Otvarajući izložbu ministar obrane RH Ante Kotromanović izrazio je uvjerenje kako je izboru Hrvatske za…
Zrakoplovna sastavnica
Zrakoplovna sastavnica hrvatskog kontingenta u misiji KFOR sudjeluje još od 2009. godine, a na svoje je zadaće do 2019. odlazila iz baze Bondsteel u kojoj je bila smještena zajedno s pripadnicima savezničkih zemalja, SAD-a, Njemačke, Rumunjske, Turske, Mađarske i Slovenije. Nakon što je iz te baze premještena na aerodrom u Prištini sastavnica je s dva helikoptera i tridesetak pripadnika smanjena na jedan helikopter, a trenutačno u sastavu ima desetak pripadnika
Zrakoplovna sastavnica hrvatskog kontingenta u misiji KFOR sudjeluje još od 2009. godine. U početku je u misiji KFOR sudjelovala samo zrakoplovna sastavnica kao samostalna cjelina, tek se u zadnjih nekoliko godina hrvatski kontingent proširio na još nekoliko sastavnica. Do 2019. godine zrakoplovna je sastavnica na svoje zadaće odlazila iz te baze u kojoj je bila smještena zajedno s pripadnicima savezničkih zemalja, SAD-a, Njemačke, Rumunjske, Turske, Mađarske i Slovenije. Iz baze Bondsteel premještena je na aerodrom u Prištini te je s dva helikoptera i tridesetak pripadnika sastavnica smanjena na jedan helikopter i trenutačno u sastavu ima desetak pripadnika. S helikopterom Mi-171Sh sastavnica podupire KFOR misiju prevoženjem postrojbi, VIP letovima i izvidničkim letovima za potrebe ostalih pripadnika misije. Dio njezinih zadaća jest uvježbavanje i suradnja s drugim pripadnicima zrakoplovnih sastavnica koje sudjeluju u misiji. Kako bi se osigurala međuoperabilnost i suradnja s ostalim helikopterskim sastavnicama pripadnici sastavnice povremeno sudjeluju u vojnim vježbama i trenažnim letovima s helikopterskim posadama iz SAD-a i Švicarske. Neke od vježbi na kojima su sudjelovali su: Operation Gold Rush (2015.), VV Icarus (2016.) i VV Silver Sabre (2015., 2018.). Tijekom 15 godina sudjelovanja u KFOR-u zrakoplovna sastavnica ostvarila je više od 2000 letova i oko 4000 sati naleta. Trenutačno se u području operacije nalazi 41. HRVCON KFOR, a za mnoge je pripadnike sastavnice odlazak u misiju i mogućnost proširenja svojih znanja i sposobnosti. Ponajprije se to odnosi na razvijanje novih vještina kao i na rad u terenskim uvjetima u stranoj zemlji gdje ponekad nemaš dostupne sve alate i potporu kao kad se boravi u matičnim postrojbama u RH. Pripadnici zrakoplovnih sastavnica borave po dva mjeseca u misiji tijekom kojih uz obavljanje svojih primarnih zadaća sudjeluju u različitim sportskim natjecanjima, a mogu se pohvaliti brojnim osvojenim medaljama. Pripadnici imaju i po nekoliko odlazaka u misiju, članovima letačkih posada odlazak u misiju na Kosovu dio je radnog iskustva i postala je rutina.
“Sudjelovanje u misiji i mogućnost letenja s drugim pripadnicima savezničkih zemalja, zajedničko uvježbavanje novo je iskustvo, a znanja koja smo stekli u radu su dobrodošla. Letenje u nešto drugačijim uvjetima nego u Hrvatskoj, pogotovo u zimsko vrijeme kad je na Kosovu puno više snijega te mogućnost slijetanja na nadmorske visine koje u Hrvatskoj nisu moguće važne su za osobni razvoj pilota i ostalih članova posade. Razmjena iskustva s letačkim posadama iz SAD-a i Švicarske hvalevrijedna je i poboljšava suradnju,“ ističe zapovjednik zrakoplovne sastavnice.
TEKST I FOTO: HRZ-KFOR