"Iskazali ste međusobno poštovanje, toleranciju, razumijevanje, prihvaćanje, fair-play i prijateljstvo. Ovaj je turnir dokaz da…
Lokalnom stanovništvu značimo sigurnost, prijateljstvo i povjerenje
RAZGOVOR: brigadir Tihomir Novosel, zapovjednik 41. HRVCON-a KFOR-a
Naši su pripadnici ocijenjeni najvišim ocjenama od nadređenih zapovjednika i to neovisno o tome kojoj naciji zapovjednici pripadaju. Upravo zbog svojeg rada i ponašanja hrvatski su vojnici cijenjeni i često isticani kao izvrsni predstavnici KFOR-a, svoje zemlje i Hrvatske vojske
Tijekom našeg posjeta pripadnicima 41. HRVCON-a u operaciji KFOR iskoristili smo prigodu za razgovor sa zapovjednikom kontingenta koji se pripremao za povratak u domovinu. Gledajući unazad na vrijeme provedeno u području operacije zapovjednik posebno ističe brojne pohvale koje su dobili pojedinci ili kontingent u cjelini. No, kako ističe, najvažnije je da se svi svojim domovima vrate živi i zdravi, obogaćeni neprocjenjivim međunarodnim iskustvom.
Koje su glavne zadaće hrvatskog kontingenta u misiji KFOR-a?
Sve pripadnice i pripadnici 41. HRVCON-a KFOR-a ispunjavanjem svojih svakodnevnih zadaća podupiru i pridonose glavnim ciljevima misije KFOR: očuvanje mira, izgradnja sigurnosti te osiguranje slobode kretanja. To čine kao pojedinci na stožernim dužnostima te kao pripadnice i pripadnici naših sastavnica koje su stavljene pod operativno zapovjedništvo zapovjednika KFOR-a.
Kako biste opisali trenutačnu situaciju na Kosovu?
Trenutačna sigurnosna situacija na Kosovu relativno je stabilna, ali nikako se ne može reći da je ta stabilnost čvrsta. Pogotovo je ona krhka na sjeveru Kosova, gdje živi većinsko srpsko stanovništvo i gdje postoji stalna prijetnja od eskalacije sukoba. Svi smo ovdje svjesni značaja združenih međunarodnih snaga, kojima i sami pripadamo, koje jedine mogu spriječiti te sukobe te svojim djelovanjem kreirati poticajno okružje za dijalog i miran suživot naroda koji žive na teritoriju Kosova. Rekao bih da ovdje svi imaju jako dugo pamćenje te da teška i krvava prošlost sukoba na ovim područjima jako opterećuje i sadašnjost i budućnost.
Koji su izazovi s kojima se vaši vojnici najčešće susreću u svakodnevnim zadaćama?
Neki od izazova s kojima se pripadnice i pripadnici 41. HRVCON-a susreću u području operacije KFOR slični su onima s kojima se suočavaju i u Hrvatskoj ili bilo gdje drugdje, a neki su specifični upravo za Kosovo. S obzirom na način na koji se ovdje odvija promet je najveći izazov za nas. Priroda zadaća, te dislociranost naših postrojbi na tri lokacije, zahtijeva velik broj naših vozila i pripadnika na prometnicama u okružju koje je sve samo ne jednostavno. Ovdje možete vrlo brzo primijetiti nedostatak prometnih znakova i prometne signalizacije. Svi voze sukladno vlastitim procjenama o stečenim vještinama i osobnom shvaćanju prometnih propisa. U takvim uvjetima i uz činjenicu da su velike prometne gužve, a pogotovo u ljetnim mjesecima, vožnja u urbanim područjima velik je izazov. Zato je ovdje svaka vožnja svojevrsna avantura, a svaki povratak u bazu nakon završetka zadaće, veliko olakšanje.
Kakva je suradnja s drugim međunarodnim vojnim snagama unutar KFOR-a?
Jedna od velikih dobiti upućivanja hrvatskih vojnika u svaku mirovnu operaciju, pa tako i KFOR, upravo je rad u međunarodnom okružju. Združenim djelovanjem oni stječu nova potrebna iskustva za daljnji razvoj i usavršavanje. Mislim da bi svaki vojnik, dočasnik ili časnik koji želi ostvariti dobru karijeru morao sudjelovati u nekoj od multinacionalnih misija. Što ranije, to bolje. A što se tiče suradnje s našim saveznicima i prijateljima, mogu reći samo najbolje. Svi smo mi profesionalci i spremni smo na najbolji mogući način predstavljati našu domovinu i Hrvatsku vojsku. Naši su pripadnici ocijenjeni najvišim ocjenama od nadređenih zapovjednika i to neovisno o tome kojoj naciji zapovjednici pripadaju. Upravo zbog svojeg rada i ponašanja hrvatski su vojnici cijenjeni i često isticani kao izvrsni predstavnici KFOR-a, svoje zemlje i Hrvatske vojske.
Na koji način vaša misija pridonosi jačanju stabilnosti i sigurnosti u regiji?
Naš doprinos ogleda se u broju pripadnika Hrvatske vojske koji sudjeluju u operaciji KFOR, po čemu smo među vodećim nacijama. Ali mislim da je on i veći od toga što proizlazi iz činjenice da je u misiji KFOR trenutačno angažirano 152 naših pripadnika. Mi sve svoje zadaće izvršavamo bez pogovora i sa 100-postotnom uspješnošću. Nije bilo nijedne pritužbe na pripadnike 41. HRVCON-a. Dobivamo samo pohvale, a to znači i da radimo dobar posao. Samim tim naš je doprinos uspješnosti misije veći. Smatram da smo u prednosti u odnosu na ostale nacije zato što bolje poznajemo povijest, kulturu, civilizaciju i mentalitet stanovnika Kosova. Ta znanja i spoznaje nesebično dijelimo s našim kolegama iz drugih zemalja te i na taj način pomažemo kvalitetnijem obavljanju zadaća na terenu.
Kako se priprema HRVCON prije odlaska u ovu misiju? Kakva je obuka ključna?
Svi pripadnici koji su predviđeni za upućivanje u područje operacije prolaze preduputnu obuku te neposredno pred upućivanje i završno ocjenjivanje na kojem se provjerava njihova pojedinačna spremnost i spremnost kontingenta kao cjeline. Obuka je kvalitetna i u nekim segmentima čak i zahtjevnija od onog što rade u području operacije. To je zbog toga što se svi pripremaju za najsloženiju sigurnosnu situaciju i potpunu borbenu uporabljivost, a srećom, stanje u području operacije KFOR trenutačno je puno stabilnije, pa je samim time i provedba naših zadaća manje zahtjevna. Iskustva prethodnika vrlo su važna u pripremi za upućivanja u misiju. Tako svi mogu točno znati što oni mogu očekivati, a i ono što se od njih očekuje u području operacije. S vremenom je i u tom pogledu situacija sve bolja. Prije samog dolaska na Kosovo sve ključno osoblje dolazi na zapovjedno izviđanje ili prolazi posebnu obuku koju provodi Zapovjedništvo KFOR-a. Pozitivno je i to što se sa svakim novim kontingentom povećava broj pripadnika koji sudjeluju u tim aktivnostima. Sve to omogućava nam da u područje operacije KFOR dolaze pripadnice i pripadnici Hrvatske vojske potpuno spremni za izvršenje svih zadaća koje se stavljaju pred njih.
Koji su glavni motivi odlaska u misiju na Kosovo?
Kako sam već spomenuo, iskustvo rada u multinacionalnom okruženju iznimno je važno za razvoj karijere svih pripadnika Hrvatske vojske. Svakim danom sve više vojnika, dočasnika i časnika postaje svjesno te činjenice i to ih sigurno motivira da se prijavljuju za misiju KFOR. Osim tog profesionalnog izazova, razlog je sigurno i mogućnost dodatne zarade jer dodatak za terenski rad u operaciji KFOR sigurno jako motivirajuće djeluje na sve kad donose odluku o prijavi za sudjelovanje u toj misiji.
Koji su najveći uspjesi 41. HRVCON-a u području operacije?
Za mene je to činjenica da se sve pripadnice i pripadnici živi i zdravi vrate iz ove misije. Obećanje da ću učiniti sve što je u mojoj moći da bude upravo tako, izrekao sam javno na obraćanju prilikom upućivanja 41. HRVCON-a u operaciju KFOR. Obećao sam također da ćemo sve zadaće ispunjavati profesionalno i vojnički na ponos domovine i Hrvatske vojske. Veliku zahvalnost dugujem osobno svim pripadnicama i pripadnicima 41. HRVCON-a koji su mi omogućili da i to obećanje mogu ispuniti.
Kad govorimo o pojedinačnim uspjesima pripadnika 41. HRVCON-a, moram istaknuti razvodnika Zrinka Dejanovića, pripadnika manevarske satnije kojeg je Zapovjedništvo KFOR-a proglasilo za vojnika mjeseca kolovoza u operaciji KFOR. Drugi pripadnik kojeg moram spomenuti kad govorimo o uspjesima 41. HRVCON-a narednik je Nikola Špoljar koji je kao prvi Hrvat u povijesti pobijedio na 81. DANCON MARCHU. Iako sam događaj nije zamišljen kao utrka, velika je želja i borba svih koji sudjeluju da upravo oni prvi prođu cilj jer to najbolje pokazuje kakva je njihova psihofizička spremnost i izdržljivost. Broj sudionika koji su se mogli prijaviti za ovaj 81. DANCON MARCH bio je ograničen na 800. Sudionici su bili iz gotovo svih nacija koje sudjeluju u operaciji KFOR i mnogi od njih pripadnici su elitnih postrojbi tih nacija. Zbog toga je golem uspjeh i ponos, što je upravo pripadnik Hrvatske vojske pobijedio na takvom prestižnom događanju.
Postoji li specifična potpora ili inicijative kojima KFOR pomaže lokalnoj zajednici i koliko je važna njihova uključenost?
U svakoj mirovnoj operaciji, pa tako i u KFOR-u, postoje projekti koje provode međunarodne snage s ciljem pomaganja lokalnoj zajednici i stanovništvu. Za njihovu provedbu u operaciji KFOR zadužen je CIMIC tim koji je ustrojen u Zapovjedništvu KFOR-a. Želio bih više govoriti o našim projektima koje smo proveli za vrijeme mandata. Dostavljali smo humanitarnu pomoć hrvatskoj zajednici u Janjevu, u više navrata, zajednici fratara u Đakovici te zajednici Misionarke ljubavi, sestara Majke Terezije koja djeluje u gradu Peći. Donirali smo hranu, vodu, lijekove i sanitetski materijal te prikupljali novčana sredstva. Nastojali smo pomoći lokalnim zajednicama najviše što smo mogli i važno je istaknuti da ta pomoć nije bila namijenjena isključivo za pripadnike hrvatskog naroda na Kosovu već za sve potrebite o kojima brinu zajednice koje smo darivali.
Kako su hrvatski vojnici primljeni u lokalnoj zajednici? Imate li kontakte s lokalnim stanovništvom?
Hrvatska zastava na vozilima i na odorama naših pripadnika dobro je poznata svim stanovnicima ove mlade države, bremenite prošlošću i sadašnjošću. Malo je mira bilo na ovim prostorima u mnogo godina, ali upravo ta snažna težnja za sigurnošću i napretkom dovela je snage međunarodne zajednice da to svojom prisutnošću i djelovanjem pokušaju osigurati. Punih petnaest godina i hrvatski vojnici dio su tih snaga i daju velik doprinos ostvarenju tih ciljeva. Od početka, pa do danas, sve naše pripadnice i pripadnici rado su viđeni i iznimno poštovani od domaćeg stanovništva. Nemoguće im je bilo gdje u javnosti pojaviti se u odori, a da ne budu srdačno pozdravljeni. Nerijetko im prilaze potpuni stranci i pružaju ruku na pozdrav uz neizostavan osmijeh. Ovdje nije rijetkost da im priđe dijete i zagrli ih, jer su ga roditelji naučili da hrvatski vojnici za njih znače sigurnost, prijateljstvo i povjerenje. Pripadnici srpske nacionalnosti koji žive na području manastira Visoki Dečani pokazuju zahvalnost hrvatskim vojnicima koji sudjeluju u osiguranju manastira te svojim profesionalnim odnosom prema toj zadaći jamče mir i sigurnost svima koji ondje žive.
RAZGOVARAO: Tomislav Vidaković; FOTO: Tomislav Brandt