NATO 2023. u dvanaest slika

01 / SIJEČANJ

UTAKMICA HRABRIH

NATO-ov stožer u Bruxellesu sredinom je siječnja ugostio nizozemski i belgijski tim u sjedećoj odbojci i organizirao prigodnu utakmicu. Riječ je o timovima koji su poslije, u rujnu 2023., nastupili na međunarodnim Igrama nepobjedivih (Invictus Games). To su sportski susreti i natjecanja koji su prvi put održani 2014. godine na inicijativu britanskog princa Harryja, a sudjeluju aktivni i umirovljeni vojnici i vojnikinje koji imaju posljedice ranjavanja, ozljeda i bolesti. Utakmicu je pogledao i tadašnji zamjenik predsjedavajućeg Vojnog odbora NATO-a, američki general-pukovnik Lance Landrum. Rekao je veteranima da šalju snažnu poruku: “Ozbiljna ozljeda ili bolest ne ometaju potragu za smislenim i produktivnim životom.“


02 / VELJAČA

 POMOĆ SAVEZNICI

Članicu NATO-a Tursku 6. veljače pogodila su dva katastrofalna potresa, a posljedice su se osjetile i u susjednoj Siriji, pa je izravno zahvaćeno područje bilo veće od 350 000 četvornih kilometara. Nažalost, živote je izgubilo više od 50 000 ljudi, a oko 280 000 zgrada potpuno je uništeno ili jako oštećeno. Iako je NATO prije svega vojni savez, u takvim situacijama spremno stiže upomoć članicama združenim i pojedinačnim akcijama. Aktivnosti su provedene putem Euroatlantskog koordinacijskog središta za odgovor na katastrofe (Euro-Atlantic Disaster Response Coordination Centre – EADRCC). To je NATO-ov glavni mehanizam za hitan odgovor na civilne krize u euroatlantskoj zoni. Među ostalim, vojni transportni avioni provodili su medicinsku evakuaciju te isporučili tisuće tona humanitarne pomoći, montažnih objekata i skloništa s različitim stručnjacima koji su pomogli kolegama iz unesrećene zemlje.


 03 / OŽUJAK

 KRISTALNA STRIJELA

NATO-ova Borbena skupina Latvija koja djeluje u okviru inicijative ojačane prednje prisutnosti (eFP) 29. je ožujka zaključila veliku vježbu Crystal Arrow 23. Sudjelovalo je oko 3000 vojnika iz 14 članica Saveza, a među njima i španjolski vojnik na fotografiji, koji se očito dobro snašao daleko od svojeg klimatskog područja. Cilj je bio ocjenjivanje borbene spremnosti grupe koju predvodi Kanada. Tijekom desetodnevne vježbe procijenjena je i razina integracije grupe u latvijsku brigadu mehaniziranog pješaštva. Aktivnosti su većinom provedene na poligonu  Ādaži. “Pokazali smo da grupa održava visoku razinu spremnosti, ali i da su obuka i vježbe koje smo proveli povećali sposobnost cijele grupe da radi zajednički,“ zaključio je zapovjednik grupe kanadski pukovnik Craig Higgins.


 04 / TRAVANJ

NOVA ČLANICA

Sjevernoatlantski savez proširio se deveti put u svojoj povijesti. I to treći put zaredom za jednu novu članicu. Od 4. travnja to je Finska. Zanimljivo, upravo na taj datum 1949. godine NATO je i utemeljen. Trenutačno, Savez ima 31 članicu, s tim da je Švedska vrlo blizu ulaska. Brze aplikacije za članstvo dosad neutralnih zemalja, ali bliskih partnerica NATO-a, uvelike su posljedica ruske agresije na Ukrajinu i nove sigurnosne situacije u Europi. “Finska je sigurnija i NATO je jači s Finskom kao saveznicom. Vaše su snage značajne i vrlo sposobne, vaša otpornost nema premca i godinama su postrojbe iz Finske i zemalja NATO-a surađivale rame uz rame kao partneri. Od danas stojimo zajedno kao saveznici,” rekao je glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg na ceremoniji podizanja finske zastave ispred Stožera NATO-a.


 05 / SVIBANJ

VJEŽBA NA FRANCUSKOM TLU

Saveznici u 2023. nisu vježbali samo na istoku Starog kontinenta. Tijekom 5. svibnja na francuskom je tlu završena vojna vježba Orion 2023 koja je počela još u veljači. Iako su organizatori bile francuske oružane snage, sudjelovali su vojnici iz još 14 savezničkih zemalja. Zadnja, četvrta faza Oriona bila je najintenzivnija, sa scenarijem u kojoj je Francuska predvodila multinacionalnu koaliciju protiv imaginarnog neprijatelja. Suprotstavljene postrojbe bile su otprilike iste snage, a operacije su pokrile sve operativne domene (kopno, zrak, more, svemir, kibernetički prostor). Prva zadaća koalicije bila je uspostava zračne nadmoći, a potom i kopnene operacije kojima su oslobođena okupirana područja imaginarne regije Arnland. Faza je trajala 19 dana, sudjelovalo je 12 000 vojnika (1700 savezničkih), 2600 taktičkih vozila, oko 40 helikoptera, 50 borbenih aviona, deset transportnih aviona i brojne besposadne letjelice.


 06 / LIPANJ

20 GODINA ACT-a

Savezničko zapovjedništvo za transformaciju (ACT) , jedno od dvaju glavnih NATO-ovih zapovjedništava, 7. je lipnja u američkom gradu Norfolku u Virginiji proslavilo 20. obljetnicu utemeljenja. Prethodnica ACT-a bilo je Savezničko zapovjedništvo Atlantik, no nakon terorističkih napada na SAD 11. rujna 2001. čelnici NATO-a shvatili su da trebaju novu zapovjednu strukturu koja će biti svojevrsan arhitekt Saveza. ACT je fokusiran na buduće promjene, sposobnosti te interoperabilnost. Radi na konstantnoj transformaciji Saveza, te vodi razvoj strateških koncepata ratovanja za savezničke vojne strukture, snage, sposobnosti i doktrine.


 07 / SRPANJ

JEDINSTVO SAVEZA, POTPORA NAPADNUTOM

Događaj godine za NATO, barem kad je riječ o razinama na kojima se donose ključne odluke, bio je samit na razini čelnika država i vlada. “NATO je ujedinjeniji no ikad prije,“ bila je jedna od glavnih poslanih poruka, a simboličan je značaj imalo i mjesto održavanja – glavni grad Litve. No, Savez je pokazao i da ima veliku partnersku mrežu jer su u Vilnius došli i čelnici Europske unije, Australije, Japana, Novog Zelanda, Južne Koreje te Ukrajine. Osobita pažnja posvećena je Ukrajini  izloženoj ruskoj agresiji. Osnovano je Vijeće NATO-Ukrajina, a  12. je srpnja u Vilniusu održalo i prvi sastanak. Vijeće je zajedničko tijelo u kojem saveznici i Ukrajina sjede kao ravnopravni sudionici kako bi poboljšali politički dijalog, angažman, suradnju i težnje Ukrajine za članstvom u NATO-u. Vijeće omogućuje zajedničke konzultacije, donošenje odluka i aktivnosti. Također služi kao mehanizam kriznih konzultacija između NATO-a i Ukrajine.


 08 / KOLOVOZ

DUHOVI SLIJEĆU NA ISLAND

Američko ratno zrakoplovstvo (USAF) 13. je kolovoza u zrakoplovnu bazu Keflavik na Islandu poslalo zaista moćnu skupinu. Riječ je o namjenski organiziranim snagama s više od 150 zrakoplovaca, ali i tri bombardera B-2 Spirit inače stacionirana u bazi Whiteman u državi Missouri. Duhovi nisu bili u Europi od 2021. godine. Cilj misije bio je bolja integracija NATO-ovih snaga i zajedničkih ciljeva kolektivne obrane. Isto tako, radilo se na povećanju spremnosti za provedbu širokog spektra vojnih operacija. Podsjetimo, Island je članica NATO-a, ali oružane snage nemaju komponentu s borbenim avionima, pa zadaće nadzora zračnog prostora te zemlje u redovitim rotacijama obavljaju ratna zrakoplovstva savezničkih zemalja. Trenutačno je  B-2 Spirit najmoderniji USAF-ov bombarder, barem dok u operativnu uporabu ne uđe B-21 Raider.


 09 / RUJAN

NATO-ove PČELE

Na internetskim stranicama NATO-a 12. je rujna objavljena kratka priča o NATO-ovom službenom pčelaru. Belgijac Bruno Harmant brine se za košnice i pčele u kompleksu stožera Saveza u Bruxellesu. Naime, od 2020. godine košnice su postale dio inicijative kojom se stožer treba ozeleniti, tj. podići svijest zaposlenika i njihovih obitelji o bioodrživosti te raznolikosti. No, to je i dio veće agende  NATO 2030, koja ima za cilj osigurati da se Savez može suočiti s budućim izazovima u različitim domenama i područjima, uključujući klimatske promjene. U svakom slučaju, NATO-ov pčelarski projekt počeo je s dvije, a sada se Bruno brine za četiri košnice. Tijekom ljeta, svaka ima oko 50 000 pčela. Med se kupi u svibnju i srpnju, iz svake košnice Bruno pokupi oko 25 kg, a još toliko ostavlja kako bi pčele preživjele zimu. Također, pčelar često drži radionice za zaposlenike i obitelji na kojima ih upoznaje sa pčelarstvom, pčelama i njihovom važnošću za okoliš. Med se prodaje na dobrotvornim dražbama.


 10 / LISTOPAD

DODATNE SNAGE NA KOSOVU

Sigurnosna situacija na Kosovu zakomplicirala se krajem rujna. U okviru svoje misije KFOR, NATO je odgovorio slanjem dodatnih vojnika. Primjerice, 6. listopada doletjelo je oko dvije stotine pripadnika britanskih (na fotografiji), a 13. listopada 130 pripadnika rumunjskih oružanih snaga. Nove snage NATO je opisao kao razborit korak koji će osigurati da KFOR ispuni mandat koji je dobio od Ujedinjenih naroda – održavanje sigurnog i zaštićenog okruženja i slobode kretanja za sve ljude na Kosovu. Dodatno raspoređivanje temeljilo se na zahtjevu NATO-ova vrhovnog zapovjednika savezničkih snaga u Europi, a odobrili su ga saveznici u Sjevernoatlantskom vijeću. NATO vodi mirovnu operaciju na Kosovu od 1999. u skladu sa svojim mandatom, prema Rezoluciji 1244 Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda. Prema priopćenju iz listopada, na Kosovu je bilo  više od 4500 vojnika iz 27 zemalja saveznika i partnera. 


 11 / STUDENI

 KRALJEVSKI NOSAČ PROTIV PODMORNICE

Velika NATO-ova vježba Neptune Strike 23-3 službeno je završila 10. studenog. Provedena je najvećim dijelom na moru, a osim ostalih brodova sudjelovali su i nosači. Talijanski ITS Cavour i španjolski ESP Juan Carlos bili su upućeni u područje Mediterana, a britanski Queen Elizabeth u Sjeverno more. Jedna od zanimljivosti vezanih uz vježbu jest da je tijekom nje britanski kapitalni brod bio prvi put stavljen u zapovjednu strukturu NATO-a. Među ostalim, kraljevski nosač i njegova udarna skupina djelovali su i s avionima F-35B. Dio scenarija bila je i igra mačke i miša s norveškom podmornicom HNoMS Utstein, koja ga je trebala potopiti, a pritom izbjeći da ga otkrije protupodmornički helikopter Merlin.


 12 / PROSINAC

Foto: The Royal Lancers, British Army via NATO

 A POBJEDNIK JE…

Ekipa koja stoji iza uređivanja internetskih stranica i društvenih mreža NATO-a na potonjim je objavila četiri fotografije koje je kandidirala za najbolju fotografiju u 2023. godini. Naravno, tema se odnosila na misije, operacije, obuke, vježbe i druge aktivnosti u okviru Saveza. Odluka je bila prepuštena pratiteljima i čitateljima, a na kraju je 18. prosinca najboljim proglašeno djelo pristiglo iz postrojbe The Royal Lancers (Kraljevski kopljanici) Britanske kopnene vojske. Glavni su likovi dvojica vojnika i njihovi konji. Britanci u operaciji Cabrit nadziru dio istočnog teritorija Saveza zajedno s pripadnicima 2. lublinske brigade Poljske teritorijalne obrane.


Tekst: Domagoj Vlahović / Foto: NATO