Obuka vojnih ronilaca

Vodena faza selekcijske obuke uključuje usvajanje taktičkih procedura timova za dubinski nadzor u morskom i vodenom okruženju s ciljem stjecanja sposobnosti ubacivanja i izvlačenja vodenim putem koristeći gumene čamce, plivanje, kajake, skokove iz helikoptera u vodu te izvlačenje tehnikom mokri grozd uz pomoć helikoptera

Tijekom svibnja imali smo priliku prisustvovati završnoj fazi selekcijske obuke pripadnika Satnije za dubinski nadzor Obavještajne Pukovnije. Ta samozatajna i mnogima nepoznata, ali elitna izvidnička postrojba unatoč diskretnosti može puno toga pokazati. Svi njezini pripadnici prolaze rigoroznu selekciju i specijalizirane vrste obuke. Na jednoj od tih zahtjevnih obuka bili smo u rujnu. U vojarni “Admiral flote Sveto Letica-Barba” te u splitskom akvatoriju pripadnici Satnije za dubinski nadzor provodili su završnu fazu obuke borbenih ronilaca. Ta je faza obuke vrhunac ronilačkog programa unutar Satnije, čiji je cilj osposobljavanje polaznika za zadaće prelaska vodenih površina prije svega uz pomoć aparata zatvorenog kruga disanja (AZKD). Specifičnost je AZKD-a to da omogućuje povećanu autonomiju ronjenja na nekoliko sati i nevidljivost ronilaca ispod površine. Na taj način oni mogu neprimjetno doći na željenu poziciju duboko unutar protivničkog teritorija bez otkrivanja svoje pozicije. Obuka borbenih ronilaca podijeljena je u nekoliko faza. Pripadnici Satnije započinju trening tijekom vodene faze selekcijske obuke, točnije kroz obuku borbenih plivača. Ta faza uključuje usvajanje taktičkih procedura timova za dubinski nadzor u morskom i vodenom okruženju s ciljem stjecanja sposobnosti ubacivanja i izvlačenja vodenim putem koristeći gumene čamce, plivanje, kajake, skokove iz helikoptera u vodu te izvlačenje tehnikom mokri grozd uz pomoć helikoptera.
Kandidati koji se pokažu najboljima u toj fazi prolaze nakon završetka selekcijske obuke i ulaska u Satniju zahtjevne zdravstvene preglede te se upućuju na Temeljni i Napredni tečaj vojnih ronilaca, kao i na niz drugih specijalističkih tečajeva vezanih uz ronjenje. Obuku provodi Odjel za obuku ronilaca Škole ronjenja HRM-a, čiji su instruktori većinom bivši pripadnici 352. satnije pomorskih diverzanata, koji svoje bogato znanje i iskustvo nesebično prenose pripadnicima Satnije za dubinski nadzor.

Nakon uspješno završenih obuka pripadnici Satnije upućuju se na dodatne zdravstvene preglede kako bi mogli pristupiti obuci za pomorske diverzante. Specifičnost obuke pomorskih diverzanata uključuje rad s aparatima zatvorenog kruga disanja. Važno je naglasiti da obučni ciklus traje više godina, a između svake obuke pripadnici Satnije redovito održavaju sposobnost ronjenja kondiciranjem duž cijele jadranske obale te na rijekama i jezerima. Tek nakon uspješnog završetka tih obuka, specijalističkih tečajeva i provjera znanja, pripadnici mogu pristupiti obuci borbenih ronilaca Satnije za dubinski nadzor. Obuka uključuje ubacivanje u operativno područje skokom iz helikoptera, izvlačenje helikopterom tehnikom mokri grozd, sijanje iz gumenih čamaca te gađanje iz automatske puške iz vodenog medija prema kopnu. Provode se i dužinska dnevna i noćna ronjenja s naoružanjem i ronilačkim kontejnerima mase do 50 kilograma. Tijekom obuke provodi se jednostavna i složena podvodna navigacija u dnevnim i noćnim uvjetima na moru, rijekama i jezerima. Obuka uključuje različite situacijske vježbe s ciljem uvježbavanja planiranja i provedbe zadaća u dodijeljenom operativnom području koristeći tehnike borbenog ronjenja i dubinskog nadzora bez meteoroloških ograničenja. Ronilački timovi za dubinski nadzor omogućavaju 24-satni nadzor te, ne dođe li do kompromitacije zadaće, mogu ostati s očima na cilju od šest do 14 dana ovisno o dostupnosti vode i hrane. Po završetku misije timovi se izvlače iz operativnog područja kopnenim, vodenim ili zračnim putem. Pripadnici koji uspješno završe tu zahtjevnu obuku s ponosom mogu reći da pripadaju eliti vojnih ronilaca Oružanih snaga Republike Hrvatske. Oni koji se istaknu kao najbolji upućuju se na daljnje školovanje i specijalizacije u području vojnog ronjenja te se razvijaju kao budući instruktori za provedbu obuke borbenih ronilaca unutar Satnije, kao i unutar OSRH.

TEKST I FOTO: Obavještajna pukovnija