U sjećanje na Josipa Briškog

Zapovjedništvo specijalnih snaga i ove je godine organiziralo natjecanje iz praktičnog streljaštva “Memorijal Josip Briški 2024”. Natjecanje se održalo od 2. do 5. rujna u vojarni “Stožerni brigadir Ante Šaškor” u Delnicama kao i na strelištu “Kovačevo” na Grobniku

Unatoč vrućini koja je u vrijeme natjecanja pržila sve one koji su bili izloženi direktnim sunčevim zrakama to nije spriječilo da se na jubilarnom desetom Memorijalu Josip Briški okupi 50 natjecatelja. Natjecatelji su za razliku od prijašnjih natjecanja u praktičnom streljaštvu dolazili iz različitih postrojbi OSRH i MUP-a. Tako su na natjecanju bili timovi iz svih borbenih grupa Zapovjedništva specijalnih snaga, Gardijske mehanizirane brigade, Gardijske oklopno-mehanizirane brigade, Pukovnije Vojne policije, Počasno-zaštitne bojne, Mornaričko-desantnog pješaštva, ATJ-a Lučko te dva tima sastavljena od veterana bivših pripadnika specijalnih postrojbi.

Sigurnost na prvom mjestu

Natjecanje se održavalo u skladu s IPSC (International Practical Shooting Confederation)  pravilima koja velik naglasak stavljaju na sigurnosne procedure. Iako su svi natjecatelji vrhunski profesionalci koji i zatvorenih očiju poznaju svoje osobno naoružanje sigurnosna pravila nisu se zaobilazila. Kako nam je i sam zapovjednik 1. grupe ZSS-a pojasnio, metak u cijev ulazi tek kad si na startnoj crti na metnoj situaciji netom prije nego sudac da zvučni signal za početak. Bilo kakvo narušavanje mjera sigurnosti poput cijevi u nedopuštenom položaju ili prsta na okidaču dok se ne puca kažnjava se diskvalifikacijom. Preduvjet za pristupanje natjecanju prethodno je iskustvo natjecatelja u provedbi instinktivnih i/ili situacijskih bojnih gađanja. Što se tiče samih meta i situacija s kojima su se natjecatelji susretali, na natjecanju je bilo šest metnih situacija koje su sadržavale različite zapreke i mete koje su bile na udaljenosti od svega pet metara pa sve do meta koje su bile udaljene i 100 metara. Ovisno o situaciji i udaljenosti mete natjecatelji su koristili pištolje 9 x 19 mm s mehaničkim ciljnicima i automatske puške 5,56 x 45 mm s optičkim ciljnicima. Svaka ekipa sastojala se od četiri natjecatelja koji su se natjecali u ekipnim i pojedinačnim kategorijama. Svaka metna situacija na poligonu napada se po dva puta i cilj je biti što precizniji i što brži. Bodovi se dodjeljuju tako što se dijeli vrijeme prolaska kroz svaku situaciju s bodovima pogotka na samoj meti. Naime, sama je meta podijeljena na nekoliko zona i pogodak u neke zone donosi više bodova od pogotka u druge zone. Na svakoj je metnoj situaciji sudac koji prije samog početka aktivnosti na njoj daje kratke upute što se očekuje od sudionika i koji je cilj svake situacije. Nakon toga natjecatelj puni naoružanje i staje u stav da je spreman. Sudac potom daje kratak zvučni signal i akcija počinje.

Natjecateljski duh prožet prijateljstvom i poštovanjem

Natjecatelji su svi u vrhunskoj fizičkoj formi te im je rukovanje osobnim naoružanjem u domeni refleksne reakcije o kojoj uopće ni ne razmišljaju. Godine i godine najteže, ali i uporne, obuke dolaze do izražaja. Nakon sučeva znaka svi trče u skladu s pravilima pojedine metne situacije te s lakoćom pogađaju mete. Razlike su uistinu zanemarive među svim sudionicima do te mjere da sitni detalji čine razliku između prvog i zadnjeg plasiranog.

Na sam dan dolaska u vojarnu “Stožerni brigadir Ante Šaškor” u Delnicama, zapovjednik ZSS-a, brigadir Ivan Miloš pozdravio je sve sudionike natjecanja te naglasio kako se nada da će i ubuduće ovo natjecanje imati širi karakter jer je to jedan od načina kako se njeguje sjećanje na našeg poginulog pripadnika skupnika Josipa Briškog. Zapovjednik je također naglasio kako je natjecanje idealna prilika da se svi natjecatelji bolje upoznaju što je i dobar preduvjet za sve buduće suradnje i uvježbavanja. I to se moglo vidjeti i na samom terenu. Unatoč činjenici što su svi natjecatelji dolazili iz različitih postrojbi Oružanih snaga kao i Ministarstva unutarnjih poslova, osim zdravog natjecateljskog duha, natjecanje je provedeno u atmosferi prijateljstva, kolegijalnosti, obostranog uvažavanja i poštovanja.

Završetak natjecanja obilježen je 5. rujna u vojarni ZSS-a u Delnicama gdje je načelnik Stožera zamjenik zapovjednika ZSS-a pukovnik Ante Carminatti najboljim ekipama i pojedincima uručio medalje i pehare. U ekipnom dijelu natjecanja treće su mjesto osvojili pripadnici Gardijske mehanizirane brigade, drugo mjesto predstavnici MUP-a, Antiterorističke jedinice Lučko dok je prvo mjesto pripalo pripadnicima 1. grupe specijalnih snaga ZSS-a. Bez obzira na plasman sudionicima su uručene i zahvalnice za sudjelovanje na memorijalu. Natjecanja u praktičnom streljaštvu održavaju se u specijalnim postrojbama od 2014., a nakon stradavanja skupnika Josipa Briškog tijekom operacije potpore miru u Afganistanu 2019. natjecanje poprima i memorijalni karakter. Prije toga natjecanja u praktičnom streljaštvu u skladu s IPSC pravilima održavaju se od 1993. u civilnom sektoru.

Tekst: Tomislav Vidaković; Foto: Filip Klen