Marke – Djeluj odmah!

Na prijedlog UN-a, potkraj ožujka ove godine nekoliko je zemalja izdalo marke pod nazivom Djeluj odmah – kampanja protiv klimatskih promjena. Marke su izravno povezane s Danom planeta Zemlje, koji se obilježava 22. travnja još od 1970. godine

U 2020. godini očekuje se da svaka od 195 država potpisnica Pariškog sporazuma iznese svoj plan u vezi s mjerama koje će se poduzeti u svrhu ublažavanja klimatskih promjena

 

Vožnjom bicikla umjesto korištenja drugih prometnih sredstava može se smanjiti emisija stakleničkih plinova

Klimatske promjene najvažnije su globalno ekološko pitanje našeg vremena. Velike promjene vremenskih obrazaca prijete proizvodnji hrane, podizanju razine mora, povećavaju rizik od katastrofalnih poplava i širenja zaraznih bolesti.

Prof. dr. sc. Ivančica Ternjej s Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu u stručnom tekstu koji prati hrvatsku marku navodi: “Klimatske promjene najvećim su dijelom uzrokovane stakleničkim plinovima. Najvažniji među njima je ugljikov dioksid (CO2) koji nastaje prirodnim putem te je ključan za opstanak živih bića na Zemlji.

Djeluj odmah! – UN-ova kampanja protiv klimatskih promjena

Ovim se plinom koriste biljke u procesu fotosinteze, a na njih se u hranidbenim lancima nadovezuju ostala živa bića, pa i ljudi. Ugljikov dioksid, međutim, kao i drugi staklenički plinovi zadržava dio Sunčeve topline sprječavajući njeno otpuštanje u svemir čime uzrokuje globalno zagrijavanje. Velike količine ugljikova dioksida i ostalih stakleničkih plinova deponirao je čovjek u atmosferu nakon više od stoljeća i pol industrijalizacije, krčenja šuma i poljoprivrede velikih razmjera.

Tako su količine stakleničkih plinova u atmosferi porasle na rekordne razine kakve nismo zabilježili u zadnjih tri milijuna godina. Kako ljudska populacija, ekonomija i životni standard rastu, tako raste i kumulativna razina stakleničkih plinova u atmosferi.” Klimatske su promjene tema različitih svjetskih događanja, npr. ovogodišnjeg Svjetskog dana voda; ovogodišnjeg Svjetskog gospodarskog foruma u Davosu, Švicarska; prošlogodišnje Međunarodne konferencije o zaštiti Amazonije (pluća svijeta) na prijedlog vrhovnog poglavara Katoličke crkve pape Franje…

Utrka u kojoj možemo i moramo pobijediti

 

Klimatske promjene utječu na sve zemlje i na sve kontinente. Negativno se odražavaju na nacionalne ekonomije i na život, stvarajući dodatne troškove i stanovništvu i državama. Danas su dostupna povoljna rješenja koja omogućuju prijelaz na čišća i otpornija gospodarstva.

Sve se više zemalja okreće obnovljivim izvorima energije i drugim mjerama koje smanjuju emisiju stakleničkih plinova

 

Ivo Aščić