Kvalitetna priprema jamac uspješnosti zadaće

U Kosovo su tijekom studenog stigli pripadnici 42. kontingenta, koji nastavljaju raditi na zadaćama održavanja mira i stabilnosti u ovom dijelu Europe. Hrvatske Oružane snage u NATO-ovoj misiji KFOR na Kosovu usmjerene su na osiguranje stabilnosti i sigurnosti i rado su viđene među lokalnim stanovništvom 

Ekipa Hrvatskog vojnika uputila se na Kosovo u trenutku kad je 41. kontingent završavao svoju rotaciju i očekivao zamjenu s pripadnicima 42. kontingenta. Za naš prijevoz do Republike Kosova bili su zaduženi pripadnici 395. eskadrile transportnih helikoptera 93. krila HRZ-a. Helikopterom je upravljao iskusni pilot HRZ-a kojem je ovo bila još jedna u nizu međunarodnih misija. Točno u predviđeno vrijeme sletjeli smo na vojni dio međunarodne zračne luke “Adem Jashari” u Prištini, koja je ujedno i centar zrakoplovne sastavnice hrvatskog kontingenta na Kosovu. Dočekali su nas pripadnici 41. C zrakoplovne sastavnice koju čine pripadnici 194. eskadrile višenamjenskih helikoptera 91. krila i Bojne zračnog motrenja i navođenja Hrvatskog ratnog zrakoplovstva. Prisna i iznimno prijateljska veza između kolega sa sjevera i juga Hrvatske mogla se odmah vidjeti.

Sedam različitih sastavnica

Inače, OSRH sudjeluje u misiji KFOR, koju predvodi NATO, od 2009. godine. Misija je uspostavljena 1999. godine temeljem Rezolucije 1244 Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda, s ciljem očuvanja sigurnog okruženja i slobode kretanja za sve zajednice na Kosovu. Do sada je više od 2000 hrvatskih vojnika sudjelovalo u misiji, uz konstantno visoke ocjene i pohvale za njihov doprinos, od NATO-ova Zapovjedništva, ali i lokalnog stanovništva, koje hrvatskog vojnika doživljava kao prijateljskog i savezničkog. U početku je kontingent uključivao dva helikoptera Mi-8 s posadama i tehničkim osobljem. Poslije je broj porastao, a zadnjih godina maksimalan broj u rotaciji može dosegnuti i do 160 vojnika.

Hrvatski kontingent sastavljen je od sedam različitih sastavnica. Osim spomenute zrakoplovne sastavnice tu je i Motorizirana pješačka satnija, koja je zadužena za sigurnosne i ophodne zadaće. Uz nju je u sastavu kontingenta i ISR sastavnica, koja se bavi izviđanjem, nadzorom i prikupljanjem obavještajnih podataka. Stožerna sastavnica uključuje časnike koji djeluju u zapovjednim strukturama misije KFOR. Jedna od sastavnica bez koje sve druge zasigurno ne bi mogle djelovati jest i Logistički element potpore, koji je zadužen za opskrbu i održavanje svih resursa potrebnih za izvršavanje zadaća. Uz njih je tu i neizbježni medicinski tim koji pruža zdravstvenu i hitnu medicinsku skrb unutar misije kao i Nacionalni element potpore, koji obavlja administrativne i specijalizirane zadaće. “S obzirom na to da mi je ovo već druga misija i da sam stekao neko iskustvo, moram priznati da je ova rotacija bila dosta rutinska i nije bilo većih i značajnih intervencija i u ovom se kontingentu niti jedan pripadnik nije vratio ranije kući zbog lošeg zdravstvenog stanja”, rezimirao nam je svoje iskustvo od četiri mjeseca, koliko traje rotacija pripadnika medicinske sastavnice, natporučnik Ivan Domagoj Drmić, voditelj mobilnog medicinskog tima. Zapovjednik 41. HRVCON-a brigadir Tihomir Novosel rekao nam je da je najveći uspjeh to što se svi vraćaju natrag živi i zdravi. I to dosta govori o sposobnostima i pripremi svih pripadnika koji su u misiji na Kosovu proveli i do šest mjeseci. Zrakoplovna sastavnica HRZ-a, zajedno s kolegama iz Švicarskog ratnog zrakoplovstva, osigurava zračni prijevoz i potporu svim NATO-ovim operacijama na Kosovu. Tu spadaju transport postrojbi i opreme, medicinske evakuacije, nadzor i izviđanje kao i potpora humanitarnim operacijama i prijevoz visokorangiranih dužnosnika.

Spremni za sve scenarije

Da su pripadnici zrakoplovne sastavnice cijenjeni, potvrdio nam je i satnik Ivan Burčul. U razgovoru s njim saznali smo kako se Zapovjedništvo KFOR-a u nekoliko navrata imalo priliku uvjeriti u sposobnosti hrvatskih pilota kad su ih po iznimno teškim vremenskim uvjetima prevezli s jednog kraja zemlje na drugi. “Za svaku se zadaću treba jednako dobro pripremiti bez obzira na vremenske prilike jer je lako odraditi zadaću kad je vrijeme povoljno, ali naš posao iziskuje da smo spremni na sve moguće scenarije: od naleta vjetra, turbulencije pa do udara ptice u letjelicu, i u principu bi čovjek trebao biti spreman na sve situacije”, rekao nam je satnik. Iako se pomisli kako je nemoguće biti spreman na sve situacije, časnik HRZ-a jednostavno je pojasnio kako je obuka takva da te pripremi na sve moguće scenarije. I upravo je to ono zbog čega su hrvatski vojnici traženi u svim misijama. Razina pripreme i obuke koju prolaze svi pripadnici Hrvatske vojske prije odlaska u misiju je vrlo visoka. Nerijetko ona traje i nekoliko mjeseci. To znači da svaki vojnik koji dođe u međunarodno okruženje jako dobro zna što mu je činiti i kako se treba ponašati. Zbog toga je hrvatski vojnik cijenjen i kontinuirano hvaljen gdje god se nađe. To se pogotovo vidi na Kosovu. Naime, osim vojnih kvaliteta, pripadnice i pripadnici HV-a spremni su uvijek pokazati i svoju humanu stranu. I zbog toga ih cijene, kao što cijene i njihovu stručnost i predanost u izvršavanju svake zadaće koja im se povjeri.

Hrvatski vojnik znači sigurnost

Hrvatska zastava na vozilima i na odorama dobro je poznata svim stanovnicima ove mlade države. Malo je mira bilo na ovim prostorima u mnogo godina, ali upravo ta snažna težnja za sigurnošću i napretkom dovela je snage međunarodne zajednice da to svojom prisutnošću i djelovanjem pokušaju osigurati. Od samih početaka, pa do danas, sve naše pripadnice i pripadnici rado su viđeni. Potvrđuju nam to i pripadnici Manevarske satnije jer su upravo oni najviše vidljivi u javnosti dok obavljaju svoje zadaće. Vrhunski su profesionalci, ali nikako hladni i nedodirljivi, a to ljudi oko njih mogu osjetiti i znaju cijeniti. “U svojem radu najviše se fokusiramo na vanjske utjecaje koji mogu narušiti sigurno i stabilno okruženje kao i na događaje koji su u stanju narušiti slobodu kretanja unutar našeg područja odgovornosti”, pojašnjava glavne zadaće Manevarske satnije njezin zapovjednik natporučnik Vladimir Novosel.

Satnija je dio Kinetičke bojne, a ustrojena je od dva voda, jednog voda iz 3. satnije bojne Vukovi Gardijske mehanizirane brigade, jednog voda iz sastava Albanske vojske te je u sastavu Regionalnog zapovjedništva Zapad stacionirana u kampu Villaggio Italia u Peći, gradu na zapadu Republike Kosova u neposrednoj blizini granice s Crnom Gorom. Od dolaska u područje operacije pripadnici Satnije preuzeli su zadaće od svojih kolega iz 40. HRVCON-a i nastavili djelovanje sukladno zahtjevima zapovjednika. Uz redovite zadaće kao što su ophodnje, provedba osiguranja baze CVI te osiguranje manastira Visoki Dečani, pripadnici Manevarske satnije sudjeluju i u koordiniranim ophodnjama (združene ophodnje s kosovskom policijom i Liaison Monitoring Teamom koji čine pripadnici raznih nacija), provode višednevne operacije na terenu te sudjeluju na vježbama izvlačenja pripadnika LMT-a iz njihovih terenskih ureda u urbanom okruženju. Pripadnici Satnije provode stalne ophodnje te uspostavljaju promatračke točke, u urbanim i ruralnim sredinama, sa zadaćom  nadzora i sprečavanja mogućih nezakonitih aktivnosti, kao što su: krijumčarenje, trgovina ljudima, ilegalna sječa šuma i sl. Na taj način podupiru i pridonose glavnom cilju misije KFOR-a, a to su sigurno okruženje i sloboda kretanja. Western Knight, Mountain Knight i River Knight samo su neki od naziva operacija u kojima su sudjelovali hrvatski pripadnici Manevarske satnije. Prilikom planiranja i provedbe tih zadaća, hrvatski su vojnici provodili navedene operacije sinkronizirano i rame uz rame s pripadnicima drugih nacija na terenu (Albanije, Bugarske, Italije, Sjeverne Makedonije, Moldavije i dr.) te imali priliku pokazati znanje i vještine koje su stekli kroz preduputnu obuku. I prije nego smo i sami shvatili koliko je vremena proteklo, našem je posjetu došao kraj. Iz našeg kratkog posjeta hrvatskom kontingentu zaključujemo da uistinu možemo biti ponosni na sve naše pripadnice i pripadnike koji pridonose očuvanju mira u toj maloj zemlji. Želimo da uspješno obave sve zadaće te se živi i zdravi vrate svojim obiteljima.


Vojnik mjeseca

Koliko su pripadnici Hrvatske vojske cijenjeni pokazuje i značajan podatak koji nije promaknuo ni kolegama iz službenog lista KFOR-a The Chroniclea. Naime, na kraju svakog broja predstavlja se vojnik mjeseca koji se istaknuo nekim djelom i potezom koji je vrijedno istaknuti. Tako je u broju od kolovoza istaknut razvodnik Zrinko Dejanović. Pripadnik je Kinetičke bojne i karijeru je započeo 2005. godine u topničkoj postrojbi, dva puta bio je raspoređen u Afganistanu, a služio je i u mirovnoj misiji UN-a. Izabran je za vojnika mjeseca jer je 8. kolovoza, dok se vraćao iz ophodnje naišao na prometnu nesreću i dok su ozlijeđeni čekali dolazak hitne pomoći, razvodnik Dejanović, kao iskusni spasilac, počeo je pružati prvu pomoć ozlijeđenim civilima. Njegova predanost i profesionalizam, kao i iskustvo u prvoj pomoći, iznimno su pridonijeli misiji KFOR-a, što mu je donijelo titulu vojnika mjeseca.


Tekst: Tomislav Vidaković; Foto: Tomislav Brandt