica
Barbara Matić pobijedila je u džudu u kategoriji do 70 kilograma. Dvostruka svjetska i aktualna europska prvakinja tijekom cijelog turnira, koji je trajao samo jedan dan, svoje je suparnice uglavnom pobjeđivala u regularnom dijelu borbe. Matić je bila prva nositeljica ovog turnira. Za zlato se borila protiv Njemice Miriam Butkereit. U ranoj je fazi borbe došla do boda i malo je nedostajalo da borbu završi i prije isteka vremena. Njemica se ipak uspjela izvući i obraniti, a Matić je do kraja meča suvereno čuvala prednost.
Osvojeno zlato prva je olimpijska medalja za Hrvatsku u džudu. Barbara Matić osvojila je dosad sve što je mogla osvojiti: uz naslove svjetske i europske prvakinje, kao i pobjednice Grand Prixa, ima i olimpijsko zlato. Barbara i trener Vladimir Preradović godinama su radili i čekali ovaj trenutak. Za ugovornu pričuvnicu Hrvatske vojske ovo je najveći trenutak u bogatoj karijeri. Katarina Krišto, druga predstavnica Hrvatske u džudu, ostala je, nažalost, bez medalje. Iako je već slavila broncu, ona joj je oduzeta. Videoprovjerom je ustanovljeno da je Krišto suparnicu uhvatila ispod pojasa, što je zabranjeno, te je dobila treću opomenu, koja ju je diskvalificirala. Iako je wazarijem sjajno otvorila borbu, Krišto je nije uspjela privesti kraju pa je ostala bez medalje. Ugovorni pričuvnik džudaš Zlatko Kumrić nije ostvario zapaženiji rezultat: u prvom kolu poražen je od predstavnika Italije.
Najuspješniji hrvatski olimpijci
Braća Sinković ponovno su se popela na najviše postolje. Svoje treće olimpijsko zlato, drugo u disciplini dvojac bez kormilara, Martin i Valent osvojili su u nikad napetijoj i neizvjesnijoj utrci. Započeli su dobro, velik dio utrke bili na četvrtom mjestu, međutim, na zadnjem kilometru počeli su ubrzavati i sustizati suparnike, odnosno posade Rumunjske i Švicarske, koje su bile na drugoj i trećoj poziciji. Zadnjih su 500 metara dodatno podigli tempo na svoja 44 zaveslaja u minuti i tako u samom finišu prestigli Britance, koji su bili vodeći tijekom cijele utrke. Sinkovići su tako obranili zlato s Igara u Tokiju, ujedno treće uzastopno, nakon Rija gdje su slavili u disciplini dvojac na pariće. Imaju i srebro iz četverca, u kojem su veslali s Damirom Martinom i Davidom Šainom. Sinkovići su tako u Parizu ponovno oduševili sportsku javnost i svrstali se među najbolje veslače svih vremena.
Srebrna Donna Vekić
Nakon polufinala Wimbledona, tenisačica Donna Vekić sjajna je bila i na pariškim Igrama. Natjecanje je održano na zemljanim terenima Roland-Garrosa, po vrućini koja se izmjenjivala s kišom, u ranim i kasnim terminima. Donna je osvojila drugo mjesto i ostvarila povijesni uspjeh hrvatskog tenisa. Na putu do finala izbacila je svjetska imena, poput druge nositeljice Amerikanke Coco Gauff. Najviše je problema imala u četvrtfinalu, protiv Ukrajinke Marte Kostjuk, koju je pobijedila tek u tie-breaku trećeg seta. Polufinalni susret odigrala je s lakoćom i dominantno, a u finalu je Kineskinja Zheng Qinwen ipak bila uspješnija. Nakon Sabrine Goleš, koja je kao dio jugoslavenske reprezentacije osvojila srebro 1984. u Los Angelesu, tek je druga Hrvatica koja se okitila olimpijskom medaljom u tenisu.
Srebro za Barakude
Hrvatski će vaterpolisti ovu godinu pamtiti po nevjerojatnim uspjesima. Finalisti Europskog prvenstva, zatim svjetski prvaci, a malo im je nedostajalo do olimpijskog zlata, koje sanjaju još od Londona 2012. godine. Izabranici Ivice Tucka igrali su fantastičan turnir, pobjeđivali u knockout fazi, ali u samom finalu ponestalo im je snage. Na njihov uspjeh možemo biti izrazito ponosni, jer Hrvatsku konstatno drže u svjetskom vrhu i s njega ne silaze već godinama. Ostaje jedino žal za neosvojenim olimpijskim zlatom, za koje je izbornik Tucak izjavio da je njegov san.
Bronca u taekwondou
Ugovorna pričuvnica Lena Stojković, dvostruka svjetska prvakinja u kategoriji do 46 kg, vratila se iz Pariza s brončanom medaljom. Lena je bila jedina hrvatska predstavnica u taekwondou. Nastavila je ići utabanom stazom osvajača medalja, kojima su se prije nje okitili Martina Zubčić, Sandra Šarić, Lucija Zaninović, Matea Jelić i Toni Kanaet. Nakon Lucije Zaninović, hrvatska ponovno ima osvajačicu u kategoriji do 49 kilograma. Lena je nastupila 7. kolovoza, kad su na rasporedu bile sve borbe u njezinoj kategoriji. Mlada Splićanka cijeli je turnir odradila sjajno, ispunila očekivanja i možemo biti iznimno ponosni na njezine uspjehe. Dodajmo i kako su se natjecanja u taekwondou održavala u muzeju Grand Palais.
Disk brončanog sjaja
Nakon Londona i Rija, Sandra Elkasević osvojila je treću olimpijsku medalju. Do nje je došla bacivši disk 67,51 metar, što je rezultat jednak onom koji je ostvarila i drugoplasirana natjecateljica, Kineskinja Feng Bin. Međutim, Kineskinja je u ostalim bacanjima imala bolje rezultate pa je zasluženo došla do srebra. Sandra je nakon osvajanja medalje izrazila zadovoljstvo uspjehom te najavila pohod na nova odličja na Igrama u Los Angelesu.
Nastupi koje vrijedi spomenuti
Strijelac Giovanni Cernogoraz zlatni je hrvatski olimpijac iz Londona 2012. godine. U Parizu ga je jedan promašeni hitac stajao borbe za medalje, dokazavši o kakvom se surovom sportu radi. Međutim, reakcija nakon ispadanja ganula je sve: suze velikog sportaša samo pokazuju koliko su mu ove Igre značile. Cernogoraz je već davno hrvatsku javnost osvojio svojim pristupom i odnosom prema sportu, radu i vojsci. Matija Marinić, 34-godišnji Zagrepčanin, kanuist je na divljim vodama. Bio je izvrstan u disciplini slalom, ali u finalu je napravio pogrešku koja ga je koštala vremena te odnijela dragocjene sekunde koje su ga mogle dovesti među osvajače medalja. Dobro se borio na tehnički zahtjevnoj stazi, a zahvaljujući njemu mnogi su imali priliku upoznati se s tim zanimljivim, ali medijski ne toliko praćenim sportom. Plivač Nikola Miljenić, unatoč prvom mjestu u kvalifikacijskoj skupini, nije uspio ući u polufinale. Jedriličari su imali problema zbog vjetra: braća Fantela nisu uspjela konkurirati u borbi za medalje, a Elena Vorobeva, te pričuvnici Palma Čargo i Martin Dolenc imali su odgode plovova. Veslač Damir Martin, ugovorni pričuvnik koji zajedno s braćom Sinković, te jedriličarima Tončijem Stipanovićem i Šimom Fantelom ima najdulji staž u Hrvatskoj vojsci, nije uspio izboriti finale u disciplini samac. Nastup je završio na šestom mjestu. Gimnastičar Aurel Benović bio je blizu ostvarenja olimpijskog sna i osvajanja brončane medalje. Međutim, zbog mekih sudačkih kriterija, u finalu preskoka svoj je olimpijski debi završio na petom mjestu. Ugovorni pričuvnik Tin Srbić u disciplini preča nije imao svoj dan. Do medalje nije uspio doći, ali stekao je naklonost publike. Bez obzira na pad i pogrešku, nastup je priveo kraju.
Uspjesi stranih sportaša
Dvadesetogodišnji kineski plivač Pan Zhanle dva je puta postavljao svjetski i olimpijski rekord. Prvo ga je srušio u kvalifikacijama, da bi zatim u finalu plivao još brže i to u utrci na 100 metara slobodno. Francuz Léon Marchand bio je najbrži na 200 metara prsno, 200 metara leptir te 400 metara mješovito. Pritom je srušio i dva olimpijska rekorda. Međunarodni olimpijski odbor želio je prije Igara u Parizu povući plivačku disciplinu 1500 metara slobodno, ali nakon prosvjeda sportaša od toga se odustalo. Amerikanka Katie Ledecky postala je stoga ponovno olimpijska pobjednica u toj disciplini, usput popravivši olimpijski rekord. U biciklizmu je u utrci na kronometar, koja se vozila po kišnom vremenu, najbrži bio Belgijac Remco Evenepoel, koji je slavio ispred Talijana Filippa Ganne i sunarodnjaka Wouta van Aerta. Evenpoel je osvojio zlato i na cestovnoj utrci na dionici dugoj 273 kilometra. Na atletskim borilištima pisala se nova povijest Olimpijskih igara. Švedski reprezentativac Armand Duplantis, koji je dosad osam puta rušio svjetski rekord u skoku s motkom, ovaj je put u finalu deveti put srušio vlastiti svjetski rekord, koji sad iznosi 6,25 metara. Tu je visinu preskočio u trećem pokušaju. Mnogi svjetski stručnjaci pitaju se hoće li itko uspjeti nadmašiti njegove uspjehe. Nakon Tokija, bilo je to Duplantisovo drugo olimpijsko zlato. Sjedinjene Države nakon Justina Gatlina ponovno imaju olimpijskog prvaka u utrci na 100 metara. Noah Lyles novi je pobjednik u toj disciplini. Do zlata je stigao u fotofinišu, gdje je slavio s vremenom 9,79. Drugoplasirani je bio Jamajčanin Kishane Thompson. Lyles kao favorit ipak nije uspio slaviti na 200 metara. Bio je treći, a zlato je pripalo Letsileu Tebogu iz Bocvane.
Svečanost zatvaranja Igara
Trideset treće Ljetne olimpijske igre završile su 11. kolovoza višesatnim spektaklom na najvećem stadionu u Francuskoj. Stade de France bio je u znaku slavljenja sporta i zajedništva. Hrvatsku zastavu nosio je dvojac iz taekwondoa, brončana Lena Stojković i četvrtoplasirani Ivan Šapina. Ovim putem želimo čestitati svim našim sportašima: ne samo onima koji su osvojili odličja već i onima koji su nastupili i dobro se borili, te se nadamo da ćemo mnoge od njih vidjeti i za četiri godine u Los Angelesu.
Natjecanja u maratonu održana su zadnja dva dana Igara. Trasa po pariškim ulicama bila je zahtjevna, uključivala je uspone i nizbrdice, a vremenski uvjeti iscrpljujući, što je ostavilo traga na pojedinim natjecateljima. Ugovorna pričuvnica Matea Parlov Koštro nije uspjela završiti utrku. Barbara Bjeljac, naša druga natjecateljica, do cilja je stigla 71. Organizatori su trasu postavili tako da prolazi kraj gradskih znamenitosti, poput Louvrea te Eiffelova tornja. Istaknuli su da je inspirirana povijesnim maršom žena iz vremena Francuske revolucije 1789. godine.
TEKST: Ivan Šurbek; FOTO: Hina / Damir Senčar / ds